Merkkivalo

Kojelaudassa on palanut merkkivalo siitä, että pissapoika kaipaisi lisää nestettä. Asia on kuitenkin niin, että valo palaa siitä riippumatta onko pissapojassa vettä vai ei. Miten saisin kyseisen merkkivalon pois häiritsemästä?
3416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se pissapojan nestepinnan anturi alkaa iän myötä temppuilee noin, itsellä kokemusta lähinnä 626:sta samasta viasta. Korjaus: joko uusi anturi.... tai sitten etsit konehuoneesta pissapojan anturilta tulevan kaapeli nipun ja otat sen liittimestä toisen piuhan irti, sen jälkeen ei pala lamppu.

Äänestä
  • Jep..itellä sama vika. En tosin ole seuraavaa itse kokeillut, mutta luin että toimii varmasti. Nestesäiliössä on koho, jotain huokoista materiaalia, joka ajan mittaan imee nestettä itseensä ja sen takia ilmoittaa säiliön olevan tyhjä. Ota kyseinen koho pois ja laita sen tilalle esimérkiksi viinipullon korkki, joka on sitä korkkia (puun näköistä ja kelluvaa).Korkkeja saa melkein mistä vain eikä maksa paljon. Sen jälkeen tunnistimen pitäisi toimia aivan normaalisti!!

    Äänestä

  • 626323 kirjoitti:

    Jep..itellä sama vika. En tosin ole seuraavaa itse kokeillut, mutta luin että toimii varmasti. Nestesäiliössä on koho, jotain huokoista materiaalia, joka ajan mittaan imee nestettä itseensä ja sen takia ilmoittaa säiliön olevan tyhjä. Ota kyseinen koho pois ja laita sen tilalle esimérkiksi viinipullon korkki, joka on sitä korkkia (puun näköistä ja kelluvaa).Korkkeja saa melkein mistä vain eikä maksa paljon. Sen jälkeen tunnistimen pitäisi toimia aivan normaalisti!!

    Joo mutta se kohon vaihtaminen ei olekkaan ihan yksinkertaista. Koko pesuneste säiliö pitää irroittaa ja siinä on omat probleemansa. Näin siis vm.89 626:ssa, en tiedä 323:sta mutta eiköhän ne ole lähes identtiset nuo systeemit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazdahb323 kirjoitti:

Kojelaudassa on palanut merkkivalo siitä, että pissapoika kaipaisi lisää nestettä. Asia on kuitenkin niin, että valo palaa siitä riippumatta onko pissapojassa vettä vai ei. Miten saisin kyseisen merkkivalon pois häiritsemästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu