lintu metsälle?

tuleva metsästäjä?

Haluaisin aloittaa metsästyksen. Lähinnä lintu mettälle ajattelin näin alkuun, mutta mistä aloittaa? Minulla ei ole minkäänlaisia kokemuksia metsästyksestä ja olen ampunut vain piekkarilla ja ilmakiväärillä. Olen tosin kohta menossa armeijaan joten siellä varmasti pääsee ampumaan vähän järeimmilläkin aseilla. Luonnossa olen aina paljon liikkunut. Olen myös suunnitellut koiran ottamista joten voisin ottaa koiran metsästystä varten. Järjestetäänkö kursseja aloitteleville metsästäjillä ja jos järjestetään niin missä päin Keski-Suomea? Mitä kursseilla opetetaan? Aseen käsittelyä, metsästys tapoja? Vesilintuja metsästettäessä tiedän miten koiraa käytetään, mutta miten sitä käytetään metsäkanalintujen metsästyksessä? Koira ilmeisesti kulkee siksakkia metsästäjän edes etsien lintuja ja linnun löytäessään jähmettyy. Kunnes käskystä ajaa linnun siiville ja metsästäjä ampuu linnun. Olenko oikeassa? Koirista minulla on kyllä jonkun verran kokemusta, mutta miten koira saadaan koulutettua toimimaan näin? Kuulostaa vaikealta, mutta ehkä siihen tarkoitukseen tarkoitettu rotu ei ole niin vaikea kouluttaa. Ilmeisesti tähän käyttöön paras koira on joku seisoja. Saksanseisojaa olen ajatellut. En tunne ketään metsästäjää ja siksi joudun kyselemään näitä kysymyksiä täällä. Kannattaisiko ensin metsästää ilman koiraa ja ottaa koira, vaikka vasta vuoden jälkeen? Pitäisikö ostaa haulikko ennen millekään kurssille menemistä vai vasta kurssin jälkeen. Entä pitääkö minun liittyä johonkin seuraan ja onko se vaikeaa liittyä? Olisihan se mukavampi metsästää jonkun kanssa kuin itsekseen. Onnistuuko edes itsekseen metsästäminen? Eli mitä siis minun pitää tehdä ensin, mennä jollekin kurssille, ostaa ase vai mitä?Loppuun ihan mielenkiinnosta kysyisin, että kuinka paljon lintuja tulee keskimäärin tunnissa sorsastaessa ja entä metsäkanalintuja metsästettäessä? Tuleeko edes yhtä ja käykö usein niin ettei tule mitään? Eihän sitä vain saaliiden takia metsästetä, mutta ihan mielenkiinnosta kyselen.=) Olisin kiitollinen jos jaksaisitte vastata edes osaan kysymyksistä.

3

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pete
    • Missi

      Metsästys on hyvä harrastus, eikä ole hölmöä jos kyselet täällä. Ilmeisesti sulla ei ole ketään kaveria/sukulaista/tuttua joka harrastaisi, tai tietäisi aiheesta jotain? Minä itse kuljin poikaystäväni mukana pari vuotta ns."repunkantajana", kunnes into tarttui ja suoritin metsästyskortin. Se on eka vaihe. Kannattaa lukea hyvin Metsästäjän opas, jota saat lainata kirjastostakin. Siihen kuuluu myös ohut "lakitekstikirjanen". Tietoa kokeista saat alueesi riistanhoitoyhdistykseltä, sekä sanomalehdissä ilmoittelevat niistä myös.
      Katoppa www.metsastys.net ja www.riista.fi sieltäkin saat tietoa ja voit kysellä. Minä ostin haulikon kortin suorituksen jälkeen. Sitä kannattaa harkita tarkkaan ja ottaa asiantunteva mukaan ostoksille!
      Aina ei tule saalista, riistakanta kun ei ole mikään paras mahdollinen. Alussa voi mennä pitkäänkin ennen kuin yrityksen ja erehdyksen kautta opit.
      Koiraa ei ehkä kannata hankkia heti, jos et muutenkin olisi sitä ottamassa. Hyvän rotukoiran saa pilattua tosi helposti. Yksinkin voit käydä metsällä, varsinkin sorsassa, jos olet vaan passissa. Jos mieleesi tulee jotain, kysy vaan koitan vastata:)

    • Osta kunnon Suomen pystykorva.Olen siitä varma.Kunnon haukikko.Ja kunnon kivääri kunnon kiikarilla.On ollut Sakoa monen laista .SuositanTsekkiläistä 223 .On julmetun tarkka ase.Pikkuisen lukko on tiukka aluksi.Herkistin on siinä parasta.Nimimerkki.Koirasta jotain ymmärtävä Laikan omistaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3562
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2927
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2396
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2338
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2301
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2267
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2163
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2127
    9. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      116
      2078
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1984
    Aihe