Navigointi helpoksi?

Koska saadaan autonavigaattoreiden tapaan veneilyyn laitteita (ohjelmia) joka antaa suoraan jopa puheella ohjeet ajaa esim. H:ki -Hanko, H.ki -Porvoo jne. Eipä luulis olevan vaikea toteuttaa? Näppäilis vaan suoraan lähtöpaikan nimen ja kohteen.Miksi tehdä vesillä liikkuminen turhan vaikeeksi? Styyrpuuri ja paarpuuri? Laitehan vois suoraan sanoa nyt alat kääntää vasemmalle, nyt suoraan, seraava kääntöpiste lähestyy jne.
3709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kaipaatko todella moista kehitystä vene-elektroniikan pariin? autoilun ja veneilyn navigaatio eroaa luonteeltaan toisistaan kovasti. autolla ajetaan hyvin opastein varustetuilla teillä. veneillä kuljetaan merkittyjä tai merkitsemättömiä väyliä, mutta joka tapauksessa epämääräisemmissä olosuhteissa ja usein varsin asumattomilla seuduilla. jos navigointi tehtäisiin liian helpoksi, olisi vesillä ryhmä urpoja, jotka ovat todellisessa hädässä tekniikan pettäessä (tämä taitaa tosin olla tilanne jo nykyään). olen siis sitä mieltä, että venenavigointia ei pidäkään tehdä liian helpoksi, koska veneellä kulkemiseen kuuluu myös perinteisen navigaation taito.

toki en ole mukavuutta vastaan. jos joku oikeasti haluaa koneen kertovan suunnanvaihdokset, hyvä, muttta esittelemäni riski on mielestäni todellinen. eikö olisi hienoa asentaa veneeseen samalla toinen laite neuvomaan purjeiden trimmausta?

Äänestä
  • Tuskin kukaan kaipaa, mutta tämä on ikävä kyllä tulevaisuutta ns. uusavuttomuus tuo ostajia tällekin innovaatiolle. GPS:ä ja Plottereita vastustettiin myös. Tämä juttu kuuluu kylläkin moottorivene palstalle, onneksi purjeveneillä on hankala ajaa suoraa viivaa pitkin.

    Äänestä

Entäs luovilla. Huuteleeko laite millon on aika vaihtaa luovia toiseen suuntaan? kuin pitkälle uskaltaa luovia enneku tulee matalaa ja pitää taas vaihtaa suuntaa?

En todellaka kaipaisi moista ja vaikka sellanen olisi en siihen luottaisi niin paljoa kuin omaan arviointi kykyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moby Dick kirjoitti:

Koska saadaan autonavigaattoreiden tapaan veneilyyn laitteita (ohjelmia) joka antaa suoraan jopa puheella ohjeet ajaa esim. H:ki -Hanko, H.ki -Porvoo jne. Eipä luulis olevan vaikea toteuttaa? Näppäilis vaan suoraan lähtöpaikan nimen ja kohteen.Miksi tehdä vesillä liikkuminen turhan vaikeeksi? Styyrpuuri ja paarpuuri? Laitehan vois suoraan sanoa nyt alat kääntää vasemmalle, nyt suoraan, seraava kääntöpiste lähestyy jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu