Mitä luulette? Voiko tästä lintuinfluenssasta joskus muodostua ihmisestä ihmiseen tarttuva virus?
Tarttuuko ihmisestä ihmiseen?
8
536
Vastaukset
- knows
Ei kukaan tiedä. Tai siis tietää, että sellainenkin versio siitä on madollista kehittyä, kuten muistakin viruksista. Mutta kehittyykö, sitähän ei kukaan tiedä.
- Kandi.
Sitähän tässä juuri pelätään...Eihän sillä ole koko maailman kannalta mitään väliä, jos joku kiinalainen kotikanalan pitäjä saa taudin asuessaan kanalassaan (toki se on yksilön kannalta ikävä juttu). Viruksilla on kuitenkin tapana muuntua, ja kun se tauti nyt tarttuu jo linnuista ihmisiin, niin seuraava askel on luonnollisesti tartunta ihmisestä toiseen. Sitä juuri yritetään ehkäistä pitämällä ihmiset ja virus erossa toisistaan rajoittamalla kanojen liikuskelua ihmisten seassa, kotieläinten ulkoilua ja lasten seisomista ostoskärryissä.
- figuru
että se on luonnolista on sadoitain tauteja joita jtka tarttuvat eläimestä ihmiseen eiväkä ne muunnu
- Kandi.
figuru kirjoitti:
että se on luonnolista on sadoitain tauteja joita jtka tarttuvat eläimestä ihmiseen eiväkä ne muunnu
Mutta suurin osa nykyisistä ihmisten taudeista on alunperin lähtöisin muista eläimistä. Eivät tietenkään kaikki eläinten taudit siirry ihmiseen, mutta jotkut siirtyvät ja aiheuttavat ainakin alkuvaiheessa vaikean taudin. Olen ymmärtänyt, että lintuinfluenssan kohdalla erityisesti pelätään ihmiseen siirtymistä, koska kehitysmaissa linnut, siat ja ihmiset elävät sekaisin (noin kärjistetysti sanoen) ja tartunnat sikojen ja lintujen välillä ovat hyvin todennäköisiä. Sian elimistö taas muistuttaa hyvin paljon ihmistä, joten sika voi toimia tavallaan sulatusuunina, joka muokkaa viruksen ihmiselle vaaralliseen muotoon. Tällaistahan esitettiin ainakin silloin ensimmäisissä lintuinfluenssaspekuloinneissa.
- minä
Ainakaab vielä viruksen ei olla todettu kovin helposti tarttuvan ihmiseen. Yksittäisiä tapauksia on ollut. Vielä ei ole todettu viruksen leviävän ihmisestä toiseeb.
Viruksen muuntuminen on kuitenkin täysin mahdollista, eli missään nimessä pandemian riskiä ei voi sulkea pois.
Tähän asti olen ottanut asian huumorilla, koska se on terveellisempää kuin toistaseksi turha pelkääminen. Mutta jos toisessa ketjussa mainittu juttu azerbaidzanin 43 tapauksesta on totta, ja jos ne osottautuu lintuinfluenssaksi, niin sitten ei enää juuri naurata. Sillon voi jo alkaa epäillä, että virus on alkanut muuntua, koska 43 tapausta yhtäkkiä on paljon sitä voidaan jo pitää epidemiana vaikka se jäisikin paikalliseksi.- kuultu muualtakin
Minä kyllä veikkaan, ettei tuo 43 pidä paikkaansa. Jos se olisi totta eli lintuinfluenssaa, niin kyllä siitä olisi kuultu muuallakin kuin sensaatiosivuilla. Mitään yleistä salailu salaliittoahan ei lintuinfluenssan tiimoilta ole, vaikka jotkut niinkin uskottelevat. Kyllä tiedotusvälineet olvat kärkkäästi kirjoittamassa tähän liittyvissä asioissa, joskus liikaakin, mutta eiväthän nekään mitään uskomuksia enää kovin paljon levittele. Onneksi.
- Mutta kai itsekin myönnät, ...
kuultu muualtakin kirjoitti:
Minä kyllä veikkaan, ettei tuo 43 pidä paikkaansa. Jos se olisi totta eli lintuinfluenssaa, niin kyllä siitä olisi kuultu muuallakin kuin sensaatiosivuilla. Mitään yleistä salailu salaliittoahan ei lintuinfluenssan tiimoilta ole, vaikka jotkut niinkin uskottelevat. Kyllä tiedotusvälineet olvat kärkkäästi kirjoittamassa tähän liittyvissä asioissa, joskus liikaakin, mutta eiväthän nekään mitään uskomuksia enää kovin paljon levittele. Onneksi.
Eihän tässä ole salaliittoa epäiltykään. Mutta kai itsekin myönnät, että valtiollisella tiedottamisella on varsinkin Suomessa pitkä ja voimakas holhoavan ja vähättelevän propagandan historia?
- muodostua
tai sitten ei,kuka sen tietää.Joskus voi olla vaikka sadan vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574