Tervaseos ulkoseiniin vai??

Mikä olisi paras sekoitus aine tervalle? olisi tarkoitus tervata hirsitalon ulko/sisä seinät.Onko sisäpuolinen tervaus epä terveellinen aiheuttaako joitakin kaasuja sisäilmaan tiedosta kiitollinen.
78939
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Öh, ulkoseinän tervauksen ymmärrän, mutta miksi sisäseinän? Tervankatku on ylimaallisen voimakas, jos sen teet. Naapuri tervasi aidan ja sitä tuoksua haistelee mielissään kun käy satunnaisesti aidan lähellä. Vaan voipi tulla ongelmia jos 24/7 oleskelet siinä dunkkiksessa talon sisällä.

Äänestä

Terva on myrkyllistä sisältäen todella paljon erilaisia pitkiä hiiliketjuja (karsinogeenejä = syövän aiheuttajia) ja sitä on käytetty perinteisesti puun kyllästämiseen.
Hirsiseinän kyllästämiselle ei ole tarvetta, sillä lahotajasienet pystyvät toimimaan vasta yli 22% puunkosteudessa. Räystään alla puu ei saavuta tuota kosteutta pitempiaikaisesti.
Ulkopuolisen suojauksen merkitys on luoda puun pinnalle auringon UV-säteilyltä suojaava kerros. Puu nimittäin harmaantuu UV-säteilyn johdosta.
Terva ei muodosta riittävää UV-suodatusta.
Sisäpuolelta hirsitalon tervaaminen tekee talosta asuinkelvottoman eikä ole millään kriteerillä arvioiden tarpeellinen.

Äänestä
  • Tervapohjainen käsittely on vaihtoehto esim. keittomaalille tai ns. kuultaville puunsuojille, eli lähinnä ulkonäköä, koska kaikki eivät halua mökkiinsä tai taloonsa aluksi tuoreen puun väriä ja myöhemmin harmautta. Ei terva ennenkään ole puuta "kyllästänyt", vaan mm. paanukattojen tervaus paksulti teki vedenpitävän pinnan, eikä aurinkokaan päässyt puuta sälöyttämään. Vaikka tervassakin on karsinogeeneja, on se silti parempi ja luonnonmukaisempi käsittely esim. ulkoseinälle tai terassilaudalle kuin kuultavat teolliset puunsuojat tai painekyllästys...

    Hyvä ja toimiva ohje on ns. Roslagin mahonki, 1/3 hautatervaa, 1/3 vernissaa ja 1/3 pineenitärpättiä (ei tavallista).

    Äänestä

  • Pehku kirjoitti:

    Tervapohjainen käsittely on vaihtoehto esim. keittomaalille tai ns. kuultaville puunsuojille, eli lähinnä ulkonäköä, koska kaikki eivät halua mökkiinsä tai taloonsa aluksi tuoreen puun väriä ja myöhemmin harmautta. Ei terva ennenkään ole puuta "kyllästänyt", vaan mm. paanukattojen tervaus paksulti teki vedenpitävän pinnan, eikä aurinkokaan päässyt puuta sälöyttämään. Vaikka tervassakin on karsinogeeneja, on se silti parempi ja luonnonmukaisempi käsittely esim. ulkoseinälle tai terassilaudalle kuin kuultavat teolliset puunsuojat tai painekyllästys...

    Hyvä ja toimiva ohje on ns. Roslagin mahonki, 1/3 hautatervaa, 1/3 vernissaa ja 1/3 pineenitärpättiä (ei tavallista).

    Norjassa kuuluu olevan 900 vuotta vanhoja tervattuja sauvakirkkoja. Eli kyllä kestää. EU oli vähän aikaa sitten kieltämässä tervan, mutta missä nyt mennään?

    Olin aikeissa käyttää tuota roslagin mahonki -nimistä sekoitusta mökkiini, mutta päädyin kuitenkin sittenkin tavanomaiseen puunsuojaan.

    Nyt on harkinnassa saunan ulkoseinien paanuttaminen ja niiden tervaaminen

    Äänestä

  • ellei koristeeksi sitten "punamultaa".

    Äänestä

meillä on 16 v sitten tervalla käsitelty hirsitalo ja ulkorakennuset joille ei ole tarvinnut tehdä mitään "paikkauksia". tervanpolttajalta suoraan ostettu puhdas terva ja ohenteeksi tislausjäte. on luonnon oma tuote ja talo on ympäristöön sopiva (mäntykangas). eihän asiantuntijoiden mukaan ulkopintaan saisi käyttää kuin teollisesti tehtyjä myrkkyjä.

Äänestä
  • Voiko talon ulkokatteena olevaa kuusipaneelia tervata? Mitä eroa on männyn/kuusen tervaamisessa (siis koskien ulkokatetta). Millaisissa olosuhteissa tervaus on parasta tehdä, millinen aikaväli tarvitaan jos uusi puu tervataan kahteen kertaan.
    Minkälaista tervaseosta voi käyttää (olen kuullut pellavaöljyn ja tervan seoksesta?).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Righard kirjoitti:

Mikä olisi paras sekoitus aine tervalle? olisi tarkoitus tervata hirsitalon ulko/sisä seinät.Onko sisäpuolinen tervaus epä terveellinen aiheuttaako joitakin kaasuja sisäilmaan tiedosta kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu