Tällä palstalla juhlitaan armotta jokaista uutista kun jossakin päin Suomea lomautetaan 200 ihmistä. Asuntojen hinnat suorastaan romahtavat, jos tehdas laitetaan kiinni ja irtisanomisia tulee.
Miksi kukaan ei noteeraa hyviä uutisia uusista työpaikoista? Taas oli uutisissa, kuinka telakalle tarvitaan tuhansia tekijöitä töihin:
http://www.taloussanomat.fi/etusivu/5501625.asp
Miksi kukaan ei noteeraa hyviä uutisia uusista työpaikoista? Taas oli uutisissa, kuinka telakalle tarvitaan tuhansia tekijöitä töihin:
http://www.taloussanomat.fi/etusivu/5501625.asp
Vastaukset 6
Vanhimmat
Rommaajalle, joka lähes 10 vuotta rommausta odoteltuaan alkaa käymään epätoivoiseksi.
Kansantaloudellisesti hyvät uutiset sivuutetaan tällä palstalla. Viidensadan henkilön palkkaaminen, jopa viidenkymmenen henkilön välitön palkkaaminen töihin jää auttamattomasti 30 henkeä koskevien YT-neuvottelujen varjoon (vaikka YT-neuvottelujan tulos saattaa olla 3 henkilön irtisanominen, se tulkitaan tällä palstalla hintarommauksen viimeiseksi damokleen kantapään kivistykseksi)
Tämä johtuu siitä että hyvät uutiset eivät edistä "ALE -70% syksyllä" -miesten asiaa.
Terveisin Mr. CooL ICE
http://modblog.bmezine.com/entries/200508272119.html
Tosi asia on, että telat häipyy lähi vuosina Aasian maihin. Vuoden hitsi ei pitkälle elätä. Ei kämppiä tarvi!
erittäin tärkeää käyttää tuttuja telakoita. Ja hyväksi havaittuja malleja. Tässä onkin se suomen kilpailuvaltti. Hinta se nimittäin ei ole.
Tälle palstalle pitäisi varmaan ryhtyä postaamaan "Päivän hyvä uutinen", johan tänne puskutraktoreitakin postataan..
Piristyisi tämän palstan maailmanlopun ilme hieman..
..Koska täällä sitä työtä riittää ja palvelualan hommiin rahakasta maksajaa...
Mitähän se tekee PK-seudun asuntojen hinnalle? ;)
Iloinen Asunnonomistaja (;))