Mikä pitäisi olla pinnoitetusta pellistä tehdyn konesaumatun vesikaton ruoteitten tyhjä väli.Pellin paksuus olisi 0.5 mm ja katon kallistus on 1:7.Meillä on nyt mineriitti katto jonka ruoteitten tyhjä väli on noin 30 cm ja ajattelin laittaa samanlaista lautaa nykyisten ruoteitten väliin mutta en tiedä mikä pitäsi olla ruoteitten tyhjä väli peltikatolle. Aluskatetta en laita mutta tuuletus piiput tulee ullakolle rakennuksen kummallekin puolelle. Tehtiin niitä vahvoja ja kestäviä peltikattoja ennenkin vaikka ei tiedetty aluskatteesta mitään, hyvä tuuletus piti vain järjestää. Lukisin mielelläni neuvoja mihin pitäisi kiinnittää huomiota, että saisin teetettyä mahdollisimman helppohoitoisen, kestävän ja hiljaisen konesaumatun peltikaton. Onko jollain kokemusta esim. pinnoituksen kestävyydestä eri valmistajien tuotteissa.
konesaumattu peltikatto
neuvoja kaipaan
73257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kaksi lisälautaa joka väliin,aaltopahvi pellin alle ja pural tai sinkittyä konesaumapeltiä =hiljainen ja pitkäikäinen katto
täkäläiset peltihermannit tekee aluslaudoituksen 20mm ravolla.Eli kun lättäät ruoteiden väliin kaksi lautaa niin lienee hyvä,ja jos makuri olet niin toinen vielä leveämmästä.
Konesaumattu ei tarvi aluskatetta jos aluspuut on riittävän tiheässä ja pääsee absorboimaan kosteutta itseensä ja tarvittaessa luovuttamaan sen.Muuten tulee lahoa,sen vuoksi tuuletus tärkeää.Iiripohjat ym.umpilaudoituksella,ja tuuletus pömpelit harjalle.
0,5 paukkuu tee paksummasta.
Ja kuka helvetti sen sulle paksummasta hakkaa???
Ehdottomasti 0.6 pural pinnoitettu peltiseppä laatua oleva pelti.
eipä tuohon nykyisen 0.6mm pellin saumaamiseen paljon voimamiestä tarvita.
Kiitos vastauksista. Kyllä noilla neuvoilla hyvä peltikatto tulee. Taidan jättää tuon aaltopahvin laittamatta pellin alle.Hirvittää jättää pahvia kosteuden kanssa tekemisiin. Luulen että kosteus ei haihdu niin hyvin kuin pelkästä puusta.
laita paksumpaa.