Kiusaamista läksyin

Muistan kuinka joskus jotkut opettajat koulunkäynti historiassani olivat välillä antaneet minulle läjäpäin kotitehtäviä niin että meni koko päivä niiden tekemiseen. Uskon että jotkut opettajat nauttivat joidenkin oppilaiden kohdalla siitä kun voivat rengastaa monta sivua läksyksi esim matikassa.

Läksyjen piti olla tehty seuraavana päivänä tai ope joko uhkasi antaa lisää läksyjä tai laittaa jälkiistuntoon.

En edes ollut jälessä muista kun opettaja saattoi rengastaa sivuja. Joskus olen kuitenkin ollut jälessäkin mutta sekään ei oikeuta moiseen sadismiin.
7665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

olisi saatu rengastella niitä kirjoitusharjoituksia.

Äänestä

Nykyisin opettaja voi antaa ylimääräisiä tehteviä, jos oppilas tarvii ja haluaa lisäharjoitusta.

Mielestäni läksyjä ei ole nykyisin yhtään liikaa, eikä niitä käytetä rangaistuksina... Tosin jos kolu ei kiinnosta, niin läksyt voi aina tuntua rangaistuksilta.

Äänestä

Oliko hammaslääkäri mielestäsi myös sadisti, kun porasi ja paikkasi hampaasi?

Äänestä

Niin, opettajathan ovat se kaiken pahan alku ja juuri. Yliopistokoulutus, opiskelemaan pääsee hyvillä papereilla, palkka kehno...ei koskaan teissä muissa ole vikaa, vaan ja ainoastaan opettajassa.

Kyllä jos olisin halunnut kiusaajaopeksi, niin ois päässy vähemmälläkin koulutuksella. Onneksi olen paremmissa tehtävissä, eikä ikinä tarvitse kuulla teidän jatkuvia narinoita ja vaatimuksia. Hattua nostan, kuka sitä hommaa vielä jaksaa!

Äänestä
  • Tapahtu mulle ala asteella, enimmäkseen 5-6 luokalla, jonka pääasiallinen opettaja sorsi mua jonka jotkut muutkin oppilaat sano huomanneen, ja siks myös niitä läksyjä lato mulle isot nivaskat silloin tällöin.

    Tää nyt oli tämmönen poikkeus tapaus opeissa.
    Tää naautti tunnetusti myös oppilaiden rääkkäämisestä liikkatunneilla kun piti juosta kenttäkin monta kertaa ympäri putkeen.

    Äänestä

Tätähän harjoitetaan joka päivä Suomen kouluissa.

Pakkoruotsi on pelkkää systemaattista koulukiusaamista, millä ei ole mitään tekemistä asiallisen opetuksen kanssa. Kukaan ei ruotsia tarvitse, mutta sitä väkisin vaan kaikille opetetaan.

Eivätkä pakkoruotsin opettajat osaa edes hävetä!

Äänestä
  • SAIRAAAN TURHAA. KETÄ NYT HYÖDYTTÄÄ PAKKORUOTSI, VAIN NIITÄ KETKÄ TYKKÄÄVÄT SIITÄ!

    Ei mitään tolkkua tommosessa! ihminen ei opi pakottamalla!

    Ruotsia ei kukaan edes tarvitse, joten on lapsellista tyrkyttää sitä väkisin kaikille!!!!

    Joku muutama sattaa vain hyötyä ruotsista joten turha.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asian kohteena ollut kirjoitti:

Muistan kuinka joskus jotkut opettajat koulunkäynti historiassani olivat välillä antaneet minulle läjäpäin kotitehtäviä niin että meni koko päivä niiden tekemiseen. Uskon että jotkut opettajat nauttivat joidenkin oppilaiden kohdalla siitä kun voivat rengastaa monta sivua läksyksi esim matikassa.

Läksyjen piti olla tehty seuraavana päivänä tai ope joko uhkasi antaa lisää läksyjä tai laittaa jälkiistuntoon.

En edes ollut jälessä muista kun opettaja saattoi rengastaa sivuja. Joskus olen kuitenkin ollut jälessäkin mutta sekään ei oikeuta moiseen sadismiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu