Freddie ja kovat aineet

Soul Brother

Kokeillaanpa saadaanko keskustelua aikaiseksi aiheesta, josta niin fanit kuin monet elämäkerratkin yleensä vaikenevat: nimittäin Freddien huumeiden ja steroidien käytöstä, ja sen vaikutuksesta miehen musiikkiin.

Freddiehän oli 80-luvulla koukussa kokaiiniin, mutta lopetti, kun sai tietää HIV-tartunnastaan. Samalla mies lopetti muutenkin villin elämäntyylinsä ja alkoi keskittyä taas tosissaan musiikkiinsa. Kokaiinin käyttö saattaisi selittää pientä notkahdusta Freddien tuotannossa 80-luvulla (vai miten ko. aine ihmiseen vaikuttaa?). Viimeisinä elinvuosina miehen kynästä lähtikin sitten jälleen todellisia helmiä, kuten Barcelona, Was It All Worth It ja Innuendo.

Freddien steroidien käytöstä en ole varma, mutta pahat kielet tietävät kertoa, ettei se 80-luvun lihaksikas macho-look tullut pelkästään kaurapuurosta ja treenistä. Ero 70-luvun alun langanlaihaan hippi-Freddieen onkin melkoinen. Jotenkin minusta on kuitenkin vaikea uskoa, että Freddie olisi käyttänyt steroideja. Mieshän oli todella tarkka äänestään, eikä suostunut edes korjauttamaan hammasrivistöään pelätessään sen vaikuttavan ääneensä. Kai 80-luvullakin jo tiedettiin ko. aineiden sivuvaikutuksista? Aikamoiselta riskiltä tuo minusta kuitenkin vaikuttaa, mutta Freddie oli kyllä sen verran pinnallinen tyyppi, että komea ulkomuoto saattoi olla hänelle riksin arvoinen. Ja aloittihan Freddie 80-luvun alussa tupakoinninkin tarkoituksenaan saada ääneensä lisää karheutta (missä hän myös onnistui), joten mene ja tiedä...

8

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juujuu

      Ei voi olla totta! Siis oliko Freddie oikeesti narkomaani???

      • iloilo

        Freddy oli narkomaani, homo, holisti... jopa laulaja:D


    • Sammy who was low

      "Ja aloittihan Freddie 80-luvun alussa tupakoinninkin tarkoituksenaan saada ääneensä lisää karheutta (missä hän myös onnistui), joten mene ja tiedä..."

      70-luvun ja 80-luvun Frddiellä onkin kyllä hyvinkin erilaiset äänet. Oikeastaan Jazzilla on jo kuultavissa vivahteita äänenmuutoksista.

      • Soul Brother

        Joo, iän myötä Freddien ääni kyllä muuttui aika lailla. Vanhoilla Ibex & Larry Lurex -nauhoilla ääni on jopa tyttömäisen kimeä, ja siitä se sitten madaltui hiljalleen. Hienoa oli kuitenkin, että ääni säilyi loppuun asti täydellisenä. Uskaltaisin jopa väittää, että parani vielä loppua kohden (tupakoinnin lopettamisesta johtuen??). Innuedolta löytyy ainakin sellaisia vetoja, että selkäpiissä juoksee jos jonkinmoisia väristyksiä, kun levyä kuuntelee. Vaikea uskoa, että mies oli tässä vaiheessa jo "toinen jalka haudassa".


    • Queen-Forever

      Elämän koulu on kova, niinhän sitä sanotaan.

      Ehkä juuri tieto HIV-positiivisuudesta repäisi Freddien irti huumeista todellisuuteen? Koska yleensä on jokin tietty piste elämässä, jonka avulla päihteistä pääsee irti.
      Useimmiten on myös jokin syy, miksi niihin sortuu..

      Ehkä Freddie toivoi myös steroidien tuovan ääneen lisää karheutta ja ns. 'miehekkyyttä':D

      Kun imago on jo luotu, äänen persoonallisuus ja loistavuus todistettu, niin silloin tulee varmaan olo, että pitää keskittyä ulkomuotoonkin, ja ehkä Freddie juuri sen takia käytti steroideja:P Eihän sitä tiedä, kukaan ei koskaan tule ymmärtämään sitä miestä täydellisesti:)

      http://www.paihdelinkki.fi/tietopankki/400_huumelinja/index.html
      Tuossa tietoa kokaiinista, johon Freddie oli koukussa..

    • Ehhehe...

      Mikä ihmeen lihaksikas? Freddie ei ollut lihaksikasta nähnytkään. Mieshän oli hoikka, eikä lihaksista voi puhua hyvällä tahdollakaan. Muutos 70-luvusta oli se, että Freddie lihoi, eikä suinkaan muuttunut lihaksikkaaksi. Macho-vaikutelma saatiin aikaan vaatteilla. Jos Freddie veti steroideja, ei niillä ainakaan mitään näkyvää vaikutusta ollut.

      • Soul Brother

        Heh, joo eipä Freddiestä mitään Schwarzeneggeria koskaan tullut. Painoa sen sijaan tuli 80-luvun puolessa välissä jonkin verran lisää. Macho-lookia tosiaan rakennettiin monin tavoin. Kun esim. katsoo The Worksin kansikuvaa, voi huomata että vaatetuksella ja oikealla valaistuksella saa ihmeitä aikaan.

        Kenties tuo steroidien käyttö on vaan kateellisten panettelua.


      • jupiter68

        Kyllä Freddiellä verisuonet välillä pullotti ja näkyi käsissä, ettei ne voi itsestään tulla.
        Selvästi myös hauista oli ja mutenkin treenatun näköinen kroppa.
        Urheilustahan hän piti, varsinkin tenniksestä. Nuorempana harrasti nyrkkeilyä, juoksua ja pöytätennistä.
        Ja notkeuttä löytyi lavalla, muistaakseni hän sai aikaan spagaatinkin.
        Myös balettia Royal-baletin kanssa teki yhteistyössä.
        Ja se tavaton fyysisyys ja energia. Se oli jotain uskomatonta..!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      320
      1421
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe