Automaatista käsin,

Minkä merkkisiä ja laatuisia automaattilaatikoita käytetään noissa vanhemmissa 2.0 l Avensiksissa? Entä käyttävätkö muut automerkit samoja automaattilaatikoita, kuin Avensis käyttää?

Kertokaa kokemuksianne noista alkupään Avensiksen laatikoista. Ajokokemuksia kesällä ja talvella. Onko ongelmia? Kulutuksia ja yleensä päätymistänne automaattiin. Maksaako automaatti yleensä enemmän, kuin vastaava manuaali?

Lisäksi olisin kiinnostunut Avensíksen laatuluokista, Terra, Sol ja miten se nyt menikään...

Kiitos.
71889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei ne Terra ja Sol ole mitään laatuluokituksia, vaan varustetasoja.

Äänestä

Terra on perusvarustelutaso ja Sol on runsaampi. Joskus on esiintynyt Luna-tasoa, joka saattoi olla Terra kurrutettuna jollain varustepaketilla. En ole täysin varma tuosta, mutta kaipa se Terran ja Sol:n väliin lasketaan kuuluvaksi.

Automaatit tekee Aisin-Warner, josta Toyota omistaa siivun. Itselläni ei Aven automaateista ole kokemusta, Corollan automaatista vähän. Oli hyvätoiminen ja ainakin sen 30tkm kesti, jonka itse ehdin ajaa. Ovat kuitenkin kestävien laatikoiden maineessa ja muistaakseni ainakin Volvo käyttää joissain malleissaan ja moni muukin.

Äänestä
  • kyseisen lootan suhteen. Tuppaavat hajoamaan 160 tkm:n tuntumissa ainakin 2.5 viitoskoneen kanssa ja pirun kalliita korjata. Borg-Warnerin aikaan olivat vahvempia. Yrittikö Aisin-Warner rationalisoida tuotantoa liikaa ja laatu putosi?

    Äänestä

  • murheita kirjoitti:

    kyseisen lootan suhteen. Tuppaavat hajoamaan 160 tkm:n tuntumissa ainakin 2.5 viitoskoneen kanssa ja pirun kalliita korjata. Borg-Warnerin aikaan olivat vahvempia. Yrittikö Aisin-Warner rationalisoida tuotantoa liikaa ja laatu putosi?

    Voi olla ettei nuo laatikot kestä D5:n kovaa vääntöä. TM:ssä oli juttua V50:n ja V70:n dieseleistä ja laatikoista. V50:een kun mahtuu vain 5-vaihteinen laatikko, on vääntöä jouduttu rajaamaan 350 NM:iin. Olisiko silti liian riskirajoilla. V70:ssä on 400Nm ja 6-vaihteinen. Näissä Toyotan vapareissa ovat nuo Aisinin laatikot käsittääkseni paremmin kestäneet.

    Äänestä

Olen ajanut 150tkm. Pelkästään hyviä kokemuksia.
Kaikki huollot olen käyttänyt merkkihuoltamolla.
Talvella kulutus matka-ajossa 7.5 l/100km
(suksiboxi katolla,kitkarenkaat alla ja 3 hlöä kyydissä)
Lyhyessä ajossa talvella 10-11 l/100km.
Kesällä en ole laskenut kulutus lukemia.

Äänestä

Tojon automaattilootat kestävät melkein ikuisuuden. Tiedän useammankin yli 15 vuotiaan Carinan ja niiden automaatit toimivat edelleen moitteetta, vaikka kilometrejä monissa jo lähes 400 tkm. Aven laatikot eivät ole sen huonompia.

Äänestä

Mulla avensis -00.
Ajettu 130tkm eikä mitään huolia.
Avensis on 2.0 l koneella ja vuoden keskikulutus oli 8.00 l/100km.
Kesällä maantiellä pääsee jopa alle 6.0 l/100km. Talvella kaupungissa kulutus 9-11 l/100km.

Edellinen auto oli Camry -90, kun myin sen pois mittarissa oli 450tkm, eikä laatikossa mitään huolia.
Täytyy vain muistaa vaihtaa öljyt huolto-ohjelman mukaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...tosin... kirjoitti:

Minkä merkkisiä ja laatuisia automaattilaatikoita käytetään noissa vanhemmissa 2.0 l Avensiksissa? Entä käyttävätkö muut automerkit samoja automaattilaatikoita, kuin Avensis käyttää?

Kertokaa kokemuksianne noista alkupään Avensiksen laatikoista. Ajokokemuksia kesällä ja talvella. Onko ongelmia? Kulutuksia ja yleensä päätymistänne automaattiin. Maksaako automaatti yleensä enemmän, kuin vastaava manuaali?

Lisäksi olisin kiinnostunut Avensíksen laatuluokista, Terra, Sol ja miten se nyt menikään...

Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu