Tänään sitten aloitin sen Trexanin annostuksella 2,5mg:n tablettia x 3. Otin lääkkeen noin 8.30, ja odottelin suunnilleen ämpäri päässä, milloin oksennus alkaa lentää. Ei ole tullut mitään pahoinvointia ja kohta otan myös sen foolihapon. Voinko siis olettaa, että pahoinvointia ei sitten tulekaan, kun ei ole tähän mennessä tullut? Näin jo viime yönä painajaista tästä lääkkeestä, kun "vähän" nuo sivuvaikutukset pelottivat.
Annosta nostetaan kahden viikon välein yhdellä pillerillä ja siinä välissä aina ne turvakokeet ennen lääkkeen nostoa. Voisitteko kertoa, jotka olette käyttäneet lääkettä pitempään, että voinko jo huokaista helpotuksesta, että en kuulu ainakaan siihen ryhmään, joka voi pahoin ko. lääkkeestä.
Kiitos jo etukäteen!
Annosta nostetaan kahden viikon välein yhdellä pillerillä ja siinä välissä aina ne turvakokeet ennen lääkkeen nostoa. Voisitteko kertoa, jotka olette käyttäneet lääkettä pitempään, että voinko jo huokaista helpotuksesta, että en kuulu ainakaan siihen ryhmään, joka voi pahoin ko. lääkkeestä.
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Lääkkeiden sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä.
Voit olettaa selviytyväsi ilman pahoinvointia.
Huokaise helpotuksesta ja ota foolihappo. Olet jo ilmeisesti ottanutkin.
Trexan sinun annoksillasi ja yleensä reumapotilaille käytetyillä annoksilla on hyvin siedetty.
Jos sivuvaikutuksia ilmenee kerro niistä lääkärille. Lääkärisi on sairautesi paras asiantuntija itsesi lisäksi.
Täältä voit ehkä saada vertaistukea, mutta et välttämättä sairautesi hoidossa tarvittavaa asiantuntemusta.
Olepa hyvä ja voimia!
Hei, ja omasta kokemuksesta voin sanoa, että minuakin "pelotti" alkaa Trexan juuri samasta syystä, mutta sitten ei pahemmin käynytkään.Minä otan trexanin aina illalla ennen nukkumaanmenoa, jottei yökötys tuntuisi, enkä tiedä siitä mitään, vaikka tuntuisikin. alussa otin päivällä ja silloin ehkä hyvin pientä yökötystä oli havaittavissa, mutta foolihapolla helppasi. Voimia ja kaikkea hyvää Sinulle, kyllä se siitä. :)
Kiitos teille molemmille ystävällisistä vastauksista. Minulla nostetaan tuo Trexan yhteensä 6:een kappaleeseen niin, että aina kahden viikon ja turvakokeiden jälkeen lisätään yksi pilleri lisää. Mulla aloitettiin tämä Trexan, kun en muuten pääse tuosta pahuksen kortisonista eroon. Kerran jo yritettiin viime syksynä ja luulin lopullisesti tulevani hulluksi, niin kovat olivat säryt ilman kortisonia. Nyt kortisoni "kulkee" vielä mukana alenevin annoksin, josta olisi tarkoitus päästä eroon noin kahdessa kuukaudessa ja sitten olisi vain Trexan ja Oxiklorin. Toivottavasti näin tulee käymään.
Elikkäs kiitoksia tuhannesti teille! Tämä on sitä oikeaa vertaistukea! Tsemppiä myös teille jatkossa, että kaikki sujuisi hyvin, eikä meidän tarvitsisi kieriskellä jatkuvissa kivuissa ja säryissä.
Hei
Söin monta vuotta trexania, enkä oikeastaan huomannut muuta sivuvaikutusta kuin hiusten paksuuntumisen/lisääntymisen mikä nyt sinänsä ei minua haitannut. Mutten kyllä huomannut Trexanista olevan mitään erityistä apuakaan, kortisonista pääsin eroon vasta kun aloitin Sandimmun Neoralin käytön, ja silloinkin vasta kun Sandimmun annos nostettiin tarpeeksi isoksi reuman aktivoituessa kortisonista, trexanista ja Sandimunnista huolimatta. Lisäksi reumani aktivoitui jälleen tänä talvena, jolloin todettiin etteivät nämä antireumaattiset yhdistelmälääkitykset minulla auta, ja aloitettiin biologinen reumalääke Kineret, joka pistetään päivittäin lihakseen. Kineret onkin sitten ollut dramaattinen lääke. Heti ensi pistoksesta saakka olen ollut "terve" ja tulehdusarvot olivat normalisoituneet 2:ssa viikossa. Kortisoninkin pääsin jälleen jättämään pois. Ihanaa :)
Kannattaa keskustella lääkäreidesi kanssa kaikista vaihtoehdoista, eikä ainoastaan tyytyä lääkäreiden tyrkyttämään kortisoniin! Vaihehtoja on, niitä pitää vain osata vaatia. Kortisoni on paha myrkky elimistölle, eikä sitä pitäisi joutua kenenkään syömään pitkiä jaksoja. Minä söin sitä 12-vuotta, ja vihasin sitä koko ajan. Miten edes sellainen lääke voisi auttaa jos psyykkisesti vihaan sen ottamista?? Näin sanoin lääkäreille ja heidän oli etsittävä ratkaisuja tilanteeseeni, eikä vain tarjota helpointa tietä eli kortisonia.
...yleensä se huono päivä on Trexanin jälkeisenä päivänä... mutta ei sitä huonoa oloa kaikilla tule...
Aloitin myös trexanin pari viikkoa sitten melkein. Minullekkaan ei tullut ensimmäisen trexanin oton jälkeen minkäänlaisia sivuvaikutuksia, toisen kerran otettuani seuraavana päivänä alkoi aivan hirveä olo, päähän koski, oksensin, ja tätä jatkui neljä päivää. Olo oli välillä parempi ja välillä aivan hirveä! Annos oli 10 mg, seuraavana otto päivänä olisi tarkoitus ollut nostaa annosta 5 mg:lla, mutta otankin vain yhteensä 5 mg, jospa pikkuhiljaa tottuis elimistö. Olen kyllä muutenkin herkkä vatsainen, eikä ole ensimmäinen lääke mistä on tulut huono olo! Toivottavasti en nyt peloitellut sinua! Tsemppiä sinulle ja hyvää kevään jatkoa kaikille!
Ehkäisen Trexanista aiheutuvaa pahaa oloa syömällä ensin hyvin ja ottamalla lääkkeen päälle, sitten yöunille. Tyhjempään vatsaan otettuna varmasti etoo ja masussa kiertää...
Olen nyt syönyt trexania puoli vuotta, 10 mg/viikko. Lääke vaihdettiin Salazopyriinistä, kun en saanut apua nivelpsoriini. Trexan on auttanut sekä nivelvaivoihin, että psoriläiskiin. Kipu on poissa pitkiäkin aikoja, mutta sitten taas mennään takapakkia. Varsinkin ilmojen vaihtuessa.
Ihmettelen vaan, ettei lääkäri määrännyt foolihappoa lainkaan. Pahoinvointi iskee joskus, mutta aika hyvin olen selvinnyt. Lääkitystä voidaan jopa vähentää kohta puolin. Väsyttää vain tuo jatkuva labrassa käyminen.
Voinkohan päästä lääkkeestä kokonaan eroon? Nivelpsorista en taida päästä eroon, siis aina joku lääkitys päällä. Hirvittää!
Eilen otin toisen kerran 3 x 2.5mg Trexania ja siitä viiden tunnin kuluttua foolihapon. Ei pahoinvointia nytkään. Ainoa asia, minkä olen nyt pannut merkille, että saan siitä ilmavaivoja, jotka on tosi ärtsyn hajuisia. Ilmeisesti se on se ainoa "sivuvaikutus" mikä minulle on tullut. Seuraava päiväkin meni viimeviikolla ilman sivuvaikutuksia, sekä myös tänään. Enemmän on kyllä väsyttänyt, olikohan se myös sivuvaikutus, en muista, kun niitä oli niin paljon.
Nyt sitten ne turvakokeet ja, jos kaikki on ok, nostetaan annosta yhdellä pillerillä. Eli jos selviän pelkillä pieruilla, niin hyvä :)
Käsittääkseni Trexanin kanssa pitäisi määrätä aina myös foolihappoa, koska se ehkäisee metotreksaatin sivuvaikutuksia. Ainakin oma reumatologini määräsi. Syön Trexania samaan vaivaan kuin sinä, tosin ihottumaplänttejä minulla ei ole ikinä ollutkaan, eli diagnoosi saattaa olla väärä. Annoksena on nyt 12,5 mg/viikko, foolihappoa otan aikaisintaan 5 h kuluttua 5 mg.
Foolihappoa pitäisi määrätä senkin takia, että tuo lääke kuluttaa kehon omia foolihappovarastoja, sekä myös helpottaa pahoinvointia. Kannattaa varmaan kysyä omalta lääkäriltä siitä ja pyytää foolihapporesepti.
Hei!
Sain lääkäriltäni foolihapporeseptin tänään.
Syön trexania 10mg kerta-annoksena viikossa. Foolihappopillereitä on määrätty 1tabl./pvä (2,5mg).
Kysyisinkin nyt muilta käyttäjiltä kokemuksista ja annostuksesta.Miten teillä? Jospa saisin pahaa oloa jotenkin lievenemään. Kahden viikon Kreetan reissu edessä ensi viikolla!
Sorry!
foolihappoa 1mg/pvä.
Moikka!
Mulla menee kanssa tota Trexania 10mg kerran viikossa, otan sen tiistaiaamuisin ja sitten seuraavana aamuna samaan aikaan ota foolihapon. Yksi tabletti foolihappoa, se taitaa olla se 1mg. Lääkäri sanoi, että 5 tuntia olisi hyvä pitää väliä Trexanin ja foolihapon välissä, ettei se foolihappo kuitenkaan heikentäisi Trexanin imeytymistä. Foolihapon pitäisi auttaa myös siihen pahoinvointiin, mutta mulle ei onneksi ole tullut mitään oireita, vaikka alkuun pelkäsin kovasti sitäkin. Siksi olen ottanut foolihapon vasta seuraavana päivänä kun se oli ensisijainen suositus. Trexania olen syönyt puolisen vuotta.
Lääkäri on varmaan sullekin antanut ohjeita ja niitä kannattaa noudattaa. Mutta näin täällä. Hauskaa reissua!