Missä asioissa?
Suositko suomalaista ?
10
569
Vastaukset
- Itsekäs
En suosi!
Kaikki samalle viivalle! suosittava aina hinnan mukaan, silloin kun perhe oli suurimmillaan ja toinen vain ansiotyössä.
Nykyisin katson yleensä ruokatarvikkeiden alkuperämaan, en osta missään nimessä esim. ukrainalaista tai puolalaista hunajaa, niiden oletettujen tuholaismyrkkyjäämien takia.
Myöskään en osta Tsernobylin lähi vaikutuspiirissä kasvaneita omenia, enkä mitään muitakaan ruokatarvikkeita...tosin onhan suomalaisissa esim. sienissäkin gesium pitoisuudet vielä liian korkeita...
Vaatteissa ei alkuperämaa merkitse oikeastaan, muuta kuin ehkä laatua..
Tiedän että täytyä suosia suomalaista ja niin edistää työllisyyttä, mutta kun minusta tuntuu etteivät nämä nykyyritykset pysy pystyssä kuitenkaan pelkästään suomalaisten markkinoiden varassa..
Kaunista sunnuntaipäivää sinulle ja kaikille muillekin palstan lukijoille ja kirjoittajille..- M.orfeus
Ehdottomasti, kaikissa hankinnoissa jos vain mahdollista mutta erityisesti elintarvikkeissa. Olen kyllä miettinyt että kuinka suhtautuisin noihin Suomalaisiin jotka säntää Kiinaan tai UPM:n johdon epäonnistuminen...möhlintä Voikkaalla. Kuinka sen voisin kulutuksessani ottaa huomioon, ehkä jotenkin että en vahingossakaan tukis niitä enää.
- vain
naisvalinnoissa :))
- Sydämenilo
miehissä
- Heikinkaima
Ostoksissa suosisin,mutta kun suomalaisnimiseltä
kuulostava tavara osoittautuukin kiinassa tai
jossain muussa riisikuppipalkalla tehdyssä maassa
valmistetuksi,mitä loppujen lopuksi suosin? - En suosi
suomalaista missään asiassa vaan sensijaan suosin parasta laatua valmistusmaasta välittämättä,henkilökohtaisissa suhteissa sama periaate;D
- enimmäkseen
Lidl'iä. Edullista ruokaa sieltä saa myös kotimaista.
- remmari
Mutta se ei ole mahdollista. Suomalaisten vaatevalmistajien mielestä olen täysin epämuodostunut yksilö.
Joudun aina ostamaan kalliita saksalaisia, italaialaisia tai ruotsalaisia pukuja, koska minulla on yli 10 kiloa ylipainoa. Saan suoraan tangolta kalliita ulkomaisia pukuja ilman mitään korjauksia, mutta en koskaan suomalaisia. En tiedä, keille suomalaiset vaatefirmat tuotteitaan valmistavat. Suomalaisista lähes puolet on ylipainoisia, mutta kokovaihtoehtoja ei ole. Tai jos jotakin löytyy, niin ne ovat niin kamalan näköisiä, ettei mitenkään voi niitä hyväksyä. - Agathe
Turhan moni suomalainen tuote on niin paljon kalliimpi "ulkolaista" tuotetta, että pienipalkkaisella ei ole varaa, vaikka mielellään suosisin kotimaista.
Ruokaa ostan mm. Lidlestä, ja sieltä saa jo suomalaistakin - hyvä juttu! Muuten pyrin ostamaan lähiruokaa, se kyllä tulee kalliimmaksi joissakin tapauksissa, mutta parempi, että edes joissain asioissa voi tehdä ekologisia päätöksiä kuin ettei missään.
Ja nykyään ei vaatteista, kengistä jne. todellakaan tiedä, missä ne on tehty. Vältän ainakin sellaisia merkkejä, joilla on huono maine esim. lapsityövoimankäytön takia, siis Nike yms.
Onneksi ei ole niin paljoa rahaa, että olisi varaa ostella kauheasti vaatteita tai muutakaan tavaraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101074
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93521
- 26502
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47427
