Pyykinpesuainepurkin kyljessä lukee niitä ainemääriä ja sielä on pehmeä vesi, keskikova ja kova vesi. Mitä tuo veden kovuus tarkottaa? Lämpöäkö? Vai mitä? Vasta alottelen pyykkäämistä kunnolla, kyllä mä pyykit puhtaaksi saan, mutta tuo rupes vähän mietityttään...
pyykinpesu, veden kovuus
3
6500
Vastaukset
- kovanaama.
Turhia mietit, jos sulla ei ole kaivovesi. Kotimaassa taitaa olla normaalikovuinen vesi joka paikassa, ihan muutamaa poikeusta lukuunottamatta.
Veden kovuudella tarkoitetaan siihen liuenneiden kalsium- ja magnesiumsuolojen määrää.
Suomessa veden kovuus luokitellaan seuraavasti:
0 - 6 dH pehmeä vesi
7- 13 dH keskikova vesi
14-20 dH kova vesi
Veden kovuusasteen saat selville paikalliselta vesilaitokselta.
Vesilaitosten antamia kovuusarvoja:
Pehmeä (0-6 °dH)
Keskikova (7-13 °dH)
Kova (14-20 °dH)
Helsinki 3.0 Kotka 2.4
Espoo 3.9 Lappeenranta 2.0
Tampere 3.1 Joensuu 2.7
Turku 7.2 Hämeenlinna 5.0
Vantaa 5.9 Hyvinkää 4.4
Oulu 3.4 Rauma 6.1
Lahti 3.6 Kajaani 1.8
Kuopio 2.9 Kokkola 9.4
Pori 4.5 Rovaniemi 4.3
Jyväskylä 2.6- MitattuOn
Hämeenlinnassa kovuus on oikeasti keskimäärin keskustan alueella yli 11 °dH.
Sama mittaustulos tullut nyt jo yli kymmenen vuotta. Tänä aikana veden haju on vaihdellut kalan ja lähes hajuttoman välillä vuodenajasta riippuen, mutta kovuus on pysynyt samana ja vesi on hyvin kalkkipitoista (sotkee pesutilat ja suuttimet alle kuukaudessa).
Keskustan vesi on kotoisin Ahvenistonjärvestä (kalapitoinen järvi), josta vesi valuu mäen alhaalla sijaitseviin muutamiin pumppauspisteisiin.
Asteikko:
Erittäin pehmeää 0 - 3 °dH
Pehmeää 3 - 6 °dH
Keskikovaa 6 - 9 °dH
Kovahkoa 9 - 12 °dH
Kovaa 12 - 18 °dH
Erittäin kovaa 18 °dH
- kielometsä
Jos olet epävarma minkälaista vettä teillä on, niin käväiseppä alla olevassa osoitteessa:
http://www.ariel-info.com/fi_FI/dosing_command.html
Tuolta voi tilata pesuaineannostelijan ja mukana tulee testitikku jolla voit testata teidän veden kovuuden. Ja tämä kaikki tietenkin ilmaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?951877- 881330
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693