Elikkä... meidän katit ovat tullut hulluksi...
Juoksevat ympäriinsä kuin missäkin hevoskilpailussa ja maukkuvat aika usein. EI siis sillai että mjaau, vaan murrr, osittain vihaisesti. Ruokaa niillä kyllä on, leluja, kaikki mukavuudet. Kisut ovat sisäkisuja.
Onko tämä siis kiimaa? Ensimmäinen sellainen? Kun kaveri joskus kuvailu kissan kiimaa sillai että ne pistää takapuoltaansa ylös ja maukkuu ja kaikkee... mutta onko tuo kiimaa? Kun me tässä sitä kiimaa odotetaan että voitas viedä leikkaukseen..
Kiitos kaikille ASIALLISESTI vastanneille!
Juoksevat ympäriinsä kuin missäkin hevoskilpailussa ja maukkuvat aika usein. EI siis sillai että mjaau, vaan murrr, osittain vihaisesti. Ruokaa niillä kyllä on, leluja, kaikki mukavuudet. Kisut ovat sisäkisuja.
Onko tämä siis kiimaa? Ensimmäinen sellainen? Kun kaveri joskus kuvailu kissan kiimaa sillai että ne pistää takapuoltaansa ylös ja maukkuu ja kaikkee... mutta onko tuo kiimaa? Kun me tässä sitä kiimaa odotetaan että voitas viedä leikkaukseen..
Kiitos kaikille ASIALLISESTI vastanneille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tyttökissoilla on kiima-aika, ja silloin ne juoksentelevat ympäriinsä, kutsuvat uroksia mouruamalla pitkään ja äänekkäästi, kieriskelevät levottomasti ja laahaavat lattialla takapuoli ylhäällä (=tarjoten itseään), ja käyttäytyvät ylipäänsä omituisesti. Eli jos kissasi tekee tätä eikä vaikene yölläkään, kyllä sillä kiima taitaa olla. Soitapa eläinlääkärille ja sovi leikkausaika, ja samalla voit toki vielä varmistaa lekurilta asian. Kyllä sen kissan äänestä kuulee, se on huomattavan erilaista kuin pelkkä naukuminen, ja ärsyttävämpää.
Onnea vaan yöunien kanssa ja ole EXTRA-varovainen, ettei kissasi pääse livahtamaan pihalle. Kiimassa sopeutuneet kotikissatkin lähtevät ovesta kuin ammus jos on toivoakaan löytää uroskissoja mistään. :)
Mukavat päivänjatkot, toivottavasti vastauksesta oli apua!
Ei ne kyl yöllä mitään ääntele... juoksevat kyllä ja tavaroita tiputtelevat, mut ovat hiljaa... Onko niitten pakko yöllä maukkua että olisi kiima`?
Jos on kyse nuorista kisuista, niin tuo taloa ympäri juoksentelu ja riekkuminen on kuin kissojen murrosikä. Kiimalla on varmasti myös osuutta asiaan ja joskus on niinkin, että kissan kiimaa ei välttämättä huomaakkaan. Meillä jo leikatut nuoret kisut juoksentelevat ja tiputtelevat tavaroita ihan huvikseen, mutta iän myötä ne rauhoittuvat. Miksi muuten odotitte kisujen kiimaa, ettekä leikkauttaneet jo ennen kiimaa. Siis kissanhan voi leikkauttaa jo 6kk iässä eikä kiiman tuloa ole tarpeen odottaa.. Kiimassa naaraat usein maukuvat levottomina ja yöllä on turvauduttava korvatulppiin, mutta voihan olla että teilläpän tytöillä on hiljainen kiima tai kiima ei ole vielä tullut.
Katos, kun ei meiän kisut ole vielä 6kk vanhoja...
Ei se mikään sääntö sentään ole että yölläkin pitää meuhkata. Jos kisut käyttäytyvät muuten kuvatulla tavalla, mouruavat, kieriskelevät takapuoli ylhäällä jne, niin kannattaa soittaa eläinlääkärille ja kysyä tarkemmin. Vaikea sanoa näin kissoja näkemättä.
Pentukissat ovat kyllä muutenkin eläväisiä, joten jos olet epävarma, kutsu kylään tuttavasi joka tietää kissoista, niin hän voi kertoa sinulle onko kyseessä kiima vai ei.
Jos kissat eivät vielä ole kuutta kuukautta, mikäs kiire leikkauksella on. Eivät ne pennut lakkaa meuhkaamista senkään jälkeen, pentujen tehtävänä on leikkiä ja oppia. Nyt on varmaan ihan hyvä aika pikkuhiljaa opettaa pennuille mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Ota rennosti, sellaista se kissanelämä on. :)
Ei paniikkia,sitä se just on,mul on 2-vuotias narttukissa ja sil on taas kiima-aika,kannattas kuulemma leikkauttaa,nii se rauhoittuisi.