Kyllä tää maailma menee ihan sairaaks kun kaikki haluis laillistaa kannabiksen. Moinen paska pitäs hävittää maapallolta, porukat tulee hulluiksi noiden aineiden seurauksena. Ikäänkuin mielenterveys ongelmaisia ei olisi jo muutenkin liikaa. Olen itsekin kokeillut ja olotila ei ollut todellakaan taivaallinen, koska en tuntenut olevani oma itseni.
hasis on paskaa!
SK
141042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei kaikki voi pitää kaikesta, jos (ja kun) kannabis vapautetaan ei kukaan sua sitä pakota käyttämään. Jokaisella tulee oikeus olla päättää mitä käyttää, mitä omalle ruumiilleen tekee, tai on tekemättä/käyttämättä. Tämän itsensämääräämisoikeuden puolestä käyn taisteluani, se jatkuu kunnes pääsen tavoitteeseeni, tai tuhoudun sitä yrittäessäni.
*Vapaan yhteiskunnan puolesta, itse lähes raitis*
...niin on elämäkin!
Samaa mieltä, kaikki s-n huumeet pois yhteiskunnastamme. Muutaman vuoden päästä nää pikkunarkkarit itkee yhteiskunnan tukea ja varoja ja hoitoja.Kuka ne maksaa! Typeriä ääliöitä kaikki kannabiksenkin polttajat. Höynäaivoja.
Voisinhan jopa väittää sun olevan väärässä! Yrittäkää tajuta ettei henkilö, jolla on tapana(hyvänä sellaisena) polttaa kannabista, sen sijaan kun joisi sitä kamalaa myrkkyä(tunnetaan myös nimellä alkoholi), erotu yhteiskunnasta millään tavalla. Ja jos erottuu, niin on sitten muutkin aineet mukana, muttei niistä sitten enempää. Tai on oikeastaan parempi ettette tiedä mistään mitään....anyway....elämästä pitää nauttia, ja jos viinastakaan ei saa kun pahan olon ja aggressiivisuus kohtauksia(
Älä sotke viinaa tähän. Nyt puhutaan kannabiksesta.
Mitä tarkoitit "porukat tulee hulluiksi noiden aineiden takia"? Puhuitko nyt kannabiksesta vai jostain ihan muusta?
Kannabista polttelee niin normaalisti työssäkäyvät kuin perheellisetkin. Siis täysin normaalia elämää viettävät ihmiset. Kannabis ei aiheuta fyysista riippuvaisuutta, kuten esim. alkoholi ja tupakka.
Tunnetko olevasi oma itsesi jos/kun juot alkoholia? Toiseksi, jos tupakoit, tunnetko olevasi oma itsesi kun olet päivän pari polttamatta? Eikö tämä ole suurempi ongelma, kuin ihmiset jotka silloin tällöin rentoutuakseen polttavat sauhut.
Höpöhöpö MariKaari, tavalliset perheelliset ja työssäkäyvät eivät todellakaan polta pilveä. Se on laitonta ja se passivisoi ihmisen persoonan ja aiheuttaa riippuvuuden.
Se on huume - se ei ole mikään vaihtoehto millekään. Suurimmalla osalla on onneksi mielekkäämpää tekemistä ja ajattelemista kuin pilvenpoltto.
Jos perheelliset ja työssäkäyvät eivät polta pilveä, minun täytyy sitten varmaan ottaa lopputili ja eukosta ero...
Et taida asiasta paljonkaan tietää, mutta toisaalta se on hyvä. Kannabis on kyllä huume, siinä missä alkoholi, tupakka, jopa kahvikin. Useilla tutkimuksilla on jo todistettu alkoholin olevan tuhoisampaa kuin kannabiksen. Itselläni on perhe, opiskelen ja käyn työssä. Silloin tällöin poltan kannabista. Alkoholiin voi jäädä riippuvaiseksi huomattavasti helpommin kuin kannabikseen. Yrittäkää hyvät ihmeset etsiä faktoja ennen kuin saarnaatte täällä tai muualla.
Kylläpäs vaan polttaa.
Olen perheellinen (5 lasta ja kuudes tulossa) ja työssä käyvä. Poltan kannabista n. 2 kertaa viikossa (nykyään), en kuitenkaan mitään älyttömiä jumitus paukkuja, vaan sellaiset mukavat pienet nostot.
Käytin ennen alkoholia ja totesin sen olevan huumeista yksi pahimpia. Koukkuun jäi helposti ja raha-asiat ja ihmissuhteet meni päin helvettiä. Mutta viinaa oli saatava koska se oli muuttunut elämäni pääasiaksi.
Ja kumpi on parempi vaihtoehto esim. 15 pulloo olutta, jonka jälkeen ei pysty mitään asioita tekemään ei edes tiskaamaan vai se polttaa pienet paukut ja kaikenlainen puuhastelu on mukavaa ja mielekästä.
Tietenkin se olisi paras vaihtoehto ettei nauttisi mitään päihteitä, mutta kun minä tykkään silloin tällöin sekoittaa pääni.
Olen myös käyttänyt kannabista todella rankasti (silloin olin "sinkku") eli n. puolen vuoden ajan olin sekaisin koko ajan. Olin silloin töissä isossa yhtiössä jossa on työntekijöitä n. 1500. Poltin pilveä myös työaikana ja kukaan ei koskaan huomannut mitään. Koska "pilvessä" ollessa on täysin toimintakykyinen.
Joten mielestäni kannabis ei ole passivoiva aine ja riippuvuuden syntymistä on liioiteltu.
Kaikki nautintoaineet aiheuttaa jonkin asteista riippuvuutta.
Melkonen unisatu tuo olikin.
Mielelläni kuulisin perustelut tuohon kommenttiin.
Hassu juttu: tällä palstalla keskustelu on juuri tällaista aivan ala-arvoista paskan jauhamista. Hmm. Miksihän olen alkanut viihtyä paremmin päihdelinkissä?
Hyvä bluntti toimii aina. Se tuoksuu hyvälle, se maistuu hyvälle ja varsinkin se tuntuu erinomaisen ihanalta. Ei kenenkään pitäis polttaa mitään paskaa marokkolaista. Se saattaa olla jopa epäterveellistä.