Nakutus Golf III

1.8 200tkm -96 ja juuri isosta merkkiliikkeen huollosta tullut, eikä sieltä mitään sanomista. Ilmeisesti nakuttelu kuuluu ton ikäisissä ihan asiaan?
31257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on kysymys? Jos on venttiilikoneistosta, niin sitten taitaa hydrauliset venttiilivälyksentasaimet (tai vain yksikin) jumittaa. Itselläni on -96 1,8 litran 90 hp 8-venttiilinen yksipisteruisku (ADZ). Ajettu nyt jotain 210 000 km. Pari kertaa on ilmeisesti yksi em tasain juminut hetken aikaa käynnistyksen jälkeen ja silloin naputti todella kuuluvasti.

Mielestäni kyseinen naputus ei kuulu asiaan käytetyssäkään koneessa, vaan aiheuttaa ajan myötä muutakin vikaa. Noiden tasaimien puhdistus ei kuulu normaaliin huoltoon, mutta ammattihuoltomiehen tulisi kyllä huomata asia ja kertoa asiakkaalle puhdistustarpeesta.

Äänestä
  • Oma veikkauksenikin on yksi hydraulipalikka joka nakuttaa, mutta onko tämä nakuttelu iso haitta? Pääseekö hakkaamaan venttiilin jossain vaiheessa läpi?

    Äänestä

  • volkkaristi kirjoitti:

    Oma veikkauksenikin on yksi hydraulipalikka joka nakuttaa, mutta onko tämä nakuttelu iso haitta? Pääseekö hakkaamaan venttiilin jossain vaiheessa läpi?

    Just eilen tulin korjaamolta nakutuksen vuoksi, eikä ollut merkkikorjaamo. Terävä kysymys korjaamopäälliköltä oli että mitä öljyä käytät. No kun kerroin niin että siinäpä se. WW on siitä kakkamainen auto että joka moottorityypille on oltava oma öljy omine laatumääritteineen ja niitä on käytettävä. On ns hydr, venttilinostimet ja muut jotka ei toimi kunnolla laadukkailla mutta ei ww .lle kelpaaville öljyillä. Paska. Muutakin ongelmaa mm huohotin putki jäässä ja öljyt moottoriteille. Merkki korjaamo Kuopiossa ei antanut edes uusia öljyjä sillä perusteella että minä asiakkaana hyödyn liikaa kun öljyn vaihtohuolto muuten oli lähellä. Uskomatonta p...skaa. Tuli sanaharkkaa korjaamonilkin kanssa josta seurasi että tein valituksen, ja nilkki sai kenkää. Ei enää ikinä WW konsernin autoja...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


volkkaristi kirjoitti:

1.8 200tkm -96 ja juuri isosta merkkiliikkeen huollosta tullut, eikä sieltä mitään sanomista. Ilmeisesti nakuttelu kuuluu ton ikäisissä ihan asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu