Kuulin eräältä ihmiseltä, että hän oli sekoittanut keitetyn veden sekaan merisuolaa ja kastanut siinä sit vanutuppoa ja sivellyt sillä ihottumakohtaa. Oli kuulemma auttanut! onko kellään kokemusta tästä?
Atooppiseen ihottumaan kotikonsti
Alina
2753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
muistan joskus pienenä kun tuli uitua merivedessä monta kertaa päivässä kesäisin niin siitä ainakin oli apua.
joskus joku lääkäri suositteli laittamaan kylpyveteen merisuolaa, mutta siitä ei tullut mitään vaikutuksia.
mutta kannattaahan sitä pumpuli-juttua kokeilla.
mutta suosittelisin sinullekin colostrumia, eli tätä ternimaitoa, mua se on auttanut tosi paljon. oikeastaan harmittaa vaan se ettei sitä ole aikaisemmin saanut.
tsekkaa toi: http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=97&conference=1500000000000142&posting=20500000000104941
Ihopolilta olen oppinut kotikonstin ihoa desinfioivan ja tulehduksia rauhoittavan suolaliuoksen tekoon: keitetään vettä ja suolaa suhteessa 1 l vettä / 2 tl suolaa. Kun vesi jäähtyy, siihen kastetaan puuvillaisia kääreitä ja kangas laitetaan puhdasta ihoa vasten noin puoleksi tunniksi.
Itselläni on atopiaa päästä varpaisiin ja lehahduksen tullessa keitän vettä yleensä pari litraa (4 tl suolaa), kastelen siihen puuvillaisen aluskerraston ja vedän päälleni puoleksi tunniksi. Sen jälkeen iholle perusvoidetta/kortisonia tms. Iho rauhoittuu selvästi, kun toimenpiteen uusii vaikkapa aamulla ja illalla tai muutamana päivänä peräkkäin.