Beretta

6,35

Vanha Beretta, onko mitään arvoa?

8

1702

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin yhtä mallia

      Lisäksi kunto ratkaisee, onko korroosio iskenyt, onko osat tallella, yms.

    • Nomark

      Olen aikaisemminkin kirjoitellut aseiden arvosta ja sanonut uusien aseiden olevan pääsääntöisesti vanhoja arvokaampia. Beretan kohdalla käyttäisin seuravaa kaavaa: arvo uuden vastaavan hinnasta 25%, mikäli ase hyvä kuntoinen, myyntihinta 50%.Mikäli kysymyksesä olisi esim. Joha-merkkinen pistooli, arvo olisi 10%, mutta FN Baby, alkuperäisessä laatikossa, olisi kalliimpi. Näiä kuuskolmivitosia on liikkeellä aika paljon luvattomia ja luvallisia. Ei mitenkään himoittava keräilykohde enää tänä päivänä. Merkkikerääjääle tälläinen Beretta saattaa olla puuttuva rengas, mutta kerääjät ovat hintatietoista väkeä, vaikka usein sanotaan, että " kyllä joku keräilijä maksaa tämmöisestä ja paljon". Bullshit, sanon minä.

    • Vertaamista vähän

      Tietysti haittaa se ettei vastaavaa verrokkia välttämättä ole.
      Joha kuuluu sarjaan espanjalaiset fn06:sen derivaatat. Mutta ilmeisesti tai väitteen mukaan markkinoitu tällä nimellä vain Suomeen. Että sillä saattaisi olla tätä kautta hieman lisääntynyttä keräilyllistä arvoa.

      Takavuosien aselupien hinnan nostoilla ja lupien muuttamisella yksilöidyiksi siten ettei yhdellä luvalla voinut enää ostaa vaikka "kolme pistoolia 6.35-45" vaan jokaiselle oli hankittava oma kallis lupa saatiin näppärästi näiden tyypillisesti satkun kummallakin puolen olevien aseiden kauppa loppumaan.
      Nekin jotka ovat olleet piironginlaatikoissa ilman lupaa ennen sotia hankittuina pysyvät ilman lupaa, eivätkä enää päädy keräilijöiden kassakaappeihin.

    • Perintöaseita

      Sain isänperintönä Berettan 6,35 vuosimallia 1942 XX (Italian fasistihallinnon ajanlaskun kahdeskymmenes vuosi). Hyväkuntoinen ja luvallinen ase.

      Osaisiko joku mahdollisesti kertoa aseen arvosta ja kertoa näiden agenttipistoolien historiasta Suomesta. Mahdollisesta arvostahan oli hyvin jo tietoa aiemmissa vastauksissa. Toisaalta olisi mukava tietää, mistä löytyisi lisää tietoa.Olen ymmärtänyt, että em. tyyppisiä aseita tuli sodan aikana Suomeen mm. lentäjille Fiat G 50 kaluston mukana. Nuo koneet saapuivat Suomeen kylläkin tätä pistoolia aikaisemmin.

      Tiedoista kiitollinen

    • messuilla, joskus 10 v

      tai vähän alle sitten näin, kaksi kappaletta, hinnat oli siinä 700 ja 800 mk muistaakseni.
      Toisessa oli pinnassa vähän iskemää.
      Oikein nätti ja kiva pikkupyssy.
      Taskuaseiden hinnat ovat lupapolitiikasta, lähinnä hinnasta, johtuen laskeneet. Toisaalta inflaatio tarkastus huomioitava..
      Melko hyvän käsityksen saat nykyisestä vastaavuudesta selaamalla sen aikaisia ja nykyisiä aselehtiä, jollet juuri samanlaista löydä.

    • kerääjä

      Juuri yks kuolinpesä myy aseita ja tällaisen hinta on 20 euroa/kpl. Aseet poliisin hallussa.

      • ja messuille.

        Jos ilmatteksi saa, voi vähän tinkiäkin.
        Sopiva tarina kylkeen ja hintaa 20% ylös siitä muut pyytää.
        Voi pitää vähän aikaa varastossakin, ei pääomia paljoa sitoudu.
        Aina välillä näkee niitä jotka naama punaisena ja kädet täristen tunkee rahaa ja ostolupaa.
        Silloin voi itse pyöristää alapäin tasasummaan, ja kaikki on tyytyväisiä.


      • Nimetön

        Eihän näiden"kerääjien" mielestä mikään ase ole juuri minkään arvoinen. Mutta annas olla kun he itse sellaista myyvät, niin on tosi arvokas ase, ostohinnan ja myyntihinnan välinen ero on helposti 10-20 kertainen, varsinkin jos sen on vanhalta mummolta vankilatuomiolla pelottelemalla ensin saanut melkein ilmaiseksi! Busines is busines, ja jokainen tietysti tekee niinkuin omatunto sallii, v...tuttaa vain sellainen ainainen parkuminen, että romua on, korkeintaan verkonpainoksi kelpaa, mutta voin siitä nyt säälistä 10 euroa maksaa, ettet nyt hirvittäviä sakkoja saa, jos nyt yleensä tällaisen laittoman aseen hallussapidosta ilman vankilatuomiota selviät!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe