Kun tuossa hevonkakkakeskustelussa tämä tuli esille. Mikä purussa on haitallista kasveille????
Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä.
Minäkö tyhmä, nyt en ymmärrä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pihka luutavasti ja ainakin happamoittaa lantaseosta (samalla multaa, johon sen laitat)
Haittaako sellaisen purun käyttö, jonka ohessa on myös vaneripurua? Onko purun käytölle siis muita esteitä kuin happamoittava / typpeä kuluttava syy? Happamuuteenhan auttanee kalkitus, ja typenkulutukseen sen lisäys. Lisäksi esim. jotkin marjapensaathan pitävät happamasta maaperästä.
Usein höyläämöjen purut on peräisin sinistysmyrkkykäsitellystä puusta.
Taällainen puru ei sovi edes karjan kuivikkeeksi, ongelmajätettä on se.
Joltain pienhöyläämöltä ja sahalta voit kysymällä löytää sinimyrkytöntä purua.
Sen käytölle kuivikkeena sekä puutarhassa ei liene estettä.
Muistan lukeneeni jostain, että puru kuluttaa typpeä hajoamiseensa (joten tällöin kasvualustan typpipitoisuus tulee heikommaksi) ja että se olisi myös hidasta maatumaan.
Siis että purun ja kuorikkeen kanssa pitää lisätä typpilannoitetta, koska niiden hajotuksessa kuluu typpeä.
Ajattelinkin vaan, kun olen maailman sivu laittanut tuota kotipolttopuiden purua marjapensaiden katteeksi (ei niin heinity) ja tosi hyvin ovat puskat tuottaneet, eikä ole ollut tauteja. Mutta minä laitan kyllä aina sen purun alle hyvää kompostia.