440 nykii

Nimetön

440 1.8-95 nykii tossa vähän alle 2000 kierrroksen paikkeilla. ei koko aikaa vaan silloin tällöin ja varsinkin nyt viime aikoina. mistähän vikaa lähtis etsimään?

6

1726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Volvoholisti

      Terppa! Kannattaa tarkastaa sytytystulpat, virranjakajan kansi ja tulpanjohdot. Itsellä vika korjaantui johtojen vaihdolla. Voit testata sylinterit yksi kerrallaan irroittamalla ja kuuntelemalla muuttuuko käyntiääni. Virranjakajan kannessa ei tarvi olla ku hiushalkeama ni lyö läpi ja kone ei käy kunnolla.

    • tähän

      viestiin ehkä vähän turhan myöhään mutta pakko vastata ku itellä oli aikoinaan sama vika. Vikaa nykimiseen ei meinanut löytyä sitten millään ja nykiminen vaivasi lähinnä kesäisin kuumina päivinä.

      No kaksi kesää kuitenkin ajoin tällä nykivällä autolla koska nykimistä sattui vain silloin tällöin. Toissakesänä innostuin vaihattamaan jakopäähihnan/kiristäjät. Molemmat kiristäjät oli hajalla (pyörivät jotenkin mutta melkoinen rohina kuului) ja hihna melkein poikki. Sen jälkeen nykiminen loppui täysin ja on pysynyt kunnossa (kyseisen vian suhteen)

      Itellä on 440 2.0i -93

      En oo ite koskaan ollu mikään "autoihminen" enkä ollut tajunnut vaihtaa hihnaa aiemmin. Onneksi tuli volvoviesti jossa oli juttua hihnasta ni tajusin kysyä tietoisilta.

      • Nykii

        Moi!

        Itsellä vielä Volvo vaikka joka katsastusreissun jälkeen uhkaan myydä äkkiä pois! Aina se vuoden päästä on vielä pihassa ja pakko leimata että kelpaisi etes sinne Kuusankoskelle. Mutta asiaan, kerroit nykimisestä, se tullut esille itselee tänä keväänä (2009). Aiemmin ollut tyhjäkäynnin"heijaamista", joka korjattu sytyspuolien johdot, ym. vaihdot. Samoin maapisteiden puhdistus tärkeä. Pientä heijausta vielä silti. Niin Asiaan mitä maksaa halvimmillaan korjaamoissa jakohinan ja kiristimen vaihto jos osat ostaa tarvikeliikkeestä ja vie ne itse mukana? Ja nyt korjausammattilaiset; pystyykö ilman suuria "ongelmia" vaihdon tehdä itse tai autoa korjaileva kaverini? Ei ole aiemmin ollut tekemisissä Volvojen kanssa. Onko se jotenkin vaikeampi kuin joku muu auto? Vai onko helpompi myydä auto ja sen vaihto seuraavalle? Paljonko vois HINTA OLLA? vm.1993, 440 SE 2,0 i, aj. 320 000 km, hiukan ruosteen alkuja, tekniikka OK, jarrut, koiranluut sun muut vaihdettu. Olisin kiitollinen näin etukäteen ennen Kesälomien! - KIITOS -


    • Virranjakaja

      Tottahan nykiminen voi johtua likimain mistä tahansa huollon puutteesta, mutta itselläni virranjakaja saa sisälleen hieman öljyä ja käynti monesti siksi huonoa.

    • e30paras

      Koska volvo on paska etenkin punaiset 440:et

    • autotuntija

      onko se 440 bmw? jos ei nii eihä siitä oo mihinkää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      412
      6006
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      82
      5336
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4374
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3941
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      52
      3729
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      172
      3447
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      109
      3205
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      61
      3196
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2279
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2205
    Aihe