Kovasti kiinnostaa, onko olemassa mitään Avance 245/24 -veneiden omistajien kerhoa tms. forumia. Vai mistä voisin tavoittaa ko. veneiden omistajia? Kovasti kun yhä kiinnostaa tämä venho, ja haluaisin mahdollisilta omistajilta kysyä yhtä sun toista ja mahdollisesti kyseisiä veneitä nähdäkin...
Avance -foorumi
skip
41016
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan sama juttu!
Ostimme avance 24:n vuosi sitten syksyllä ja nyt yksi kesä takanapäin emme voi olla muuta kuin tyytyväisiä veneeseen. Itse olen kaivannut myös mainitsemaasi foorumia, mutta eipä vielä ole tullut vastaan. Samoin kuin yleisestikin ko veneestä löytyy esim. netistä melko vähän inffoa. Liekö sitten osaamattomuuteni hakukoneiden käytösssä vai mikä? Pitäisi kai itse perustaa jonkinlainen "avance club", jossa onnelliset(?) omistajat voisivat vaihtaa kuulumisia ja mielipiteitä.
Tässä olisi muuten yksi linkki, jonka löysin jo jokunen aika sitten. Tietoa löytyy ainoastaa kylläkin ruotsiksi, mutta onpahan hienoja kuvia ainakin. Toivottavasti tämä tyydyttää edes hieman Avance-nälkääsi ;=)
http://www.dabbra.rocks.it/
Kiitokset linkistä. Mikäs versio veneesi on? Tarkoitan lähinnä, että onko siinä sisä- vaiko ulkomoottori? Minulle ollaan tällä hetkellä myymässä sisämoottorillista versiota, enkä ole ihan varma, miten suhtautua ko. asiaan... Moottori kun alkaa olla 15-vuotias piakkoin.
Makeavesijäädytteinen kone on todennäköisesti ihan kunnossa, merivesijäädytteinen saattaa olla hyvin lähellä pilalle syöpymistä. Tai sitten ei.
Itselläni vene on varustettu erillisellä kuuden hevosvoiman lataavalla Yamaha perämoottorilla.
Kummassakin moottorityypissä on omat hyvät ja omat huonot puolensa. Sisämoottorilla varustettu vene on ehkä(?) arvokkaami, esim jälleen myytäessä, sekä pienemi, ehkä(?) kulutukseltaan. Toisaalta erillisellä perätuupparilla voi samalla myös ohjailla tiukoissa paikoissa(esim ahtaat satamat), jolloin vene kääntyy huomattavasti näppärämmin, samoin mikäli kone hajoaa, sen voi helposti irroittaa ja kiikutta huoltoon, kun taas sisämoottoriin tarvitset aina huoltomiehen paikalle(mikäli meisseli ei itsellä pysy kädessä)
Ainoa haittapuoli perätuupparissa on ehkä(?) hieman kovempi ääni ulkotilassa koneella ajettaessa, muttei se ainakaan meitä ole missään nimessä haitannut. Eihän purjevenettä ole tarkoitettu ajettavan koneella. Mikäli vene on varustettu perätuupparilla, jää sisäkoneelle varattu tila muuhun käyttöön, esim. säilytystilaksi.
Vanhan sisämoottorin kunnosta en todellakaam osaa sanoa juuri mitään, mutten ainakaan itse maksaisi 15 vuotta vanhasta koneesta enää paljoakaan. Saattaa olla meinaa melkoinen pommi, tai sitten ihan ehta peli. Aivan sama, kuin käytettyn auto osto.
Avancessa voisi kyllä hieman isompaa konetta kuin 6hv käyttää. Runkonopeus saavutetaan jo puolella kaasulla, mutta esim. tilannne jolloin vene pitäisi äkkiä saada pysähtymään, vaatisi ehkä hieman isomman moottorin.