Olen miettinyt lukion jälkeen pitäväni välivuoden... onko minkälaisia kokemuksia? Kannattaako? Haittaako opiskelua, siinä mielessä että on jo unohtanut asioita. Pari päivää aikaa ku pe on viimenen hakuaika.. :(
välivuodesta
välivuosi
5687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itselleni välivuosi olisi kauhistus. Toivottavasti pääsen opiskelemaan. Minulla ei ainakaan ole mitään järkevää tai ainakaan kiinnostavaa ja jossain määrin hyödyllistä tekemistä koko pitkäksi vuodeksi. Töissä ehtii olemaan vielä vuosikymmeniä, eikä mitään kunnon työtä edes saa ilman koulutusta tai erityisiä suhteita/työkokemusta.
En ymmärrä tuota välivuoden kaipausta. Eikö se kesäloma riitä? Sen jälkeen jaksaa taas opiskella. Ja nyt kun saa itse valita alankin, niin luulisi kiinnostavan ihan eri lailla kuin peruskoulussa ja lukiossa.
pitää juuri sen vuoksi etten ole vielä päättänyt mitä haluan opiskella! ja elämä ei ole pelkkää opiskelua saa siinä vähän kerättyä kokemuksia ja näin.. joten mielestäni välivuosi sopisi ainakin minulle. sen jälkeen osaisi arvostaa opiskelua enemmän. lukion penkeillä istumisen jälkeen ei huvita aloittaa rumbaa uudelleen. :)
Kannattaa pitää välivuosi, jos yhtään tuntuu siltä. Saa vähän lepuuttaa aivoja, ja miettiä, mitä OIKEASTI haluaa elämältään.
Juuri pari päivää sitten lehdissä kritisoitiin sitä, kuinka yhteiskunta antaa ymmärtää, että välivuoden pitäjät ovat jotain laiskomuksia. Ja juuri tästä syystä on sitten paljon näitä opintojen keskeyttäjiä jne.
Nauttikaa elämästä :)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4500000000001493&subcat=2612
Itse taas aion pitää välivuoden, se jälkeen jatkan opiskelua jos jaksan ja silloin vielä opiskelu kiinnostaa. Syyt tähän ovat selvät: Nyt ei ole varaa opiskella, opiskelu ei kiinnosta, en tiedä mitä tahtoisin opiskella jne.
Ja kyllä niitä töitä saa ilman ammattiakin, se tietysti riippuu siitä mitä on valmis tekemään ja minkä itse laskee "kunnon" työksi. Joillekin kunnon työ on se josta saa palkkaa sen verran että silläelää, toisille se taas saattaa olla se vähintään 20e/h palkkaus, toisille se taas on työ jossa viihtyy. Itse olen aina päässyt töihin jos olen töihin halunnut, samoin kaverini ovat päässeet ja ihan ilman ammattia ja suhteita. Työnantajat arvostavat suuresti jos jo 18-20-vuotiaalla on työkokemusta useammasta työstä ja pitkäaikaisia työsuhteita.
ainakin hakea kouluihin, vaikket menisikään. Mielihän saattaa muuttua syksyllä pitkän kesän jälkeen, että tekisi jo mieli vaikka koulunpenkille. Jos taas et tahdo kouluun, voit lykätä opiskeluja vuodella vaikka olisitkin kirjoillla jossain koulussa.Tämä on minun neuvoni, joiden mukaan elän itsekin:)