Haluaisin hankkia pyörän ja ajaa Palermoon kahville, onnistuuko ensikertalaiselta ? Mitä kaikkea pitää ottaa huomioon ?
Palermoon kahville ?
Kaukokaipuu
6982
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleisesti matkailusta mopolla
http://www.bajahill.net/mpmatka-alpit.html
Palermon kahvilassa ei ole Gevaliaa....
..mutta kyllä Palermo on aloittelijalle tosi kaukana.
Hyviä teitä pitkinhän pääsee kyllä. Italia on loistava mp-matkailumaa, ja Sisilia on ehdottomasti yksi sen helmistä! Mutta aikaa olisi hyvä olla 3-5 viikkoa jotta ehtii näkemään matkallakin jotain.. koska sitä nähtävää on todella paljon. Yhdellä rykäisyllä sinne ja toisella takaisin homman voisi tehdä vaikka viikossa, mutta sellainen ei vastaa ainakaan omaa käsitystäni hyvästä mp-matkasta.
Mutta ellet ole yhtään ajanut pyörällä aiemmin, on syytä kyllä opetella pyörän hallintaa ja liikenteessä pärjäämistä ainakin yhden ajokauden verran kotikulmilla. Etelä-Italia ei ainakaan ole sovelias paikka harjoitteluun.
Mites olisi ekana vuonna Paimio, tokana Pariisi, kolmantena Palermo??
Rauma,Raahe ja Rymättylä ja sitten Rauma, Rooma ja Pariisi- mukaellen ja mutkitellen.
Muista sitten ne oliiviöljypellejen uudet säännöt, jotka kieltää ajamisen yhdellä kädellä. Joudut vielä tulee lentokoneella takas, kun perluskooni vie sun pyörän.. ;)
ottaa rahaa mukaan ja italiansanakirja.