Eläkkeistähän peritään sikasuuri vero. Jokainen voi kokeilla laittamalla verolaskurin eläkevuositulonsa palkan kohdalle. Ylensä vero eläkkeestä yli 6% suurempi!
Tämän sai lipi aikaan pitkällä halintokaudellaan. Sitä jatkoi seiväshyppääjäoppipoika tuloksekkaasti!
Oikein henskeleitä paukutti, kun ansiotulovähenystä nosti ja eläkkeen suhteellista ostovoimaa pienensi.
Tämän sai lipi aikaan pitkällä halintokaudellaan. Sitä jatkoi seiväshyppääjäoppipoika tuloksekkaasti!
Oikein henskeleitä paukutti, kun ansiotulovähenystä nosti ja eläkkeen suhteellista ostovoimaa pienensi.
Vastaukset 96
Vanhimmat
On havaittu. Omalla kohdalla ero 8%-yksikköä pienestä työttömyyseläkkeestä.
Työlliset eivät vaan usko tätä karua tosiasiaa!
..mitähän sanoisivat, jos kuukausi liksa nousis 2-3euroa nettona, kuten itsellä tapahtui.
Meillä eläkeläisillä ei ole puolustajaa siellä
missä näistä asioista päätetään. Siis älkää valittako ,taikka sitten on aika ryhdistäytyä
ja hankkia edustus sinne eduskuntaan ja seuraava
tilaisuus on vuoden päästä.
Eläkkeeseen on tullut joka vuosi muutaman euron indeksikorotus. Joka kerta on vero noussut senverran, että käteen jää vähemmän kuin ennen. Miten pieneksi käteenjäävä raha vielä pieneneekään jos elän vielä vaikka parikymmentä vuotta???
hei, jään työeläkkeelle 3 vuoden kuluttua ja
haluaisin tietää, nousevatko työeläkkeet vuosittain. Kansaneläke näkyi nousevan kokonaista
5 euroa nyt keväällä.(hurja nousu?!!!)
odotan vastausta
Verotuksen lisäksi on pielessä myös korotusindeksit. Ja kaikki muukin meihin seniorikansalaisiin kohdistuva julkisen vallan toiminta.
Tämän ovat saaneet aikaan kokoomus ja demarit akselilla Niinistö- Lipponen.
Älkää nyt hyvät eläkeläiset tulevissa vaaleissa missään tapauksessa äänestäkö mainittuja puolueita. Sillähän tuo asiamme tulee hoidetuksi.
Eläkeläispuoluekin voisi olla hyvä asia. Niitähän tosin takavuosina yritti eduskuntaan useampikin, mutta taisivat kaatua huonoihin vetäjin ja keulakuviin.
Toisaalta ehkä nykyisistä yleispuolueistakin voisi löytyä hyvä vaihtoehto.
Jos äänestätte kokoomusta tai demareita, niin ei sitten pidä jälkeenpäin valitella huonoa kohtelua.
On siis mielettömän vaikea päättää, ketä äänestää. Ryhmäkuri on niin ratkaiseva, ettei yksittäinen kansanedustaja juurikaan saa aloitteitaan läpi.
Eläkeläisten verotus ja taitettu indeksi on suuri epäkohta, mutta ainakaan minä en ole keksinyt, mitä kautta ongelmaan löytyisi ratkaisu tai miten yleensä edetä asiassa.
Hyvä ehdotuksia otetaan vastaan!
Muistakaahan vain Hyssälän lupaukset!
Hyssälän sinne äänesti, eukko huutaa isolla äänellä turhia lupauksia.
hänhän uhkaili jäädä eläkkeelle. No Paavon tuskin tarvii miettiä vero%:ia, on sen verran suuri osakesalkku jemmassa.
"Jos äänestätte kokoomusta tai demareita, niin ei
sitten pidä jälkeenpäin valitella huonoa kohtelua."
Ja kun olen itse huomioinut että myös keskusta on
apupuolueiden kanssa samanlainen, kuin nämä kokoomus tai demarit.
Ja he ovat hallinneet tätä maata, sen synnystä lähtien.
... kun on niin henkilökohtainen asia tuo äänestäminen. Kerroinpahan vain, mitä puolueita ei kannata äänestää, jos haluaa että eläkeläisten asioita hoidetaan hyvään suuntaan.
Niin, onhan se Suomen keskustakin siellä hallituksessa ollut eikä lie täysin syytön sekään.
Katsotaan nyt, kun vaalit pian tulevat. Lupaako jokin puolue, että eläkeläisten verotus palautetaan samalle tasolle palkansaajien kanssa. Äänestäkäämme sitten sitä oikein äänivyöryn kera. Lähes varma olen, että tuo puolue ei tule olemaan kokoomus eikä demarit.
Ihanaa, kun saa ajanavietettä ennen eläkeläisten kerhoon menemistä. Nyt pääsee taas tanhuamaan ja viettämään ihanasti aikaa omissa harrasteissa, kun tietää hölmöilyn jatkuvan.
Vuosiymmeniä kansaneläkettä maksaneena en saa kuitenkaan euroakaan, vaikka perusosa piti tulla kaikille. Eläkkeelle jäädessä tulot puolittuvat, mutta verot pienenevät, kun tulotkin pienenevät, kuinka kävikään, vero nousi heti 2 %:lla. Työterveyshuolto ym. etuudet jäivät myös pois, terveyskeskuksessa ei edes ole vastaavia erikoislääkäreitä. Kun ylisuuria optioita olisi pitänyt pienentää tai poistaa niin sitä ei voitu tehdä, koska niistä oli sovittu. Saisinko takaisin edes turhaan itse maksamani kansaneläkerahani, koska eläkettä ei ollutkaan olemassa sopimuksista huolimatta??
Montakohan euroa niistä optioista olisi tullut eläkeläistä kohti?
Tuskinpahan olisi tullut niin paljoa, että olisi saanut edes yhden päivän kalja-annoksen.
Sen kunniaksi voi jättää yhtenä päivänä kaljat ostamatta kauppaan. Sillä on optioasia kuitattu.
Aatu taitaa olla lipinjengin ropakanta päälikkö. Eläkeläisiltä edut alas ja niin eespäin..!
laittamassa kapuloita rattaisiimme.
Pahempi kuin kukaan muu.
on aina otettu.
Katos, se on kuin tikkarin veisi pikkulapselta.
työtön maksaa veroa enemmän kuin eläkkeensaaja
tai työssäkäyvä.
Ikärasismin seurauksena meillä on pitkäaikaistyöttömiä.
Korvauksesta ei saa verovähennystä,
muusta kuin liitolle menevästä jäsenmaksusta.
Vero% voi olla se 20%, riippuu kunnan veroäyristä,
joskus vähän ylikin.
Liitto maksaa viimeisen työstä saadun
ansion mukaan kunnes tulee
60v täyteen.
Eräs tuttuni "pääsi" eläkkeelle 60v:aana ja eläke
oli suurempi kuin siihen asti maksettu päiväraha
(siis nettona).
Tietysti siinä oli koko työhistoria vaikuttamassa.
Mutta kyllä työtön maksaa eniten tulojen
suhteessa veroa.
Olin työttömänä ja maksoin sen 20%:ia veroa kelan pienestä työttömyyskorvauksesta, onneksi pääsin työkyvyttömyyseläkkeelle, verotus tipahti ihan mukavasti. Nyt saa nettona 370 € enemmän.
Totta:
"Verot kansan verta juo" ja eläkkeensaajienkin.
Eläkehän on pääsääntöiseti aikaisemmin ansaittua, mutta maksamatta jätettyä palkkaa, jota nyt, aktiivityöelämän päätyttyä, pikkuerissä kuukausittain maksetaan. Miten paljon kukin meistä sitä tulee saamaan, riippuu täysin elinijästämme. Jotkut, vanhaksi elävät saavat paljonkin, jotkut ressukat eivät ehdi saada juuri mitään.
Tässä "jälkipalkan", eläkkeen, maksussa osamme eivät mene tasan. Mielestäni jakoperuste on kuitenkin oikeudenmukainen. Tarvitsemmehan eläkettämme vain "täällä tallustaessamme". "Taivahan tai helvetin" portista emme mammonaamme voi sisälle viedä; eivätkä sinne eläkelaitosten maksuosoitukset yllä!
Ihan eri asia sitten on, miten poliittinen päätöksentekomme jälkipalkkaame ja sen ostovoimaa esim. verotuksellisesti, tai indeksikorotuksin ylläpitää elinaikanamme, silloin, kun sitä tarvitsemme.
Viimeaikoina ei kovinkaan hyvin!
Ja se johtuu todellakin siitä, että meillä eläkkeensaajilla ei ole edustusta kansanedustuslaitoksessamme, vaikka lähes suurin kansanryhmä olemmekin. Mistä se johtuu? Siitä, että meillä on edelleen mielissämme samat poliittiset sidonnaisuudet, kuin aktiiviaikanamme, emmekä kykene luomaan yhteistä eheää etujärjestöä, PUOLUETTA.
Edellä tuossa joku mainitsi joitain puolueita, jotka kaventavat eläkkeensaajien elinoloja, ja joita ei pidä äänestää. Ei kuitenkaan sanonut puoluetta, joka elkeläisten etuja valvoisi. Ei tietenkään. Eihän sellaista puoluetta ole!
Kaikki kansanedustajat, puolueestaan riippumatta, ovat puoluetoimistonsa saneleman ryhmäkurin vankeja, ja painavat sitä nappia, jota puoluetoimisto käskee. (eduskuntaryhmä siinä välissä jonkinlaisena marionettina häärii)
Ainoa pelastus meille on oma, nykypuolueista riippumaton, sitoutumaton ELÄKKEENSAAJIEN PUOLUE !
Siitä voisi tulla jopa eduskunnan valtapuolue, jos vain yhtenäisiä olisimme. Onhan meitä jo niin paljon, ja lisää tulee koko ajan.
ELÄKKEENSAAJIEN PUOLUEEN perustamisella on jo kiire. Muutamien vuosien ajan vielä potentiaalinen jäsenmäärä lisääntyy, "suurten ikäluokkien" loppupään eläköityessä. Sen jälkeen ikäluokkien pieneneminen ja eläkeijän nosto vähentävät mahdollisia jäseniä. Myös "viikatemies" vähentää tehokkaasti meitä sieltä vanhemmasta päästä. Tässä vaiheessa olisi vielä mahdollista muodostaa niin suuri puolue, että sillä olisi merkittävää painoarvoa.
ELÄKKEENSAAJIEN PUOLUEEN puolueohjelmaan tulisi ottaa, eläkkeläisten etujen säilyttämisen lisäksi, huolehtiminen syntyvyyden lisäämisestä, perhekustannusten tasaamisesta, perus- ja ammatillisen koulutuksen kehittämisestä, sekä riittävistä resursseista amattikorkeakoulu- ja yliopistokoulutukseen. Lapsissa -vielä syntymättömissäkin-, nuorissa ja koulutuksessahan se voimavara on, joka kansakunnan hyvinvoinnista, ja eläkelläisistäkin viime kädessä vastaa.
Miltäs kuulostaa? HUUHAA:lta varmaankin? Mutta ei niin pientä "huuhaata", etteikö totta olis ainakin 2/3-osaa!
Puuhanaisia ja -miehiä kaivataan!
ELÄKELÄISET ESTRAADILLE !
Estradille voi mennä,kuka haluaa, mutta eläkeläisten puolue täällä ei pitkälle selviäisi.
Koko asian höppänämäisyyttä todistaa jo se, että syyksi muka kehnoihin eläkkeisiin pannaan valtiovarainministeri. Niin oli Iiro Viinasenkin aikana, jolloin maan taloudellinen tilanne oli tiukka.
Mieluummin lähdetään siitä, että eläkeläisillä on ollut liian suuret edut, ja nyt niitä ruvetaan normalisoimaan, kun eläkeputkessa ovat suuret ikäluokat.
Eläkeläispuolueita ei muuten ole missään muuallakaan. Höppänöitä voi kyllä olla.
"Koko asian höppänämäisyyttä todistaa jo se, että syyksi muka kehnoihin eläkkeisiin pannaan valtiovarainministeri"
Muistan hyvin, kun seiväshyppääjä painotti telkkarissa, että verohelpotukset tulee laittaa ansiotulovähenykseen.
Ei siis missään tapauksessa eläkeveroihin, tai työtömyyskorvausten veroihin. Tämä käytännössä pienensi eläkkeiden ostovoimaa. Lisäksi, kun tuli palvelumaksujen korotuksia, joita juuri eläkeläiset maksaa. Ei ole enää ilmasta työterveyshuoltoa!
Petoksen makua on eläke-ehtojen pienennyksessä, kun eläkeläinen ei voi enää mitään!
Olisi kerrottu, kun olin kolmekymppinen!
Höppänöitä koko eläkeläisjoukko! Ja vielä liian suuret edut! Rahaa tässä maassa on enemmän kuin koskaan ennen, on vaan kysymys siitä mitä pidetään tärkeänä. Eläkeläiset - niin vanhat kuin nuoretkin - joutaa pois kuleksimasta.
öin, päivin.
ehdottomasti,
sillä myös minä kuulun juuri siihen ryhmään, jolta kansaneläke poistettiin ja sen perusosa vielä vahingossa toiseen kertaan jo ansaitusta työeläkkeestä. Vahinkoa jatkettiin 10 vuotta eikä ole takaisin maksettu. Että se niistä tehdyistä sopimuksista!
KELA-osuus otettiin palkan päältä joka kuukausi. Koko 40-vuotisen työelämämme ajan. Muut verot lisäksi. - Palkan olisimme tarvinneet pääkaupunkiseudun kalliiden asuntokustannusten peittämiseen ja lastemme kasvatukseen.
Uskon, että meitä tulisi paljon mukaan!
asiat ei parane jos me eläkeläiset vaan äänestetään näitä vanhoja puolueita,eivät aja meidän asioita NÄIN ON
Jos rahaa on, se pitää panna toimimaan.Eihän sitä nyt eläkeläisille pidä ruveta jakamaan.
Sitä paitsi jokainen saa eläkettä ansionsa mukaan.
Ajatelkaahan vaikka yksinhuoltajavanhempia.
Hyvähän eläkeläisen on elellä eläkkeellään, kun joutuu pitämään huolta vain itsestään.
Paha asia, jos on sekä höppänä että ahne.
Voisiko eläkeläispuoluetta haikaileva mainita esimerkkinä jonkin maan, jossa toimii eläkeläispuolue? Ei taida löytyä.
Kas kun ei joku ehdota perustettavaksi keski-ikäisten puoluetta tai yksinäisten naisten puoluetta.
,,,,
,,,,,,,,
Kyllä sun pitää ruveta pelkäämään kauhiasti, kun nämä pikkaraiset pilkkuvillet sua noin uhittelee.
ja sut puheistasi tunnistan nii varmast suat tuta
Nyt minuakin alkoi oikein pelottamaan. Pitääpä käydä syömässä, että jaksaa pelätä olematonta.
Itse olet pian OLEMATON OSKARI, ja kyllä tulee meillä olemaan hauskaa!
Se on vanha maali keskellä piippalakkia.
"Oun jo lapsena päättännä, että minusta tulloo sikarikas!"
"No tuo sanan ensimmäinen osa on toteutunna!"
______________________________________________
Ja onneksi pääsi tulppa aukesi ja sait jätöksesi levitettyä maailmalle. Ja varmaan särkysi helpottui, vaikka vain puoli kiloa pääsi siältöä sait suollettua. Kiltti poika.
valitettavasti
Idiootti on kuka lie, mutta ysiysi ja aatu.p ovat eri henkilöitä. Mutta muuten näyttää sulla menevän jo helpommin, kun sait toisenkin kilonpuolikkaan pursotettua ulos. Kyllä se tästä poju.
....
Pitkäänhän sinä olet itsesi kanssa keskustellutkin. Sulkevatkohan nämä turpiinantajat ja hakkerit myös samalla turpean suunsa. Vaan oli hyvä yritys poika.
kyllä pienestä eläkkeestä huomattavasti vähemmän veroa menee kuin esim. kelan maksamasta työttömyyskorvauksesta.
Minä olen todella tyytyväinen eläkkeeseeni ja siitä menevään veroon, sillä olen myös sitä työttömyyttä ja kurjuutta joutunut aikanaan kokemaan.
Rikkaat ja hyvää eläkettä nauttivat täällä vain vinkuu.
Paljonko saat vallassaolijoilta etumaksuna toimiessasi heidän vasikkanaan?
Petät meidät.
Viinapullosta vennamolais-stalinisteille. Koska taas tappotuomioita ja muilutusta?
nimittelemään "aatu,p/askapääkö/ taas". Nyt minä todella tajuan ja ymmärrän niitä eläkeläisrutisijakerholaisia, näyttävät kaikki olevan niitä ilkeitä, pahansuopia, häijyjä ja todella törkeitä, mitä tämä minun nimittely muutakaan voi kertoa.
Satun olemaan kuusikymmpinen nainen ja kirjoitin ensimmäistä kertaa tänne foorumille mielipiteeni, niin johan tuli todella törkyturpaiselta ihmiseltä vastaus.
HYI HÄVETKÄÄ VANHAT IHMISET, ja vielä moititaan kuinka nuoriso on rivoa suustaan.
En ole kieltelemässä, en edes ymmärrä mitä kirjoittaja tuolla tarkoittaa, mutta olen täysin tyytyväinen 870 €: n bruttoeläkkeeseeni ja siitä menevään 10½ %:n veroon, sillä jos olisin työttömänä saisin bruttona noin 500 ja siitä menisi veroa 20 %. Miksi pitää aina vain narista, etsikää elämästä jotain positiivistakin.
Miks ihmeessä jotkut ottaa 'narinaksi' kaikki tavalliset mielipiteet. Kyllä näistä eläkejutuistakin pitäisi voida puhua niin, ettei joku ala heti vetämään turpaan.
Ja nyt kun eläkkeiden verotuksesta puhutaan, niin minulla menee ainakin eläkkeestä veroa 23%, vaikka brutto on vähän toista tuhatta. Kaverilla on vähän pienempi eläke ja siitä menee 10%. Kyllä jossain ON jotain outoa...
Onneksi elämässä sentään on hyviäkin asioita, ettei kaikki aika mene täällä 'vinkumiseen'
ja voit sieltä aina ammentaa?
Herää, pahvi!
Nyt mennään 2006-vuodessa jo! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
valheita esimerkkeinä,
kuinka sitä näinkin pienellä eläkkeellä ollaan nöyriä ja tottelevaisia.
On riemulla havaittu. Älysi valo sanasi kirkkaassa säilässä on loistavaa. Silmiä häikäisee ja pyörryttää. Mihinkä sukuun kuulut: hakkaajiin, hakkereihin, uhkailijoihin vai muiluttajiin?
vuosituhatta. En siis niinkuin sinä, joka ammennat edellisen vuosisadan alkupuolelta edelleen.
Herää, pahvi!
Lapsonen, että elät tätä päivää.
miettimään edelleen eilistä päivää.
mikä tuossa esimerkissä oli valhetta, ja mitä on nöyryydellä ja tottelevaisuudella tekemistä sen kanssa jos ihminen on tyytyväinen eläkkeeseensä ja sen verotukseen.
Nöyriin kynnysmattoihin pyyhitään jalat.
Jos joku kokee alle 1000€ eläkkeensä liian suureksi, niin ilmoittakoon se puolitetavaksi ja jaetavaksi, jotka eivät tyydy kynysmatoksi!
Tämmöinen nöyristely antaa sortajille singaalin, että eläkeläisiä pitää sortaa lisää.
Yli 90% eläkeläisitä haluaa oikeuksiensa palaavan ja oikean verotuksen eläkkeisiin.. Nostetaan nöyrien tyytyväisten kynnysmattojen veroa, mutta lasketaan muiden!
Elätätkö itsesi tällä eläkkeellä ? Eli maksat asumisesi, sähkösi, ruokasi, TV-lupasi, mahd. lehdet, sairaskulut yms.??????? Enpä usko, löytyy varmaan se lihavammalla lompakolla varustettu kaveri vierestä.
lihavaa lompakkoa vierestä.
Laske tästä:
eläke nettona 778 €
asumistuki 148 €
yhteensä 926 €
vuokra 321,00 €
sähkö 18,00 €
laajakaista 13,50 €
puhelin 19,90 €
tv-lupa noin 18,00 €
yhteensä 390,40 €
Huomaatko, minulle jää ruokaan ja muihin menoihin vielä kuukaudessa 536€ rahaa, siitä riittää jemmaan kuukaudessa noin 250€, siitä kertyy vuodessa noin 3000 €, sillä rahalla hankkii kyllä kaikkea tarpeellista jo kotiin ja käy silloin tällöin tekemässä etelänreissunkin.
EI NE SUURET TULOT, MUTTA PIENET MENOT !!!!!
kuin myös kirjoittamaan, ("puolitetavaksi, jaetavaksi, kynysmatoksi!, singaalin,eläkeläisitä )
Missä kohdin kirjoituksesa luki että eläke on liian suuri, se on riittävä ja olen verotukseen tyytyväinen !!!!!!!!!!!!!!
Huom ! Minä en jalkojani kynnysmattoon pyyhi, en ole sellainen sottapytty että mattoni ehdontahdoin likaisin ! Ei tarvitse tyrkyttää huonoja tapojaan.
Tonnin eläkettä liian suureksi. Kerro mikänsuuruinen eläke olisi hyvä.
kynnysmatot
Kirjoittanut: pyyhitään jalat 10.4.2006 klo 07.40
Nöyriin kynnysmattoihin pyyhitään jalat.
Jos joku kokee alle 1000€ eläkkeensä liian suureksi,
Ei kukaan halua sinulta riistää pienen eläkkeen tuomaa onnenhekumaa! Pannaan sinulle hekumaan huippu, 5% lisää veroa. Pääset oikein kieriskelemään!
Mutta, kun paljon suuremman eläkkeen omaava haluaa kunnon korotuksen ja veroa alas, mikä saa naamasi ruttanaksi?
Jäädytetään nämä onnelliset pienet eläkkeet ja nostetaan muiden. Emme halua missään tapauksessa onnenhuumaa viedä alle 1000e eläkeläisiltä!
Tonnin eläkettä liian suureksi?
ketjussa olevat viestit, niin näet mistä on kysymys.
Kaikki tämä meuhkaaminen onkin valjastettu suurituloisetn eläkeläisten aseman parantamiseksi. Hyvä, että sen sanoit nyt julkisesti. Köyhät rikkaiden vankkureisen vetäjäksi. Ropakandamyllysi jauhaa jonnenjoutavaa muka köyhien puolesta. Hah hah.
Että tonni olisi liikaa.
asian, ei täällä kukaan muu meuhkaa isoista veroista kuin juuri ne suurta eläkettä nauttivat.
Aivan kuin eivät tajuaisi että meitä pienemmälläkin eläkkeellä eläviä on melko paljon.
"Aivan kuin eivät tajuaisi että meitä pienemmälläkin eläkkeellä eläviä on melko paljon. "
Tehän väännätte laskelmia ja hehkutatte miten hyvin teillä pyyhkii! Olette onnesta sekaisin; alle tonnin eläkkeinenne.
Me jotka ei tyydytä polvillaa kiittämään pikkueläkkeistä lipin populaa haluamme muutoksen kohdallamme!
Kunno korvaukset.
Pikku onnelliset piiperot pyöriköön onnessaan!
Ei teille pakoteta korotuksia, kun ette kerran halua!
Pikkukakaroitahan te olette, ettekä mitään eläkeläisiä!
pitää paikkansa että sitä tullaan lapseksi uudelleen, ainakin näistä teksteistä päätellen ;)
ettei haluaisi korotuksia ???
Millä taulukoilla täällä todistellaan ??
Ei sinulla oikein tuo lukutaito taida pelata.
Lapsiksi. Vaan mitäs tykkäät pussihousuista, selaasista sarkaasista, joita piretähän henskelillä ylhäällä? Ja pitäisikö Siiriä pissittää?
Huomaatko, minulle jää ruokaan ja muihin "menoihin vielä kuukaudessa 536€ rahaa, siitä riittää jemmaan kuukaudessa noin 250€, siitä kertyy vuodessa noin 3000 €, sillä rahalla hankkii kyllä kaikkea tarpeellista jo kotiin ja käy silloin tällöin tekemässä etelänreissunkin.
EI NE SUURET TULOT, MUTTA PIENET MENOT !!!!! "
lukaseppa nm. Eipäs kirjoitus.
Nuolee lipinsortoporukan saapasta polvillaan nöyränä ja läpeensä tyytyväisenä pikku eläkkeeseensä!
No, tulihan se sieltä. Sinun nettotulosi ovat samaa luokkaa kuin 1300€ eläkkeestä nauttivan. Pienen verotuksen ja asumistuen ansiosta, sehän on verotonta tuloa. Eli sinun onkin syytä olla onnellinen.
muutkin saajat saa samankaltaista yhteiskunnan tukea?
Ei ollut mainintaa etteikö hyväksyisi eläkkeisiin korotuksia, kirjoittaja kertoo siinä vain oman tarinansa.
Eikä siinä kirjoituksessa ketään nuoltu, olet melkoisen väärässä sinä lukase nöyristelijä.
Sillä tottahan se on jos on pienet tulot, niin silloin on myös pienet menotkin ja jos niistä vielä osaa säästääkkin, niin ei voi muuta kuin nostaa hattua sellaiselle henkilölle.
Kunhan käy vaan jonkun puoluetoimiston palkaamana kiihottamassa. Senkin väri paljastuu, kunhan eduskuntavaalit lähestyy.
MIKÄ on vennamolais-stalinisti??
tuollainen puoluetston palkkaama vasikka olet!!!!
vaalitaistelun alottaneet.
Ja nyt pitäisi saada äänet meiltä eläkeläisiltä!
Tulette kertomaan meille, miten onnellisia meidän tulee olla, kun te käytte kukkarollamme.
Että köyhyys ja onni liittyvät yhteen!
Eläke+palkkatuloon lisätään 6 % ja sitten lasketaan vähennysten jälkeen vero. Ja yli 65 vuotiailla ei ole työntekijäin eläkevakuutusmaksua eikä työttömyysvakuutusmaksua. Josko panet palstoille eläketulosi, vähennykset ja ikäsi, niin verrataan saman ansaitsevaan palkkatyöntekijään. Syödään sitten sika.
Esm. Helsinki.
1000€/kk palkkatulo. Vero 10%. 1000€/kk eläke. Vero 16,5%.
1500€/kk palkkatulo. Vero 15%.1500€/kk eläke. Vero 22,5%.
Helppo tarkistaa laskurilla.
Mene nyt leikkauttamaan se kaihisi!
Olisi luullut, että kaikki eläkeläiset olisi olleet vaatimassa veroalea, mutta, mutta!!!!
Olisiko 10 %:a 1000:sta 100. Ja siihen lisätään eläkevakuutusmaksu, työttömyysvakuutusmaksu ja päivärahamaksu 66. Yhteensä 166.
1000:sta 16,5 % lienee 165?
Mitä yrität todistaa?
Ei pelkkä kaihi sinulla, Korvienväli kaipaa ison rempan.
Laskuri antaa todellisen palkasta otettavan maksun. Kaikki mukana, paitsi erikoisvähennykset.
Eli palkkatyössä tulee handuun ainakin 6,5% enenmmän.1000€:n/kk tuloilla.
Mistä näitä vänkkäränkiä sikiää, jotka vastustavat henkeen ja vereen eläkeläisten ostovoiman nostoa. Veron alennusta. Ei voi olla, että ovat eläkeläisiä. Vai voiko?
Olen mielenkiinnolla seurannut kumpi voittaa nimittely vaiko tieto/luulo.
Verovirkalijan tekemä verokorttilaskelma veroprosentista Helsingin horisontissa kertoi samn kuin netin laskuri:
Ikä 60 v, naimisissa, kuuluu kirkkoon. Ei matkavähennyksiä, ei korkoja, ei jäsenmaksuja.
Eläketulot vuodessa 12000 eli 1000 €
kuukaudessa
eläkkeen veropidätys 17,5 % eli 175 € kuukaudessa
Eläketulot 1000 € kuukaudessa verot 175 €
ja handuun jää 825 €
______
Palkkatulot 12000 € vuodessa eli 1000 € kuukaudessa
ennakonpidätys 11 % eli 110 € kuukaudessa
Työnantaja pidättää tämän lisäksi palkasta työntekijän osuuden työeläkemaksusta 5,4 % sekä työttömyysvakuutusmaksua 0,58 % eli yhteensä noin 6 %, joka tekee 60 €.
Palkka kuukaudessa 1000 € verot ja veroluonteiset maksut 170 €
ja handuun jää 830 €.
Onko sitten isoremppa vai verovirkailija oikeassa vai vääräässä tiedä häntä?
ps. Mitä sitten tulee palkkojen, eläkkeiden tai verotuksen tasoon on toinen juttu.
jotain
Kirjoittelusta ja ees-taas-liikeestä
Nyt on täysin selvinnyt mistä eläkeläinen 99 on joutunut eläkkeelle!
Siellä lukkojen takana ympärivuorokautisessa valvonassa on varmaan ihan omat eläkkeet...
suljetut paikat kokemuksestasi tunnet.
meuhkaa vielä
Mars, mars heti päivystykseen. Lääkityksesi ei ole kunossa!
Näyttää kyllä pahalle. Vaatii jotain sähkösokkii ainaskin...
täällä sokkisi saanut ja omat lääkkeesi maistanut.
on aktuelli,
vaalit lähestyvät.
Vedetäänkö yhtä köyttä? Vaiko eri?
koskaan nimeäni blancoon sekkiin rustata, ja selvitän aina minkälainen syötti siiman päässä on.
Se on kaikille parempi, kun sinä pysyt vaan siellä laitoksessa pakkoruokinnassa!
Välillä käyt päivähuoneessa saattajan kanssa kirjoittamassa jotain älytöntä nettiin....
ei aikakaan paranna. Joten on hyvä, että saattajan löysit ja huoneeseen pääsit. Viisautesi on loistavaa ja kaikkien luettavissa.
Taas suunnitellaan SAK:n tuella palkkaveron alennusta. Tietää Eläkeläisten vero-osuuden kasvua!