Tuli ihan 'ekstemporee' mieleen ajatus oman yrityksen perustamisesta. Mikä mahdollisuus on toimia itsenäisenä yrittäjänä siivousalalla, onko kannattavaa vai täysin hullu idea? Sellaisia negatiivisia ajatuksia tulee ensimmäisenä mieleen, että mitään isoa kohdettahan on mahdoton ottaa vastaan, mikäli työskentelisin vielä itse yksinäni.
Oma yritys siivousalalla?
Yrittäjäksi haaveileva
41150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli siivousalan pienyrityksen perustaminenhan ei maksa juuri mitään - toiminimi 60:-, yel ja sitten ainakin kannattaisi harkita vastuuvakuutusta. Välineet ja aineet eivät paljoa kustanna.
Mutta ongelmana on asiakkaiden saaminen - kilpailu on kovaa, hintoja jo nyt poljettu alas eikä isojen yritysten kanssa ainakaan samoille markkinoille kannata tunkea. Jos peruspesua pukkaa voi koneet halvalla vuokrata.
Laskutaitoahan tuo vaatii..
Hommaa itsellesi edes jonkinlainen asiakaspohja valmiiksi - ellei sinulla sitten ole rahaa taskunpohjalla elämiseen.
Kyllä se siitä sitten parin vuoden sisällä lutviutuu.. ja jos ei niin pillit pussiin.
Joo ehdottomasti asiakkaat valmiina, markkinointi maksaa ja on kallista. Muuten välineet ja aineet ei paljoa maksa ja koneet voit vuokrata. Mutta yksin tekeminen on rajallista(aika ja jaksaminen). Minulla oli 5 v oma toiminimi ja se meni ihan ok, väsyin kuitenkin myöhäiseen ajankohtaan(lopetus n klo 24 arkisin) ja koko hommaan, sitä ennen olin siiv.työnjohtaja. Ja asiakkaasi saattaa vaihtaa yrittäjää helposti, se on yleensä hinnasta kiinni. Onko sinulla kokemusta siivouksesta, peruspesu, kiilloitus? muutenhan se ei toimi. Kuitenkin tsemppiä, kultaa siinä ei vuole se on selvä.
Olen toiminut 3 vuotta siivousyrittäjänä. Toimi ihan hyvin, teimme kotisiivouksia. En siivonnut itse, vaan olin muualla työssä ja palkkaamani ammattisiivoojat tekivät työn. Minä tein sopimukset, vastasin puhelimeen ja hoidin paperityöt. Eli tein sitä mitä parhaiten osaan.
Vuoden kuluttua aloittamisesta listoillani oli 3 siivooja, kahden vuoden kuluttua työllistin 5 siivoojaa.
Ja sitten tuli loppu... en jaksanut enää kahta työtä. Laskin, mietin ja pohdin mitä haluan. Tällä kertaa säännöllinen päivätyö toisen palveluksessa voitti. Olen onnesta soikeana nautiskellut vapaista viikonlopuista ja illoista: kukaan siivooja ei sairastu, asiakkaat eivät soittele. Kesä tulossa eikä tarvitse surra lomasijaisia.
Siivoojilleni kävi hyvin: toinen luotettava yrittäjä otti heidät kaikki palkkalistoilleen ja he saavat hoitaa omat kohteensa kuten ennenkin.
Tunnen jokusen kotisiivouksen yksinyrittäjän. Heillä kaikilla on paljon työtä, laskutettavat tunnit voivat olla jopa 170 tuntia/kk. Usko pois, että silloin on päivät aika täynnä!
Jos olet hyvä siivooja, saat varmasti asiakkaita. Ja tyytyväinen asiakas on paras suositus.
Katsopa linkki niin pääset markkinointi huolista jos aiot yrityksen perustaa.
http://www.aviomiespalvelu.net
tv:Petteri Ikonen