out of our heads soundi

Hannu.

Kuuntelussa "out of our heads" mono brittipainos vinyyli, tässä on jotenkin raaka soundi verrattuna "2" ja "Aftermath" jotka on samalta aikakaudelta ja myös brittimonoja. Onkohan se ominaisuus vai viallinen yksilö, onko kenelläkään kokemusta asiasta. Jenkkiversiossa vaikuttaisi olevan parempi soundi mutta kun biisit eivät ole samat niin tämä pitäisi saada kokelmaan.

3

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen lukenut joskus pitkähkön jutun aiheesta Rolling Stones-levyt Englannissa ja Amerikassa. Siinä sanottiin, ettäyleensä Amerikkalaisella rollarivinyylillä on parempi saundi. Omakohtaista kokemusta ei ole. Olen joskus kuullut amerikkalaisia Beatleslevyjä, ja ne olivat minusta huonompia kuin englantilaiset. Siksi oli yllättävää nähdä väite, että amerikassa rollarilevyt ovat parempia. Et ole ainakaan ainoa, joka on tällaisen huomannut.

      Etsin googlellakin, mutta en löytänyt.

    • She said yeah

      Pientä eroa voi kai olla prässäyksissä, mutta suurempi syy on brittiversion ja usa-version biisivalikoima. Esim. brittipainoksen aloittava She said yeah on 1,30 minuutin reippaan raaka puristus, jossa soundi on tuon aikaseksi aika ärhäkkä. Ehkä tuollaisesta tulee osin vaikutelma. Mitä mieltä ootte?

      • Hannu.

        Juuri niin, kyllä toi eka biisi on se mikä luo vaikutelman kireästä soundista. Nyt kun olen sitä kuunnellut vuorotellen ton jenkkiversion kanssa niin olen tullut tulokseen että kokonaisuus on ihan ok. Pakko hoitaa himaan vaikka maksaa maltaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      287
      3534
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2537
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2130
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1983
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1872
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1667
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      128
      1495
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1213
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      65
      1167
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1151
    Aihe