Mäntyöljy?

hohhoijakkaa

2

4863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jätetavaraa

      Mäntyöljyä syntyy sellun valmistuksen sivutuotteena. Mäntyöljyn hinta on tällä hetkellä korkea ja sellutehtaat myyvät sen edelleen jatkojalostettavaksi. Kun hinta on matala tehtaat saattavat polttaa sen omassa kattilassaan energiaksi.

      Käsittääkseni yksityisen henkilön ei ole mahdollista ostaa mäntyöljyä omaan käyttöön. Lisäksi oletan, että mäntyöljyä ei voi suoraan polttaa kotitalouskäyttöön tarkoitetuilla öljypolltimoilla.

      • Keppari

        Raakamäntyöljy on sulfaattisellutehtaissa syntyvä oheistuote. Raakamäntyöljyä poltetaan sellutehtaiden meesauuneissa tai kuorikattiloissa jonkin verran. Raakamäntyöljy muistuttaa lähinnä raskasta polttoöljyä, mutta on polttoarvoltaan noin 90% raskaan polttoöljyn lämpöarvosta.Pääosa raakamäntyöljystä tislataan mäntyölytislaamoissa jakeiksi, joita ovat: esiöljyjae, mäntyrasvahapot, hartsihapot tislattu mäntyöljy ja mäntypiki.
        Mäntypikifraktiosta tehdään raskaan polttoljyn veroista biopolttoainetta voimalaitoksiin. Erityisen paljon mäntypikifraktiota on käytetty Ruotsissa. Uein myös esiöljyt ja tislattu mäntyöljy sekoitetaan tähän pikipolttoaineeseen.
        Periaatteessa lähinnä kevyen polttoöljyn ominaisuuksia vastaisi mäntyrasvahappofraktio. Sitä voisi periaatteessa käyttää myös omakotitalojen öljypolttimissa. Mäntyrasvahappo on verraten kallista, hinnaltaan verollisen polttoöljyn luokkaa. Toinen huomioon otettava asia on mäntyrasvahappojen korroosiota aiheuttava vaikutus korkeissa yli 120 C lämpötiloissa. Polttimien materiaali olisi vaihdettava haponkestävään teräkseen. Lisään tietoa mäntyljyjen polttokäytöstä löytyy sivuilta www.talloil.se tai tislaamoilta www.forchem.fi tai www.arizonachemical.com


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe