kuinka pitkä ajokielto tulee jos puolen vuoden sisällä o ollut kaks kohtausta.
ajokiellosta...
.....
4550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...neurologi sanoi, että lääkkeiden vaihtoaika pitäisi ainakin olla ajamatta. Sain kaksi kohtausta ja lääkitystä päätettiin vaihtaa. Vaihto tapahtuu noin kuukauden sisällä, eli se aika ainakin ajamatta. Riippuu tietysti, tuleeko uusia kohtauksia vielä.
Mitään yksiselitteistä vastausta tuohon ei kai ole olemassa. Riippuu niin tapauksesta ja tilanteesta. Virallisissa oppaissahan puhutaan aina vähintään puolesta vuodesta ajokieltoa.
Pitää myös käyttää omaa järkeä. Jos oikeasti on olemassa riski, että kohtaus tulee, niin kuka hullu silloin ajaa? Siinä vaarantaa itsensä ja muiden hengen.
sanoisin nyrkkisääntönä näin:
Kohtaus ja puolivuotta.
Sama lääkitys ja useampi kohtaus vuoden sisällä -ota yhteys neurologiisi.
Nämä neuvoni EIVÄT ole kaiketi lakiin/asetuksiin kirjattu, vaan ns. maalaisjärkeä.
Ajokiellon kuuluisi olla (edeltävästä kohtauksettomasta ajasta riippuen) 6-12 kk!
Tässä linkki epilepsialiiton sivuille aiheesta olevaan artikkeliin
http://www.epilepsia.fi/index.phtml?menu_id=239&chapter_id=1466&lang=1#1466
Tosin lääkärit nyt soveltaa tätä nykyistä lakia vähän miten sattuu...
K.S
Itse sain toukokuussa 2005 kohtauksen. Menin sitten lääkäriin ja sieltä napsahti heti kättelyssä vuoden ajokielto!! Että kyllä vitutti!!
Siihen on kuulemma tullut tiukemmat säädökset, jonka mukaan kohtauksesta vuosi ajamatta. Että sillain.
Lääkityksen alotin ja kohtauksia ei oo ollu niin saan kohta sit ajaa kun vuosi on kulunut :DDD