http://www.huoneistokeskus.fi/cgi-bin/myynnissa/kohde.cgi?kotiavain=768392&pikahaku=1&hakulomake=hakulomakeas&hakusivu=hakuas&kohdetyyppi=asunnot&huoneluku_1h=on&paikkakunta=helsinki&lajittelu=hinnan&sivukoko=10&kerroin=3
23 neliötä Helsingistä hintaan 152.000e. Näin se homma toimii! Vai toimiiko...
23 neliötä Helsingistä hintaan 152.000e. Näin se homma toimii! Vai toimiiko...
Vastaukset 19
Vanhimmat
että tuossa on OMA TONTTI vaikka asunto useimmilla jääkin pankille lainan pantiksi.....kjehkjeh ku oli pakko.
Paljos olis sopiva hinta? 23 000 vai 2 300 €?
Entä sitten? Joku haluaa ostaa hienosti sisustetun pikkuluukun aivan isänmaamme pääkaupungin keskustasta. Entä sitten??
20 minuutin junamatkan päästä Vantaalta samalla rahalla saisi jo pienelle perheelle riittävän kämpän kerrostalosta, joku toinen voi haluta sellaisen. Entä sitten?? 2 tunnin automatkan päästä sama raha riittää jo hienon omakotitalon ostamiseen isolla tontilla, joku voi haluta sellaisen. Kukin tyylillään, entä sitten? Buahahahahaa vaan itsellesi.
Mutta hei, yksi kysymys sinulle:
Vituttaako sinua tunkea rahat ihramahaisen verenimijävuokraisännän läskiperseen lihottamiseen?
sillä kirjoittaja on syytön siihen,että olet ottanut tolkuttoman lainan ja ostanut ylihintaisen asunnon. Ei taida osa-aikaisen Siwan myyjän palkka riittää sittenkään lyhennyksiin..
Meillä on ollut jo vuoden verran haussa yksiö-kaksio Helsingin ydinkeskustasta. Hinta saisi olla max. 200 000 euroa eikä sen tarvitse olla mikään iso; 25 neliötäkin riittäisi jos on tehokkaasti käytetty. Sopivaa ei ole vielä löytynyt.
Suomessakin on paljon ihmisiä jotka ovat täysin valmiita ja kykeneviä maksamaan noin paljon.
täysiä idiootteja. On kivan näköinen kämppä mutta hinnassa on min. 80 000 liikaa. Koittakaa katsoa peruskuntoinen vastaava kämppä ja remontoikaa samanlaiseksi, pääsette huomattavasti halvemmalla.
niin edelleen pääsemisestä on naurettavia näillä palstoilla.
ainahan pääsee halvemmalla jos ottaa sen halvimman???!!!.
monta kertaa esim. omasta autostani on kaverit kommentoineet seuraavaa:
-"eikston ylläpitäminen ole helvetin kallista,dieseli olis halvempi"
-"ihan saman asian olis ajanu mazda6 ja olis ollu vaan kolmasosa ton hinnasta"
-ei noita tehoja pääse käyttämään täällä suomessa"
-"tossa on hirveet vakuutusmaksut"
-"ihan turhat noi nahkapenkit, kuumat kesällä ja kylmät talvella"
jne. kaikenlaista kommenttia tulee köyhiltä aina!
mutta:
ensinnäkin minua ei kiinnosta autoilussa hinta, matkustelen ulkomailla (saksa) suht paljon ja voin siellä kokeilla tehoja (ja käytänkin), nahkapenkeissä on ilmastointi ja autossani on webasto kaukosäädöllä, ja kaverit ajaa mazdalla ja syö maksalaatikkoa sille ei voi mitään kun koulut jäi kesken......
jos joku haluaa ostaan tuon asunnon tuolla hinnalla se on varmaan hänelle sopiva?, samalla periaatteella joku asuu vuokralla ja se on hänelle sopiva (tässä oli joku joka asuu 185m2 paritalossa vuokralla n.2000€/kk ja oli tyytyväinen) kaikkien valintoja sitten täällä palstalla haukkuu jotkut joilla ei ole kuin
T.U.U.L.E.N H.U.U.H.T.O.M.A P.E.R.S.E !
Entä jos ei kertakaikkiaan ole minkäänlaista halua ryhtyä minkäänlaisiin remonttihommiin? Jotenkin näytetään oletettavan että kaikki haluavat niin tehdä ja nuo remontit hoituvat tuosta vain.
Käsittääkseni nykyisin on pääkaupunkiseudulla varsin vaikeaa löytää asiansa osaavia, luotettavia remonttimiehiä. Joka puolella on kauhutarinoita ihmisistä jotka kuukausikaupalla elävät remontin keskellä ja aina jotain menee pieleen.
Yksi meidän EHDOTTOMISTA vaatimuksistamme asunnon suhteen on että se on valmiiksi sellaisessa kunnossa kuin haluamme. Emme halua mitään asuntoa joka olisi "ihan hyvä kunhan käyttää aikaa sen kuntoon laittamiseen".
jos haluaa valmiin asunnon mutta silloin on myös ymmärrettävä se fakta että siitä lystistä maksaa noin 30000-40000 ylimääräistä. Ja miten sun -88 sportti asconasi liittyy asiaan?
T.U.U.L.E.N H.U.U.H.T.O.M.A P.E.R.S.E !
mainita pienen arvoituksen sinulle....autossani on 500nm ja 500hv ja lähes kaikille se on munan jatke....mutta onhan se turha peli, niille joilla ei ole rahaa.....olen pahoillani puolestasi K.Ö.Y.H.Ä.
TUossa tapauksessa ymmärrän kyllä hintapyynnön. Neliöt ovat todella tehokkaasti käytössä ja asunnon sijainti on hyvä.
Eihän tuollaista asuntoa edes harkitse kukaan muu kuin sellainen jolle sijainti on tärkeä juttu, ja se on tuossa tosiaankin aivan loistava. Kaikki keskustan palvelut ovat lyhyen kävelymatkan päässä, jos ei jaksa kävellä, ratikka ja bussi kulkevat aivan vierestä.
Varsin harvinaista on myös se että parvi on noin hyvin toteutettu. Meillä on ollut asuntoa etsiessämme yhtenä kompastuskivenä juuri se ettemme halua parvea jonne pitää kiivetä jotain tikkaita pitkin. Tuossa on ihan kunnon portaat, ja lisäksi parvi on vieläpä aika tilava (sängyn lisäksi mahtuu muutakin).
Täytyy sanoa että mitä enemmän tuota katson, sitä enemmän alkaa tuntua mahdolliselta meille. Näytin miehelleni ja hänkin innostui kovasti.
Pitää varmaan alkaa ottaa yhteyttä välittäjään..
Mitä muuten lyödään vetoa että asunto myydään max. kuukauden sisällä?
Aivan varmasti myydään kuukauden sisällä. Ja sitten porukka parkuu täällä että mutku, mutku ja jos tädillä olis munat, ni se olis setä...
"Täytyy sanoa että mitä enemmän tuota katson, sitä enemmän alkaa tuntua mahdolliselta meille. Näytin miehelleni ja hänkin innostui kovasti."
Meille??? 23 neliötä? Tuonne pitäisi siis mahtua asumaan enemmän kuin yksi ihminen?
PS. parvi ei muuta kämpän kokoa? Eihän tonne saa mahtumaan edes yhden ihmisen tavaroita?
sitten laitetaan, sille pitää vuokrata asunto läheltä kun vaatekomero on jo ostettu.....
mielipidettä mutta kävin äsken mittaamassa tyttäreni huoneen (4*5m= 20m2) ja sinne ei kunnolla mahtunut kävellen sisään, piti loikkia ja taiteilla lelujen yli....en kyllä tiedä kuinka joku voi asua tuollaisessa vaatekomerossa. pitää olla aika avarakatseinen luonne jotta tuohon muuttaisi.
Meidän ei olisi tarkoitus asua tuossa koko aikaa, vaan se olisi loma-asunto jota käytettäisiin max puolitoista kuukautta vuodessa, ja lopun aikaa voisimme (ehkä, emme ole vielä päättäneet) vuokrata sitä Helsinki-tukikohdaksi ystävillemme). Joten tavaraa nyt ei kovin paljon olisi.
En itsekään usko että tuossa voisi kaksi ihmistä mukavasti jatkuvasti asua.
Niin, siis kyseinen asunto on siis nyt myyty. Olikohan tarjolla peräti kaksi tai kolme päivää?
Ja veikkaan että senttiäkään ei pyyntihinnasta myyjä tinkinyt. Luultavasti homma meni huutokilpailuksi ja lopullinen hinta jopa ylitti pyydetyn.
Kuten sanoin, jopa Suomen kokoisesta maasta löytyy paljon ihmisiä joilla on sekä halua että varaa moiseen.