http://suomentyovaenpuolue.blogspot.com/
kysytään että tarvitaanko vielä yksi puna-vasemmistolainen puolue. On jo sosialidemokraatit, vasemmistoliitto, Suomen kommunistinen puolue ja "Rauhan ja sosialismin puolesta" - kommunistinen työväenpuolue.
Niin että mitään uutta ei ole tarjolla. Uudenlainen työväenpuolue voisi olla - ei kansallissosialistinen eikä minkään sosialismin liike, vaan ei-sosialistinen työväenliike, ilman punalippuja ja muuta tarpeettomaksi käynyttä vasemmistolaisuutta. Ei todellakaan tunnu tarvetta olla puniikki edellyttääkseen maahan hyvää työllisyyttä ja ajaakseen työväen asiaa. Demarijohtoisten hallitusten aikana on työllisyysaste ja työturvallisuus tullut syöksykierteellä alas, kunnes porvari Matti Vanhasen johdolla se kierre on vihdoinkin pysäytetty.
Sellainen valkoinen ja perusisänmaallinen työväenpuolue olisi uutta Suomessa. Eiköhän Amerikassa ole jotain vastaavaa.
Turha kai vähätellä punaisen vasemmiston saavutuksia ja ominaisuuksia mutta ei kai nyt todellakaan pidä kaikkia työläisiä pakottaa punaisiksi enää tänä päivänä. Kokoomuskin on väärällään metallimiehiä ja muita duunareita.
Mitähän tämä on..
8
438
Vastaukset
- tarvitaan
Tuskin mitään syndikalistista.
Kunhan Vanha Marx pysyy kaukana. Marxin oppeja on tulkittu tolleenkin.
http://carelia.onego.ru/1998-8/152.html
Tämäntapaista jälkeä nykyihminen ei tarvitse - Makoileva stallari
"tarvitaanko vielä yksi puna-vasemmistolainen puolue. On jo sosialidemokraatit, vasemmistoliitto"
Ni mut kumpikaan noista ei ole vasemmistolainen ...- värinen
ehkä tuossa olis jotain itua
- tosi on
SKP ja sitä lähellä olevat tahot haluavat rakentaa uuden SKDL:n
- rakentaa
ihan rauhassa. Rakentajat hukassa.
"värillä" ole väliä. JOS kokoomus ajaisi niitä asioita, jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen
köyhimmillekin, niin eihän esim. kommunisteja tarvittaisi! Mutta kun...??- bonaqua
Jos kommunistit ajaisivat niitä asioitan jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen yritteliäitä ja ahkeria kohtaa, ei kokoomusta tarvittas..mutta kun..??
bonaqua kirjoitti:
Jos kommunistit ajaisivat niitä asioitan jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen yritteliäitä ja ahkeria kohtaa, ei kokoomusta tarvittas..mutta kun..??
Sinun pystyvän parempaan kuin plagiointiin!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574950Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813606SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962149Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282056Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632043Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211516Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051416