Rahankäytöstä Budapestissä

ja vähän muutakin

Kovasti täällä kehutaan Budapestiä ja annetaan vinkkejä sinne lähtijöille. Kiitos vaan kovasti!

Vaikuttaa kivalta kaupungilta. Olen lähdössä yksin matkalle ja Budapest tuntuu suht turvalliselta vaihtoehdolta.

Viime vuosina olen reissanut vain sellaisissa paikoissa missä käy Visa Electron ja rahaa ei sen kummemmin ole tarvinnut mietiskellä. Käykö tuo Visa Electron Budapestissä 'joka paikassa' vai otanko käteistä reippaasti mukaan? Ei huvittais kantaa käteistä mukana mutta toisaalta se on ihan sama jos minut ryöstetään viekö ne rahat vai kortin, Visa Electronilla voi vinguttaa tilin tyhjäksi alle viidenkympin ostoksilla ennenkuin ehdin edes huomata että kortti on kadonnut. Vai mitä?

Entä minkälainen on lentokenttä sielläpäin (oletan että siellä on yksi iso pääkenttä mihin sasit ja finnairit sun muut lentävät)? Onko siellä kivoja kauppoja missä saa ostettua tuliaisia ja muuta kivaa?

Kaikenlaisia vinkkejä otetaan mielellään vastaan. Hotellivinkkejä tuossa tulikin ihan kivasti, eiköhän niistä löydy jotain.
Olen siis vasta suunnitteluvaiheessa, en ole edes ostanut lentolippua vielä.

2

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxxxcc

      Visa Electronille voi (samoin Visa ym. korteille) asetaa nostorajat pankissa, sen voi tehdä netissä myös. Eli tiliäsi ei voi tyhjentää tai korttia käyttää väärin kuin tiettyyn rajaan saakka. Kortin tunnusluku tulee säilyttää visusti päässä! Ei tussilla kirjoittaa korttiin, kuten moni on tehnyt!

      Kaupassa maksaminen ei aina onnistu Visa Electronilla, mutta nostoautomaatteja löytyy, joista nostat kohtuullisesti rahaa...

      Lentokenttä on tylsä, ei mitään erikoista. Kaupungilta löytyy vaikka mitä.

      • auta armias

        letokentta ei ole tylsa. Kun lahdet Unkarista maailmalle niin lentokentan shopeista loytyy vaikka mita. Hinnat on kylla niin kaameat kuin lentokentalla nyt voikin olla, eli suosittelen shoppaamista ihan jossain muualla.

        Electron ei kay kovin monessa paikassa taalla viela. Isommat ketjut ja pienet osotskeskusten kaupat hyvaksyvat electronin kylla, eli en usko etta tarvitset kauheasti kateista. Ja miksi sita ei voisi nostaa taalla ollessa? Ei se nyt niin paljon maksa se nostaminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      43
      4164
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2673
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      16
      1755
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      121
      1531
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1509
    6. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1427
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      25
      1315
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1136
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1123
    10. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      14
      1036
    Aihe