Ismael oli myös Aabrahamin lapsi, tosin orjattaren Hagarin 1 Mooseksen kirja 16luku, mutta kumminkin.Mitä ootte mieltä, kuuluuko Ismaelin, joka oli sotaisa, jälkeläisille joihin kuuluu myös Saddam Jumalan armo?
Islam/Ismael
Timoteus
2217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jumalan armo kuuluu kaikille:
"Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat hänen nimeensä" Joh. 1:12
sekä
"Niin tulkaa, käykäämme oikeutta keskenämme, sanoo Herra. Vaikka teidän syntinne ovat veriruskeat, tulevat ne lumivalkeiksi; vaikka ne ovat purppuranpunaiset, tulevat ne villanvalkoisiksi." Jes. 1:18
oon samaa mieltä kuin nim. tosikristitty. Jumalan armo Jeesuksessa Kristuksessa kuuluu ehdottomasti kaikille. siinä ei kysytä sukupuuta tai tekoja, koska millään teoilla kukaan meistä ei koskaan pelastuisi, eikä olisi kelvollinen tulemaan Jumalan eteen.
eri asia on kelpaako Jumalan tarjoama armo ihmisille. hyvin monet torjuvat tämän armon.