http://suomentyovaenpuolue.blogspot.com/
kysytään että tarvitaanko vielä yksi puna-vasemmistolainen puolue. On jo sosialidemokraatit, vasemmistoliitto, Suomen kommunistinen puolue ja "Rauhan ja sosialismin puolesta" - kommunistinen työväenpuolue.
Niin että mitään uutta ei ole tarjolla. Uudenlainen työväenpuolue voisi olla - ei kansallissosialistinen eikä minkään sosialismin liike, vaan ei-sosialistinen työväenliike, ilman punalippuja ja muuta tarpeettomaksi käynyttä vasemmistolaisuutta. Ei todellakaan tunnu tarvetta olla puniikki edellyttääkseen maahan hyvää työllisyyttä ja ajaakseen työväen asiaa. Demarijohtoisten hallitusten aikana on työllisyysaste ja työturvallisuus tullut syöksykierteellä alas, kunnes porvari Matti Vanhasen johdolla se kierre on vihdoinkin pysäytetty.
Sellainen valkoinen ja perusisänmaallinen työväenpuolue olisi uutta Suomessa. Eiköhän Amerikassa ole jotain vastaavaa.
Turha kai vähätellä punaisen vasemmiston saavutuksia ja ominaisuuksia mutta ei kai nyt todellakaan pidä kaikkia työläisiä pakottaa punaisiksi enää tänä päivänä. Kokoomuskin on väärällään metallimiehiä ja muita duunareita.
Mitähän tämä on..
8
456
Vastaukset
- tarvitaan
Tuskin mitään syndikalistista.
Kunhan Vanha Marx pysyy kaukana. Marxin oppeja on tulkittu tolleenkin.
http://carelia.onego.ru/1998-8/152.html
Tämäntapaista jälkeä nykyihminen ei tarvitse - Makoileva stallari
"tarvitaanko vielä yksi puna-vasemmistolainen puolue. On jo sosialidemokraatit, vasemmistoliitto"
Ni mut kumpikaan noista ei ole vasemmistolainen ...- värinen
ehkä tuossa olis jotain itua
- tosi on
SKP ja sitä lähellä olevat tahot haluavat rakentaa uuden SKDL:n
- rakentaa
ihan rauhassa. Rakentajat hukassa.
"värillä" ole väliä. JOS kokoomus ajaisi niitä asioita, jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen
köyhimmillekin, niin eihän esim. kommunisteja tarvittaisi! Mutta kun...??- bonaqua
Jos kommunistit ajaisivat niitä asioitan jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen yritteliäitä ja ahkeria kohtaa, ei kokoomusta tarvittas..mutta kun..??
bonaqua kirjoitti:
Jos kommunistit ajaisivat niitä asioitan jotka tekisi Suomesta oikeudenmukaisen yritteliäitä ja ahkeria kohtaa, ei kokoomusta tarvittas..mutta kun..??
Sinun pystyvän parempaan kuin plagiointiin!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271326
- 1001023
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89944Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25927Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat299817- 97770
- 37673
- 109656
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.55623Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet140603