Kiinnostaisi n. 60 tkm ajettu vm. 2004. Mitä kommenteja, onko tyyppivikoja, kuinka kone kestää? Onko muuta, ruostuuko helpommin kuin muut? Todellinen kulutus maantiellä ja kaupungissa. Kiitokset asiallisista kommenteista!
Xsara Break Hdi 90 kestävyys ym.
Aku
61702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uutena mielestäni loistavia. Noin vähän käytetystä on turhat hinnat jo tippunut ja isompia ei pitäisi olla. Sinne 150-200 korville alkaa sitten tulemaan apulaitteiden vaihtoa (laturi, startti joskus jne.) Samoilla kilsoilla tulee varmasti muutakin pikku vikaa sähköikkunnat esim. Mutta kyllä tuolla pitäisi 100 vielä ajaa huoletta. Kone kyllä kestää ne viat on muualla.
Kone on loistava, tosin kaksi akilleen kantapäätä: kampiakselin vulkanoitu hihnapyörä (n.300 euroa töineen) ja polttoainepumppu. Jos vain käyttää viimasuojaa nokalla talvella ja huoltaa säännöllisesti, niin kestää kyllä käyttöä satoja tuhansia kilometrejä.
Auto galvanoitu eikä ruostu kovin herkästi (kannattaa silti ruostesuojata, jos pitää kauemmin).
Pieniä sähköongelmia voi tulla ja komponenttivikojakin, mutta niin kaikissa muissakin autoissa.
Xsarasta saa hyvä käyttöauton edullisesti (sekä uutena että varsinkin vähän käytettynä).
Voitko kertoa hieman oireista, miten tuo hihnapyörä ja polttoainepumppu vika ilmenee?
Vähän taajamaa, moottoritietä kovaa ajoa puolet kaikesta ajosta ja loput kehä kolmosta, kulutus oli 5.2 l/100.
Vuosimalli on 99 ja farkku hdi koneella. Sillä laiskemmalla. Kaikki lasten viat on jo olleet, mutta ne häviä korjaamalla
-polttoainepumppu(takuu)
-airbag (takuu)
- jne
suosittelen jokatapauksessa autoa. Hinta laatusuhde ei huonoolenkaan. Jatkan ajoa kunnes oikeasti hajoaa. moottori tai jokin muu paikka.
Niinpä on tullut luettua palstoilta ja kuultua kavereilta mitä vikoja odotettavissa ja kaikki kohta korjattu... mitähän vielä. Toki pitää ymmärtää, että auto vanhetessaan kuluu mutta toivoisihan sitä parempaakin tuuria. Omalla -00 HDI:llä itseajettuna 175tkm ja vaihdettu vesi- ja polttoainepumppu, hihna nokkapyörineen, etupään jarrut - takapää seuraavana, monitoimiviiksi, tällä hetkellä kronklaa käynnistys - liekö virtalukossa vikaavikaa. Muutenkin pelolla odottaa tulevia sähkövikoja, myös muovit pakkasella koetuksella. Sentään auton polttoainetalouteen, suorituskykyyn ja ajo-ominaisuuksiin voi olla täysin tyytyväinen.