mulla on tummaleväpleko joka on tällä hetkellä 19v... kauan se voi vielä eläää!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????????????????
montako vuotta monni voi elää!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anu.emilia
3717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja oikean kokoisessa altaassa hyvällä tuurilla kymmenenkin vuotta. Toivotaan parasta, jos olet jo ehtinyt kiintyä kalaasi ja haluat sen elävän.
Minun rakas partamonnini eli lähes kymmenenvuotiaaksi. Toivottavasti partis kakkonen elää yhtä pitkään...
kyllä tollanen pleko voi hyvässä hoidossa elää vaikka useita kymmeniä vuosia. On ollut tapauksia, että hoitaja on kuollu ennen ku hoidettava. Usein vaan käy nii, että hoito on puutteellista ja siitä syystä fisu kupsahtaa ennen aikojaan. Sehän voi isossa altaassa kasvaakin yli puolimetriseksi ja jätettä tulee sen mukaan. Ei muuta ku hauskoja hetkijä Teille.