CALLISTO/ AGIA NAPA

Millainen hotelli on? Katsoin siitä videon finnmatkojen sivulla ja näytti mun mielestä ihan kivalta ja siistiltä paikalta. Lokakuun 13 päivä oltais lähdössä ehkä sinne, jos hotelli on hyvä. Kesää emme viitsineet valita, koska paikka kuulemma vilisee nuoria bilettäjiä ja lähtisin matkaan siskoni ja 4 lapsen kanssa. Onko hyvä hotelli ja onko pitkä matka kaupoille (shoppailija kun olen) ja ravintoloihin? Ja sitten tietysti nuo säät...Riittääkä lokakuussa vielä aurinkoa ja onko merivesi uimakelpoista ja lämmintä? Ei haittaa vaikka ei olisikaan paahtavan kuuma mutta sellainen sopiva ja lämmin että tarkenee uida ja ottaa aurinkoa =) Mille retkelle kannattaisi lähteä kun on 4 lasta mukana? Agia navasta ei varmaan löydy erityisesti mitään historiallista mutta entäpä sen läheltä? Toivottavasti vastaatte ainakin osaan kysymyksistäni :)
54570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse hotellista en kyl kauheesti osaa sanoo, mutta mitä olen kuullut niin hyvä jos on lapsia mukana jne. Keskustaan on pieni kävelymatka
(n.2,5 km), missä siis sijaitsee sitten kaupat ja ravintolat. Ayia Napassa nyt ei mun mielestä ole niin kauheesti mitää muuta kun sitä "tuliais/matkamuisto" tavaraa myytävänä, eli jos haluu kunnolla shoppailla jotakin (vaatteita yms.) niin kannattaa lähtee esim. päiväks Larnacaan tms.
Olen itse ollut kerran lokakuussa ja oli tosi hyvät kelit. Iltasin oli jo hieman viileempää, mutta hyvin tarkeni. Päivisin vielä tosi lämmintä. Ja merivesi myös lämpöstä, että hyvin pystyy uimaan. Retkistä nyt en oikeen tiedä mihin kannattais lasten kanssa ja mihin ei ...en myöskään muista että tehdäänkö kaikkia retkiä enää lokakuussa. Vesipuisto muistaakseni on vielä lokakuussa auki, eli sinne kannattaa ehdottomasta mennä ihan omatoimisesti (bussilla pääsee helposti)...siellä viihtyy varmasti =)

Äänestä

Olen ollut kyseisessa hotelliSSA!Hotelli hyva allasalue riittava ja huoneet olivat siistit!Keskustaan oli hiukan matkaa mutta rantakatua kavely!Suosittelen lapset tykkaa varmaan!Muistaakseni pieni kauppa oli hotellin yhteydessa!

Äänestä

Olimme perheen kanssa viime lokakuussa kyseisessä hotellissa. Paikka oli lapsiperheelle aivan upea kiva allas alue ja järjestettyä ohjelmaa, lapset viihty ja silloin tietty vanhemmatkin. Ilmat oli ihanat hiukan kyllä tais tuulla ja Waterpark vesipuisto kannattaa kokea... Silmänruokaa äideille kaikenlisäksi. Hotellissa oikeastaan ainoa huono asia oli kovat patjat.

Äänestä

Hotellissa on kaksi uima-allasta ja jos olette tilanneet ison huoneiston niin pääsette ehkä asumaan sen pienemmän ja rauhallisemman altaan ympärillä oleviin huoneistohin. Olimme siellä heinäkuussa -05. Callistossa emme kyllä bilettäjiä tavanneet, 90 % asiakkaista oli ainakin silloin lapsiperheitä. Hotellista tuo 2,5 km keskustaan ja sinne voi kävellä joko rantakatua pitkin tai sitten aivan rannalla kulkevaa päällystettyä "raittia" pitkin. Toinen shoppailumahdollisuus on käydä naapurikaupungissa Paralimnissa, jossa paikalliset tekevät ostoksensa, siellä kävimme isommassa marketissa hankimassa perusruokatarvikkeet, olivat nimittäin huomattavasti halvempia kuin siinä pikkumarketissa hoteliin yhteydessä. Paraliminssä on myös muita kauppoja, ajakaa taksilla kirkolle, jonka läheisyydestä löytyy nämä liikkeet. Emme retkellä käyneet koska tyttömme oli vasta 1,5 v, altaalla pulikoiminen riitti meille. Uimaranta hotellin edustalla on sitten aika surkea, sain itsekkin piikkejä kasveista jalkapohiini, kannattaa siksi mennä (rannan nimeä en muista) 200 m Nissibeachin suuntaan olevalle rannalle, jos haluaa usikennella ja rakentaa hiekkalinnoja.

Äänestä

suosittelen tuota hotellia. oikei rauhallinen ja sopii lapsiperheille. Siellä on kaksi sisä uima allastakin jos ei ulkona pysty uimaan. Lähin kauppa on hotellin nurkan takana mut se on aika kallis, ei sinne kaupunkiin oo kovin pitkä matka ja ravintoloja on aika lähellä. Jos menette finnmatkojen kautta kannattaa mennä sinne retkelle eläin tarhaan ja suklaa pajaan ne on ihan mielen kiintoiset ja eikä kestäkkään koko päivää toinen retki jos finnmatkat järjestää on mennä Japanilaiseen ravintolaan se oli kokemisen arvoinen ja sopii lapsillekin. Ja hotellin yhteydessä oleva ravintola ei ole oikein hyvä kun ruuat on yleensä aika pahojen omat lapseni ei ainakaan tykänneet syödä siellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kristi kirjoitti:

Millainen hotelli on? Katsoin siitä videon finnmatkojen sivulla ja näytti mun mielestä ihan kivalta ja siistiltä paikalta. Lokakuun 13 päivä oltais lähdössä ehkä sinne, jos hotelli on hyvä. Kesää emme viitsineet valita, koska paikka kuulemma vilisee nuoria bilettäjiä ja lähtisin matkaan siskoni ja 4 lapsen kanssa. Onko hyvä hotelli ja onko pitkä matka kaupoille (shoppailija kun olen) ja ravintoloihin? Ja sitten tietysti nuo säät...Riittääkä lokakuussa vielä aurinkoa ja onko merivesi uimakelpoista ja lämmintä? Ei haittaa vaikka ei olisikaan paahtavan kuuma mutta sellainen sopiva ja lämmin että tarkenee uida ja ottaa aurinkoa =) Mille retkelle kannattaisi lähteä kun on 4 lasta mukana? Agia navasta ei varmaan löydy erityisesti mitään historiallista mutta entäpä sen läheltä? Toivottavasti vastaatte ainakin osaan kysymyksistäni :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu