Onko kellään kokemuksia autoilusta Moskovasta itään Uralille? Erityisesti kiinnostaisi reitit Moskovasta Permiin ja Moskovasta Samaraan ja Samarasta Permiin. Erityisesti kiinnostaisi teiden kunto ja laatu, liikennemäärät, tieturvallisuus tiheästi asutuilla Venäjän sydänmailla, sekä mm. miliisin herkkyys kohdella ulkomaalaisin tunnuksin varusteltuja autoja.
Tutkin tässä mahdollisuuksia matkata kyseiseen suuntaan autolla joskus kesäkuun alussa ja mikäli jollakin teistä on kokemuksia, niin kuulisin mielelläni.
Lisäksi mikäli jollakin on kokemuksia erityisesti Permistä ja/tai Samarasta, niin kuulisin mielelläni.
Tutkin tässä mahdollisuuksia matkata kyseiseen suuntaan autolla joskus kesäkuun alussa ja mikäli jollakin teistä on kokemuksia, niin kuulisin mielelläni.
Lisäksi mikäli jollakin on kokemuksia erityisesti Permistä ja/tai Samarasta, niin kuulisin mielelläni.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen polkenut Karvosen Jukan kanssa Kazanista Permin kautta Jekaterinburgiin ja sinne on hyvä tie. Vain 20 km oli upottavaa hiekkaa valillä Malmytsh Kilmets. Lisäksi Vjatka joki piti ylittää lautalla! Muutoin tie oli kestopäällysteinen ja suurimmaksi osaksi vähäliikenteinen.
Voit käydä katsomassa matkapäiväkirjasta
http://www.kolumbus.fi/jukka.karvonen/siperia/index.htm
Itse Perm oli miellyttävä miljoonakaupunki. Urheilukentän katsomon alta löytyi hyvä ja edullinen hotellikin. Ravintoloita löytyi joka makuun. Iltamenoja löytynee Kaman rannalta.
Permin ja Jekaterinburgin välinen tie on vilkkaasti liikennöity ja mäkinen - Uralin ylitys. Kaupunkien väli oli muistaakseni noin 400 km.
Mikäli ajat Moskovasta niin kannattanee koukata 'Alemman Novgorodin' (Gorgi) kautta. Eikä Marin tasavaltakaan ole kaukana reitiltä Kazaniin ajettaessa.
Moskova-Samara välillä tuli ajeltua -98-00 muutamia reisuja ja tie on ihan kohtuu kuntosta kormurillakin pysty hyvin semmoseen 70-80km/h vauhtiin.Liikennettä oli Samaraa lähestyttäessä paikka paikoin hyvinkin runsaasti ja ei ne millaritkaan sen kummenpia ollu kun täällä lähempänäkään tosin paljon aktiivisemmin pysäytteli mut paperit kuski ja piirturinkiekot;) kun oli kunnossa niin hyvää matkaahan ne yleensä toivotteli...
PS.Varo mahatautia jos satut saslikkikylässä syömään
on ruokapaikat Vennällä kun oikein "kyliä"