Minulla on Laguna II Break 1,8 koneella. Ajettu on alta 10000km ja ongelmia on alkanut tulla: 1)Vakionopeussäädin rupesi kenkkuilemaan, se ei pysynyt kunnolla päällä, vain sattumanvaraisia matkoja kerrallaan. 2) Samoihin aikoíhin rupesi moottori ottaamaan "rytmihäiriöitä", liikkeellelähdön jälkeen tietyllä moottorin lämpötila-alueella, tähän liittyi myös päästövalon vilkkuminen, pidempään ajettaessa nykiminen väheni ja välillä loppui kokonaan. Autoa huollettiin näistä oireista 3vk sitten, vaihdettiin vak.nop kytkimet ja vikaa löydettiin 3-sylinterin suotimesta. Yllätys on ollut ikävä, kun yllämainitut oireet ovat palanneet noin 2,5 viikkoa huollon jälkeen: vak.nop säädin ei toimi ollenkaan ja nykimistä tapahtuu epäsäännöllisesti, myös päästövalo vilkkuu pahimpien nykimiskohtausten jälkeen.
Onko kenelläkään muulla ollut vastaavia ongelmia ja mikä on mahtanut olla vika???
Onko kenelläkään muulla ollut vastaavia ongelmia ja mikä on mahtanut olla vika???
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vakionopeussäätimissä oli ainakin aluksi vikaa. Itselläkin nuo kuvaamasi epämääräiset toiminnat alkoivat, kun kilometrit lähenivät 10 000. Kun vakionopeussäätimen napit johtosarjoineen vaihdettiin, vika poistui, eikä ole palannut vaikka olen sen jälkeen ajanut lähes 30 000 km.
Tuo toinen vika on tuntematon.
Eikun laguna takas liikkeeseen ja sanot että haluat uuden toimivan! Jos joudut vielä viemään autoa huoltoon niin vaadi sijaisauto, koska eivät ole aikaisemmin vikaa pystyneet kunnolla korjaamaan!
-02 1.8 HB Laguna, puoli vuotta ja 15tkm ajettu eikä mitään tollaisia ongelmia, eikä muitakaan