ww golf kaasuttaja

ihmettelee?

moi
osaisiko kukaan neuvoa mikähän on mun autossa vikana ilmeisesti kaasuttajassa jokin tökkii kun auto käy tuossa noin niinkuin kylmänä niin kaasu toimii ihan hyvin , sitten kun moottori lämpee niin ilmeisesti ryyppy putoo pois niin sitten ilmenee se vika , eli kun lämpimänä kone kun on niin tyhjäkäynniltä painaa kaasua niin röpöttää tai jopa sammuu , niinkuin saisi liikaa pensaa tai joku juttu niinkuin ei toimisi .
toi mun tää auto on vw golf 1.8 pensa tietty 86 vuosimallia, kiitos jo etukäteen.

5

2619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ookko kattonu virranjakajan kannen ja tulpan johdot ynnä tulpat. itellä oli golffis samaa vikaa ja siinä pääsi kosteutta virranjakajan kanteen ja tulpan johtojen juureen. käy aluksi ryyppy päällä eli rikkaalla ja syttyy vähä häjymmästäki kipinästä, mut ku ryyppy tippuu pois niin käy laihemmalla eikä enää syty niin hyvin

    • "kaasuttaja"

      Mul oli samanlainen joku vuosi sitten.
      vika voi tosiaan olla virtapuolella. Esim. virranjakajan kansi (hiushalkeama) jota on vaikea havaita. Ko. autossa on kahdenlaisia virtalaitteita: Bosch joka on yleisin ja osat on halpoja. Toinen vaihtoehto on harvemmin esiintyvä Ranskalainen Ducellier johon osat vitun kalliita. Vika voi olla myös virranjakajan kannen alla olevassa "lähetys-saarnaajassa" joka jakaa virtaa tulpille. Tähän loppuun en malta olla sanomatta, mutta ilman vittuilun häivääkään.
      "Kaasuttaja" on henkilö joka painaa auton kaasupoljinta.
      Sensijaan vempain josta kyselit, joka on auton konepellin alla on kaasutin.

    • esko

      luultavasti on kiihdytyspumpun kalvossa, kalvo on risa.

      • kalvo

        moi no otin kiihdytyspumpun auki ja löysin kalvon niin olihan se rikki ,, eikun metsästään uutta kalvoa , pitääköhän hakee merkkiliikkeestä?
        kiitti vinkistä.


      • OII...
        kalvo kirjoitti:

        moi no otin kiihdytyspumpun auki ja löysin kalvon niin olihan se rikki ,, eikun metsästään uutta kalvoa , pitääköhän hakee merkkiliikkeestä?
        kiitti vinkistä.

        Passaako 1,3L golffin virranjakajan kansi gti 1,8L golffiin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      42
      457
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe