Rajoittakaa virpomista, kiitos!

Kylli Kyllästynyt

Mitähän jos lapsiperheet miettisivät tänä pääsiäisenä kaksi kertaa tuota virpomisasiaa. Virpokaa rauhassa sukulaiset ja LÄHEISET ystävät, mutta itse sanon ei kiitos naapuriston kierteleville karkkikerjureille. Ei virpomisen tarkoituksena ole saalistaa niin paljon karkkia kuin mahdollista kiusaten vieraita ihmisiä. Sitä paitsi nykyään lapset saavat namia vähän liikaakin, on pääsiäinen vähän joka päivä, ja ylipaino on sen mukaista.

10

2058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroon

      Irrota ovikello, jos olet noin kyllästynyt virpojiin, niin eivätpä häiritse sinua.

    • Tirppi-n

      Kamala ajatus, älkää häiritkö!
      Tee juuri noin kuten joku ehdotti että ota ovikello pois! Ei ahdista.

      • Tirppi-n

        ni tulen ja virvon sut vielä itse!
        Miltä tuntuu pienestä lapsesta kun käännytät pois häiritsemästä.
        Nyt rupesi ärsyttämäääään!


      • Tuula
        Tirppi-n kirjoitti:

        ni tulen ja virvon sut vielä itse!
        Miltä tuntuu pienestä lapsesta kun käännytät pois häiritsemästä.
        Nyt rupesi ärsyttämäääään!

        Kyllä tosi juttu. Ei kaikki ole niin lapsirakkaita. En ole lapsivihaaja kuitenkaan ja
        yleensä avaan ensimmäisille kymmenelle virpojalle joita kuitenkin on väh. kaksi/kolme. Sitten alkaa riittään, että ei kun ovikello pois.


    • Nerotar

      Sinulle Kylli Kyllästynyt sanoisin, että kaltaisiasi on maailma pullollaan.
      Antaisin vaikka mitä, että saisin hetken takaisin, jolloin omat lapseni lähtivät virpomaan.Ja otan ilomielin vastaan virpojat.
      Asun itse omakotitaloalueella ja en voi kuin ihmetellä.Olen itse joutunut jos jonkinlaisen moittimisen kohteeksi. Pojat häiritsi naapureita pelaamalla lentopalloa (suomenmestaruus 2003,joten häirintä kannatti),edesmennyt koirani häiritsi haukunnalla, niinkuin koirani tekee kuulemma tänäänkin.Vaikka täällä on koiria samalla kadulla useassa talossa ja yhdessä jopa viisi koiraa, mutta ei ne häiritse.Oma koirani on yöt sisällä.Muiden koirat ulkona tarhassa ja siltikin minun koirani häiritsee.Joten kaltaisiasi on ympärilläni ja toivon, että te löytäisitte toisenne ja oman asutusalueenne, jonne ei kukaan tulisi käymään, ettekä häiritsisi toisiannekaan millään tavoin.

      • niin kyllä

        kerrostaloaukkaana saat virpomispäivän viettää oven raossasi. Kyllä siinä jossain vaiheessa ovikello pääsee pääsiäislomalle.


      • ....

        Taas näitä "ei meidän lapset ja koirat, mutta muitten.." Voi kiesus..!


    • pääsiäispupu

      Pääsiäisperinteeseen kuuluu myös noita-akka, näytät omineen roolisi (kenties tietämättäsi). No tarvitaan niitäkin, muutoinhan mukava ei oliskaan mukavaa. Kaikenlisäx että olet ilonpilaaja, olet myös moralisti = mutta nehän kaikki yhdessä on sama kuin NOITA-AKKA!

    • Yks

      Arvoisa kyllästynyt:

      minun mielestäni virpomisella ei kiusata ihmisiä, vaan kunnioitetaan Jeesusta Kristusta Jumalan poikaa. Ja arvostetaan sitä mitä hän on meidän puolestamme tehnyt. Kuoli Golgatalla ristille, jotta ihmiset saisivat syntinsä anteeksi, hän vapaa ehtoisesti vuodatti verensä ihmisten vuoksi. Sitä kannattaa miettiä.

      • satunnainen palstan lukija

        Mukavaa, että pääsiäisestä ja tästäkin pääsiäiseen liittyvästä virpomisaiheesta saatiin "kunnon riita" aikaiseksi tällä keskustelupalstalla.
        Jotakin virpominen ärsyttää ja jotakin ei. So what. Jos ärsyttää, tunkee ovikellon täyteen pumpulia, jos ei saa kelloa irrotettua. Jos ei, niin panee vaikka oveen kyltin : Tervetuloe meille virpomaan. Mitä tuosta vetämään virpomahuiskan höyheniä henkeensä.
        On palmusunnuntai ja virpojat liikkeellä. Kun niistä on "selvitty", varmaan joku hermostunut vastaa tähänkin viestiin. Käyn lukemassa, jos satun muistamaan.
        Hyvää pääsiäistä kaikille. Jos muistatte pääsiäisen tarkoituksen, syventykää pääsiäisen sanomaan. Jos ette muista, nauttikaa muuten vaan ylimääräisistä vapaapäivistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3521
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2683
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1234
    Aihe