puhelimeen vastaaminen

miks Virossa ihmiset vastaa puhelimeen "jah",
Suomessa sentään useimmat vastaavat nimellään.
Onks se jäänne neukkuajoilta, vai mitä?
91243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

niin!Eräs tuttavani vastaa;ma kuulen!Sillai soinnillisesti,eli ikään kuin laulamalla tuon kuule sanan!

Äänestä

Yleisimmät vastaukset tuntuvat olevan: jah; jah, ma kuulen (teid); (etunimi) kuuleb.

Tuo pelkän etunimen käyttö tuntuu olevan puhelinkeskusteluissa yleistä. Olen sivusta kuunnellut, kun ihminen soittaa esim. johonkin firmaan tuntemattomalle ihmiselle ja esittelee itsensä pelkällä etunimellä (firman nimen lisäksi).

Äänestä

..nykyisinhän soitellaan kännyköistä,joista soittajan nimen näkee.
Niinkuin me kaikki-amerikkalaisia elokuvia katselleet-tiedämme että ennen vastattiin :Hello.

Nykyisin riittää kun sanomme ;:Terve MARTTA!

Äänestä

>Suomessa sentään useimmat vastaavat nimellään.

No eipä niinkään.

Jos näkevät puhelimestaan soittajan nimen tai numeron - kuten yleensä - niin vastaavat: "Moi", "Terve Kalle", "No, mitä hätänä?", "No, mitä kuuluu?" tai jotain sellaista.

Äänestä

Toi on hyvä kysymys. Olen ihmetellyt samaa monta vuotta.

Joskus kauan sitten joku kertoi että se johtuu neuvostoajasta, kun ei tiennyt kuka kuuntelee. Mutta en tiedä uskoako tuohon. Itse olen aina vastannut puhelimeen nimellä, ja jatkan sitä vaikka asunkin Virossa. Kotipuhelimeen soittaa vain puhelinmyyjät ja siihen useimmiten vastaan "Loomaaed, Ahvi telefonis"

Äänestä
  • yleensä vastataan: ma kuulen . Kuis ois italian Pronto !

    Äänestä

CCCP ajalla ei tavallisilla kansalaisilla ollut puhelinta / saatikka kännykkää !

CCCP Eestissä vain harvat oppivat käyttämään puhelinta !

Äänestä
  • CCCP aikana ollut kännykkää vielä keksitykään, olivat raahattavia malleja.

    Äänestä

kui helistad kellelegi mobiilile või koju, siis sa ju tead, kellele sa helistad? aga kui sa helistad firmasse, siis öeldakse sulle ju firma nimi pluss teenendaja nimi. mingit cccp-i pole eestlastele ja nende käitumistavadele mõtet külge määrima hakata. mulle õpetati juba lapsena, et ennast tutvustab alati helistaja. numbri valib ju tema.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alvari kirjoitti:

miks Virossa ihmiset vastaa puhelimeen "jah",
Suomessa sentään useimmat vastaavat nimellään.
Onks se jäänne neukkuajoilta, vai mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu