Nyt, kun joka puolella on enemmän tai vähemmän sulamisvesiä, niin tuli mieleen, että miten ne salaojat oikein toimii. Tiedän, että putkissa on reiät päällä, josta vesi sitten hyvällä tuurilla lillittää putkeen ja sitä myöden pois. Mutta miten sitä vettä saa sinne putkeen laajemmalta alueelta? Eihän siinä mitään järkeä ole, että putkeen menee vain se vesi, joka sattuu osumaan reikien kohdalle... eli miten ne salaojat pitää talon ympärystän kuivana??
Salaojat... neuvokaa tietämätöntä
5
15509
Vastaukset
- konnari
"kerroksena" maassa. Putken reiät imevät vettä ja tekevät "kuopan" veteen. "Kuoppaan" virtaa sivuilta lisää vettä. Ja sitten edelleen taas putkeen. Edellyttää että maa putken ympäristössä on sellaista että vesi pääsee siinä liikkumaan. Putkessa muuten on reikiä ympäriinsä eikä vain päällä.
- Eli..
..onko nykyään jotain tuollaisia salaojajärjestelmiä, jossa salaojaputkistot imee ympäriltään vedet?, tuskin on.
Kyllä vesi patoutuu salaojaputken ympärille ja lorisee putken sisään, ja loput jää maaperään, ja sokkelissa on sen takiakin oltava hyvä vesi eriste että vesi ei imeytyis sokkeliin. - konnari
Eli.. kirjoitti:
..onko nykyään jotain tuollaisia salaojajärjestelmiä, jossa salaojaputkistot imee ympäriltään vedet?, tuskin on.
Kyllä vesi patoutuu salaojaputken ympärille ja lorisee putken sisään, ja loput jää maaperään, ja sokkelissa on sen takiakin oltava hyvä vesi eriste että vesi ei imeytyis sokkeliin.ollaan irvimässä kun vähän kansanomaistaa...Enkä tosiaan puhunut mitään sellaista että putkiin tehtäisiin imu esim. pumpulla.
- rakentanut
Itselläni salaojaputket kulkevat soran sisällä ja tämä sorakerros on suodatinkankaalla erotettu muusta maaperästä.
Voit kuvitella veden maan alla mudostavan kerroksen aivan kuin järvessä. Kun sitten maan alle valuu lisää vettä pinnalta, niin tuo vesikerros jossain vaiheessa nousee niin ylös, että se kohtaa salaojaputken. Kun vesi jatkaa nousuaan se lopulta nousee salaojaputken reikien yläpuolelle ja valuu sitten salaojaputkeen, jota pitkin se sitten valuu kohti alinta salaojakaivoa ja sieltä sitten esim. sadevesiviemäriin. Käyttämässäni salaojaputkissa nuo reiät ovat putken yläpinnassa eikä ympäri putkea...Eli putki tulee asentaa oikein päin.
Todellisuudessa vesi ei koskaan edes välttämättä ehdi itse salaojaputkeen, sillä tuo sorakerros, jonka sisällä salaojaputki kulkee on itseasiassa "oja", jota pitkin vesi valuu alaspäin. Eli osassa salaojaputkia tuskin koskaan kulkee vettä, vaan ainoastaan tuolla salaojaputkiston alimmassa päässä, kun veden pinta tuolla "soraojassa" nousee salaojaputken yläpuolelle. - esko
Oletko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014507
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472122- 691806
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331393Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581377Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93999SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26953Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10919Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186726