Mitä tehdä

Cannesissa?

Neljä päivää aikaa tutustua Cannesiin ja ympäristöön! Parhaat paikat?? Minne ja miten kannattaa ehdottomasti mennä?

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolme viikkoakin meni mukav...

      Hei!
      Croisetten alue ja vanha kaupunki on kiva kävellä, vanha linnake on hyvä iltakävelykohde (upea auringon lasku, joskus konsertteja ja soittajia) ja siellä on päivällä myös kiva museo auki. Junalla voi kulkea rannikon suuntaisesti esim. Monacoon, Nizzaan jne. päivän reissun ennättää hyvin tehdä. Taideaarteita ei ole siinä määrin Cannesissa kuin esim. Nizzassa. Antibesissa on hieno Picasso museo, jossa voi käydä muutaman tunnin reissulla bussilla.

      Pari pikkusaarta, St Marquerite esim. Cannesin edustalla voi käydä katsastamassa, sinne menee kantosiipialuksia useita päivässä. Varaa pienet piknik eväät ja uikkarit mukaan - sielläkin voi viettää koko päivän. Kannattaa mennä aikaisin aamulla, niin on vielä rauhallista, jos siis rauhaa haluaa. Saaren voi kiertää ympäri kävellen, jos on halua patikoida ja siellä on myös vankilamuseo, jossa rautanaamio vietti vuosia.

      Rannat ovat hienoa hiekkaa ja aurinko paistaa. Tuskin muutamassa päivässä ennättää pitkästyä.
      Ja onhan siellä casino ja huvielämää, muotiputiikkeja, hienoja ravintoloita yms. jos sellaista kaipailee.

      Hyvää matkaa vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5000
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      100
      3210
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3192
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2443
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      30
      2220
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2009
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1590
    8. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1569
    9. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1561
    10. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      17
      1485
    Aihe