seudulla tullut jo kevätmuuttajia. No alotan itse 3 joutsenta Kannusjärvellä.
Tänne voi ilmottaa mitä lintuja Haminan
bongari
121321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
kaks ilolintua eilen.
mä tarvin nyt.....
...elossa? Ajattelin vaan, kun tarkkailet nähtävästi tuota H5N1 -tilannetta. Muistathan sitten ilmoittaa kuolleista linnuista eteen päin. Yksi tapa ilmoittaa niistä on netin välityksellä Luonnontieteellisen keskusmuseon havaintopäiväkirjalla:)
onneksi
Mistä te löydätte tollasia määriä, itse en ole ampunut kun yhden joutsenen tänä keväänä.
...vielä sitä ensimmäistäkään. Ja kun se ensimmäinen näkyy, luulen sen olevan hengetön valmiiksi....
Näin yhden kuolleen joutsenen parven lentävän lauttasaaresta kirkkojärvensuuntaan.
Varmaan raukka oli kipeä koska lensi takaperin ja lauloi mennessään kesämopoa.
tammikuun 7 päivä.Kävin variksenpesällä.6 munaa.Mitä olis pitänyt tehdä oooooo
menet. Etkö voinut pysyä erossa pesästä. Onks sulla jonkinlainen kieroutuma noihin lintuihin. Ei linnutkaan tykkää et niitä aletaan raveltää. Nyt ne varikset on hylännyt sen pesän ja poikaset kuolee. Sinä olet oikein massamurhaaja. Paras et hoidat ton kiroutumasi pois ja jätät linnut rauhaan. Tuskin pienet tsirpat on sinullekkaan mitään pahaa tehnyt. Nyt mua alkaa harmittaa tosi paljon. Meni mieli ihan latteaksi, kun luin tämän.
mä halusin ruveta pongariksi.Ensiks ostin Liidelistä kalliin kiikarin.Sit tammikuussa en muutakaan pesää löytänyt.Eikä tartte Lauttaskin sillalla pöllöillä .Jätin pipon pesään ettei niitä palelis..O-O
haarapääsky,kassikotka,munahaukka
huarapiäskyn kotkassa....O_O