Uskaltaako lähteä Shanghaihin.

hjartta

Kannattaako kahden nuoren 18 vuotiaan tytön lähteä keskenänsä Shanghaihin? olen ollut Shanghaissa kerran aikaisemmin perheeni kanssa, ja tuntui silloin hyvin turvalliselta paikalta. Onko jotain erityistä paikkaa mitä kannattaisi vältellä? ja uskaltaako lähteä viettämään yöelämää? Shanghaihin tekisi kovasti taas mieli kyllä.

4

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • @Kiina

      Olen itse ollut nyt jonkin aikaa tässä Shanghain lähettyvillä työharjoittelussa, ja Shanghaissa aikaa viettäneenä voin sanoa, että se on yksi maailman turvallisimmista metropoleista. Taskuvarkaista varoitellaan, varsinkin metrolla liikkuessa, mutta kun pitää lompakot ym. arvoesineet poissa näkyvistä niin ei ongelmia pitäisi tulla. Mitään erityistä aluetta, jota kannattaisi vältellä ei mielestäni ole, tietysti kaikkein pienimmille kujille ei yöaikaan kannata lähteä seikkaileen.

      Joten tervetuloa vaan Shanghaihin, täällä on tällä hetkellä 20-25 astetta lämmintä, joten ihan hyvin tarkeneekin. Jos jotain kysyttävää tulee niin koitan vastailla kykyjeni mukaan.

    • Chinatraveller

      Shanghai on yksi maailman turvallisimmista suurkaupungeista. Tietty ei kannata tyrkyttää/ pitää rahojaan liian näkyvillä. Mutta mitään väkivaltaa on turha pelätä.

    • verrattuna....

      moneen muuhun maahan, on turvallinen maa matkustaa. Suurin riski isoissa kaupungeissa taitaa muodostua liikenteestä, jota kyllä kannattaa kunnioittaa.
      Iltaisin voi jokainen käyttää tervettä harkintaa, ja liikkua alueilla, joissa ei ole epämääräistä, muuten taskuvarkaat ja huijarit kaupoilla ovat pahimpia.
      Kiinassa turisti ja yleisesti "valkoinen pitkänenä" saa kulkea rauhassa.
      Maan politiikka takaa sen.

    • siellä ollu t 16.4.2006

      hanghai on tosi upea , hyvinhoidettu,siisti paikka. Ei ole rosvoja, palvelut pelaa. ystävällisiä ihmisiä, Kaupoissakin joka tuotteelle oma myyjä. Feikkitorilta saa halpoja tuotteita jos vaan osaa tinkiä. Viina on niin pahaa että menee kyllä silmät vinoon jos sitä juo. Liikenne on kyllä yhtä kaaosta ja taksikuskit kaikki formulakuskeja sieltä huonoimmasdta päästä, vaikkakin se on halpaa kyytiä. Ruoka aikas hyvää vaikka aina ei tiedä mitä syö, kun on niitä jutskia aina jossain soosissa tai friteerattuna. Mitään tautia ei kuitenkaan tullut vaikka syötiin kaikenlaista herkkua. Apteekista saa hyvää laihdutusteetä. Mäkissä on ihan samat hampurilaiset kun Suomessakin. Suosittelen Shanghaita ja varsinkin ne valot ovat upeat.Vaikkakin kohta kiinassa tarvitaan kaikki energia mitä maapallolla on käytössä. Siellä ei säästellä !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      79
      901
    4. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      853
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      795
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      46
      789
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      739
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      723
    10. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      20
      720
    Aihe