Olemme lähdössä perheen kanssa Pariisiin, siis 2 aikuista ja 4-v lapsi. Ajattelimme mennä Disneylandiin, mitä luulette kannattaako 4-vuotiaan kanssa ottaa päivän, kahden vai kolmen päivän lippu?
Miten pääsee kätevästi Brysseliin Pariisista? Varmaan junalla, onko hintatietoja kenelläkään?
Olemme reissussa 9 päivää. Brysselin lisäksi tekisi mieli mennä johonkin kivaan paikkaan Ranskassa esim. Bretagneen, kuinka sinne pääsee kätevästi?
Kaipaan muutekin hyviä vinkkejä mihin kannattaisi poiketa ja muutenkin hyviä ehdotuksia lomaohjelmaan! Kiitos etukäteen!
Mielipiteitä, ehdotuksia vastaanotetaan!
2
341
Vastaukset
- mina
Yksi asia on tärkeä, ajankohta joilloin olette liikkeellä, nyt keväällä vai kesällä? Bretagne ei ole ihan kiva vielä tähän aikaan. Jos menette kesällä ja yövytte siellä, on syytä varata ajoissa.
Lapsen kanssa olisi varmaan ihan kiva matkustaa myös Loiren laaksoon linnoihin tai minilinnojen puistoon.Jos ette ole omalla autolla liikkeellä, niin Tours'iin pääsee luotijunalla tunnissa, tavallisella kahdessa.
Linnoissa on kesäaikaan lasten ohjelmaa. Ja muutenkin näkemistä. Aikuisille myös viinitiloja maisteluineen. Kauniita kyliä ja vanhoja rakennuksia.- Essi-Amanda
reissuun toukokuun puolessa välissä ja ollaan se 9 päivää. Kiitos noista vinkeistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt253930Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.442009Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö421283- 771145
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi371096Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251086Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä481004Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173851Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin137845- 56823