Tänään alkoi iltapäivällä puklaamaan syönnin päälle..Kolmesta asti nukkunut,syönyt vähän,röyhtyn jälkeen tulee paksua puklua,torkahtaa taas..Masutautia vai mitä? Luulisi,jos sitä,että tulisi tuota puklua enempi/heti syöty maito..
Nenu ollut tukkoinen,mutten oikein usko että sekään syynä,kun on ollut aiemminkin..(kyselin tuossa aiemmin neuvoja tukkoiseen nenään).
Kokemuksia vauvan sairastamasta masutaudista?
Nenu ollut tukkoinen,mutten oikein usko että sekään syynä,kun on ollut aiemminkin..(kyselin tuossa aiemmin neuvoja tukkoiseen nenään).
Kokemuksia vauvan sairastamasta masutaudista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei,
Oireiden perusteella kyseessä on varmaankin alkava vatsatauti. Jos ruoka ei pysy ollenkaan sisällä, lapselle nousee kova kuume, vatsa on kosketusarka tai jos yleistila heikkenee (lapsi on passiivinen ja "letku" tai tosi uninen), soita terveyskeskukseen. Jos lapsi on ok, mutta oksentelu (mahd myös ripuli) jatkuu, anna lapselle paljon nesteitä (hae Osmosalia apteekista) ja ruokaa, jos vain jokin menee alas ja pysyy siellä. Jääkaappikylmä neste pysyy yleensä paremmin sisällä kuin lämmin.
..ei ole tapahtunut.Soitin tänään nlaankin,sanoi,että saattaa olla lievä masutauti tai sitten vain normaalia puklaamista.Käski myös seuraamaan tilannetta..
Vauva 7 vkoa, syö hyvin,seurusteleekin,tosin syönnin päälle menee n. 1/2-1 h,niin puklaa ja sitten tulee satunnaisesti pikkupukluja.
Kakka on normaalin näköistä/hajuista.
Kiitokset kuitenkin neuvoista =0)
mitä pienemmästä vauvasta kyse, sen nopeamin kuivuu:nukkuisi vaan , eikä ole virkeä. Älä vaan omin nokkinesi anna mitään osmosalia, vaan vie vauva lääkäriin. ja sinun vauva on vielä pieni.(ikä 7vkoa?)
Mitään lääkettä.Vauva syönyt kokoajan maitoa hyvin ja tänään jo paljon pirteämpi.Ehkä kirjoitin hieman huolimattomasti,vauva siis oli su-illan unisempi,kun normaalisti,ei siis kokoajan!Valveilla ollessa ihan pirteä myös.