Intistä pääsyn jälkeen meni 2 vuotta kun tuli kutsu vapaaehtoiseen harjoitukseen. Siitä puoli vuotta eteenpäin oli "oikea" 10 päivän harjoitus. Parina vuonna tuli vielä vapaaehtoisia harjoituksia. Sain ylennyksen kun 5 vuotta edellisestä (intissä) oli kulunut. kh -vuorokausia siihen mennessä n.20. Ylennyksen jälkeen ei olekaan kuulunut mitään. Olen käynyt muutaman mpkry:n kurssin mutta nuo pv:n harjoitukset loppui kuin seinään. Missähän mokasin?;) Olisihan nuo voinut käydä pidemmänkin ajan kuluessa. Motivaatiota olisi käydä mutta on varmaan minun kohdalle varatut kh-päivät täynnä.
Vastaukset 2
- res alik
Harjoituksia (pv:n) on vain niin vähän. Itselläni ensimmäinen reilun vuoden kuluttua varusmiespalveluksesta ja sitten seuraava 16 vuoden kuluttua. Ja en varmaankaan mokannut siinä ensimmäisen mitenkään, koska tulin korpin natsat. (Ja nimimerkistä ilmenevät natsat sitten toisien harjoitusten jälkeen viime itsenäisyyspäivänä).
Toki toisilla on rytmi tiiviimpi, mutta eiköhän suunnilleen puolet (???) ole sellaisia, joita ei koskaan kutsuta kertaamaan. - joujoujou
Kertausharjoitukset riippuvat erittäin paljon valtion budjetista ja niihin allokoidusta rahasta. 90-luvun puolivälistä 2000-alkuun oli hyvin vähän kertausharjoituksia. Sitten tuli muutaman vuoden "boomi" ja nyt on taas vedetty liinat kiinni.
Näin ollen vain tärkeimpiä joukkoja, jos niitäkään, koulutetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681006
- 58792
- 86790
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46643
- 62589
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71576Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46559- 28555
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35555