out of our heads soundi

Hannu.

Kuuntelussa "out of our heads" mono brittipainos vinyyli, tässä on jotenkin raaka soundi verrattuna "2" ja "Aftermath" jotka on samalta aikakaudelta ja myös brittimonoja. Onkohan se ominaisuus vai viallinen yksilö, onko kenelläkään kokemusta asiasta. Jenkkiversiossa vaikuttaisi olevan parempi soundi mutta kun biisit eivät ole samat niin tämä pitäisi saada kokelmaan.

3

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen lukenut joskus pitkähkön jutun aiheesta Rolling Stones-levyt Englannissa ja Amerikassa. Siinä sanottiin, ettäyleensä Amerikkalaisella rollarivinyylillä on parempi saundi. Omakohtaista kokemusta ei ole. Olen joskus kuullut amerikkalaisia Beatleslevyjä, ja ne olivat minusta huonompia kuin englantilaiset. Siksi oli yllättävää nähdä väite, että amerikassa rollarilevyt ovat parempia. Et ole ainakaan ainoa, joka on tällaisen huomannut.

      Etsin googlellakin, mutta en löytänyt.

    • She said yeah

      Pientä eroa voi kai olla prässäyksissä, mutta suurempi syy on brittiversion ja usa-version biisivalikoima. Esim. brittipainoksen aloittava She said yeah on 1,30 minuutin reippaan raaka puristus, jossa soundi on tuon aikaseksi aika ärhäkkä. Ehkä tuollaisesta tulee osin vaikutelma. Mitä mieltä ootte?

      • Hannu.

        Juuri niin, kyllä toi eka biisi on se mikä luo vaikutelman kireästä soundista. Nyt kun olen sitä kuunnellut vuorotellen ton jenkkiversion kanssa niin olen tullut tulokseen että kokonaisuus on ihan ok. Pakko hoitaa himaan vaikka maksaa maltaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      58
      1402
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1323
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      818
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe