Pääsiäisen aikaan sopinee kysyä; oletko tosiaan ateisti, uskovainen vai jotain siltä väliltä;)
Oletko ateisti vai uskovainen?
UskoN
341258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
En pohdiskele moisia asioita!
Meikäläinen pääsiäinen "haisee ruumiille"!
siksi useimmiten pakenemme pääsiäiseksi Espanjaan jossa sentään on iloinen meininki.
Katolinen tai luterilainen, epäjumalien palvonnan piirteitä kummassakin!
Jesse on mun kaveri. Hän pitää minusta huolta, mutta omantunnon kautta muistuttaa mikä on oikein ja moittii minua, jos kohtelen lähimmäisiä väärin. Jesse on oikeasti hyvä jätkä. Paarissakin se on aina mukana, vaikkei pilsneriä aina otakaan.
on kevään ja myös ylösnousemuksen juhla...Jeesus kuoli ja nousi ylös..meidän tähtemme ,se on varsinainen Ilosanoma!
Jotenkin vastasit kysymykseen niin hienosti kiertäen :)
En tosiaankaan ole savolainen, meni oikein kylmät väreet. Mutta savolaisista naisista kyllä tykkään.
Mikäs siis savolaisissa vikana >;( miehissäkään...Ei sitten mittään. Ettet vaan olis sisäistäny jotain ihme ennakkoasennetta meitä kohtaan. Joskin mainitsit, että savolaisista naisista tykkäät ;)) Siitä 10 pistettä :)
Ei minulla mitään ole savolaismiehiäkään vastaan. Lupsakkaa ihmisenoloista väkeä. Mutta rajansa siis kaikella. En nyt itse sentään voisi savolainen olla. No joo, jos rehellisiä ollaan on mulla sentään yksi paha juttu sukujuurissa. Isoäidin äiti oli ruotsinruotsalainen, absolut svensk.
Miksi sitten se meillä on synkkää, ruumiille haisevaa, masentavaa aikaa?
ollakin sitä jos ei ole päässyt kokemaan tätä ilosanomaa todeksi..
Jumalan olevan rakkaus = lähimmäisen rakkaus.
Se voi siirtää vuoria, auttaa ihmisiä ja se voi ohjata ja kannustaa parempaan huomiseen.
Kaikkien kannattaa uskoa rakkauteen ;))
Mutta ei se estä syömästä pashaa tahi joulukinkkua.
=DW=
Luterilainen usko sanoo. Olet syntinen. Joudut helvettiin? ellet parannusta tee ja Jumala on armollinen kaikille. Hän antaa anteeksi sinulle?
Katolinen usko sanoo. Mene rippituoliin ja tunnusta syntisi. Näin ne ovat anteeksi annettu. Jumalan luvalla välikäden kautta.
Äitini aikoinaan minulle opetti, mikä on oikein ja mikä väärin. Niihin uskon vieläkin ja hyvin on toiminut. kaikki asiat tulevat sinusta itsestäsi.
Jos jumala on olemassa, niin se elää meidän jokaisen mielessä.
mistä hän oli oppinsa saanut,, tai mihin hän uskoi??
Molemmat vanhempani ovat jättäneet tämän maailman jo seitsemänkymmen luvulla. Itse olin nippanappa parikymppinen silloin. Vanhempani olivat työläis ihmisiä. Nimitys oli aikoinaan aivan eri merkityksessä kuin tänään. Ehkäisyjen puutteessa synnyin vaikka ei olisi tarvinnut. Isäni syntyi kahdeksansataa luvun puolella. Nähnyt paljon. Kokenut paljon. Historiaa on niin paljon romantisoitu.
Eli vastaus. Äitini opetti minut pärjäämään. Ihan itse!
Uskontojen vertailua
Taolainen: Kaikki menee päin mäntyä.
Hindu: Kaikki menee päin mäntyä jo aiemmin
Islamilainen: Jos kaikki menee päin mäntyä, ota panttivanki.
Protestantti: Mikään ei mene päin mäntyä, jos teen työni ahkerammin.
Katolilainen: Jos kaikki menee päin mäntyä, olen ansainnut sen.
Juutalainen: Miksi minulla kaikki menee päin mäntyä?
Buddhalainen: Kun kaikki menee päin mäntyä: onko mänty todella mänty?
Rastafari: Poltetaan mänty!
Ateisti: Tuoko muka mänty??
Helluntalainen: Mänty? Jäikö se pystyyn vaikka Ylivainio kosketti sitä?
Jehovantodistaja: Kop! Kop! Iltaa, tulimme vain kertomaan, että uudessa vartiotornissa on jutu männystä, jota päin kaikki meni.
Arkipäivän luterilainen: Mänty? Mänty? Mikä v***n mänty?! Kaikki menee päin persettä!!
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Mitäs tohon ny sitte enää muuta sanois.. ??? X-)
Sano eettä
Ai´toi Mänty ? myydään se ;)))
Sitkeä puu täällä pohjolassa. Jos johonkin kannattaa uskoa niin mäntyyn. Kun me joskus lähdemme niin se jää. Meidän laillamme se jättää siemeniään ja luo uutta elämää. Ellemme me saa päähämme myydä sitä?
- Minä myy toisten puita....
- Enhän ole edes skientologi.
- Mutta sanoppas miksi meistä niin moni on myynyt itsensä ???
;))
Pääsiäinen on kiva juttu :) Jos joku uskoo jesseen ja sen iskään niin hyvä, jos joku toinen ei niin sekin on hyvä. Onko sillä lopulta väliä uskooko jumalaan vai ei. Pääasia että perhe on yhdessä ja menee vaikka lappiin lasketteleen.
Kysymykseen vastaan: en usko jumalaan. Ateismi - siitä voiskin sitten keskustella pienen elämän :))
Tosin en kauhean hyvin tunne ateismia elämänkatsomuksena, mutta jos jumalaa / jumalia ei ole, niin tarvisiko silloin edes käyttää käsitettä ; ateismi ?
Minusta, vaikka uskon jumalan olemassa oloon, on tärkeämpää se että ihmiset tietävät mistä heidän arvonsa on peräisin.
Usein pohdinkin, humanistista ymärrystä siit,kuinka kaikki tekee virhitä ja heitä on ymmärrettävä. (esm. nyky-aikainen vankenhoito/ lähes armahtamista koko homma ) mistä tuo ajatus on tullut. On hirveän läheellä kristinukon armokäsitettä.
Olen sitä mieltä, että osa humanisteista kyllä ovat enemmän lähimmäisenrakkaita kuin kristityt. Mutta tästä ei sulkaa eikä risua saa kumpikaan, sillä kumpaiskin edustajia on laidasta laitaan.
en halua mitenkään provosoida, mutta kirkon mukaan? meitin maailma on noin 6000 vuotta vanha... Voiko siihen oikeesti tervepäinen uskoo?
Meidän sivilisaatiokin on vanhempi, tarkoitan siis nyky-ihmisen taival.
sitten mitä tulee kirkkoon ja vapaissin lahkoihin niin heillä on omat motiivinsa määrittää todellisuuttaan.
Niin kuin lempänä kirjoitin, uskoni jumalaan on uskoa rakkauteen. Se ei paljoa kysele minkä ikäinen maailma on tai kuka sen "ihan aikuisten oikeasti teki"
Viittaukseni humasiteiseen maailmankuvaan lienet kertoi sen että hväksyn myös sen että, ihminen inhimillisyydesään on rakastava ja sosiaalinen yksilö.
Kuitenkin me olemme kasvaneet tuon kehitys kaaren, sosiaalisenperimän joka pohjautuu jumalkäsiteen olemassas olosta.
Joka sen kiistää, sulkee ainenkin osittain silmänsä siitä kuinka kulttuurimme on kehittynyt.
Henkilökohtaisesti taas ajattelen että, ateistit, ne jotka pitävät kristinuskoa kehityksen esteenä, eivät tunne oppia sen paremmin kuin minäkään tunnen ehdotonta ateistista maailmankuvaa.
Mutta oli miten oli, "uskoa ei voi todistaa se on uskottava". Sanoi joku viisas ;)
Välillä tulee noista uskonasioista mieleen kommunistinen neuvostoliitto. Kaikkihan siellä oli tovereita ja kaikki uskoivat leniniin????
Ei kait kukaan ateisti ole mitään kehityskulkuja koskaan kieltänytkään. No tokihan suomessakin kirkko sotkeentuu käytännönkin asioihin mutta nykyisin sentään jo pohjanmaallakin sallitaan lestadiolaisille sivusta täytettävät pesukoneet. Aikanaan ne oli kielletty koska luukun ikkunasta saattoi vilahdella naisten raappahousuja..
Mutta se pitää mainita että suomessa kukaan ei synny ateistiksi. Melkein kaikki kastetaan puolustuskyvyttöminä kirkon jäseniksi ja pakanoituminen tapahtuu nimenomaan miettimisen ja asioihin perehtymisen tuloksena.
Se voi olla totta että monikaan ei tunne ateistin vakaumuksia koska jokaisella ateistilla on omat syynsä "vakaumukseensa" Emme ole homogeeninen joukko. Kaikkia uskontoon taipuvaisia yhditää nimenomaan se uskontoasia.
Se vain on surullista että monet ovat menneet kanalaumana jos minkäkin uskonopin valheiden ja satujen mukana halpaan.
Ja lopuksi linkkivinkki missä tietoa uskonasioistakin:
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/
Oletko kuullut neuvostoaikaisesta toisin ajattelijasta. Stalin sulki heitä valtavasti erilaisille koulutus / vankileireille.
Vanhaa soopaa jauhat,, kotkot...
lestojen pesukoneista.
Jos uskovat olis normaalia homogeenisempia, olisko lahkoja niin paljon??
Mikä huolstuttavinta, ajatteleva ihminen ei tiedosta sitä että kaikki syntyvät ilman ismejä,
Sitten heidät vasta kastetaan kirkon jäseniksi.(tosin tietämätään)kasvatusta sitten on monen moista ja synnyttää erilaisia ihmisiä, katkeria ja vähemmän katkeria.
Onneksi linkki on milenkiintoinen, olen sen avannut ennenkin useasti.
Että eihän sitä kukaan ole ihan toivoton.
Toi ateisti. Jos muita vaihtoehtoja ei oo??
Parempi niin...
ja nyt pääsiäisenä olisi ortodoksi seremonia mielenkiintoinen.
Ulkomaan reissuilla olen käynyt katolilaisessa ja
uudenvuoden aattona (vai jouluaattona..?) tuli seurattua
vatikaanin seremoniat suorasta lähetyksestä.
Ja kohtan lähden baariin, omaan kappeliiniin.
joten minkä se minusta sitten tekee,
siltä väliltä kait...
Meet pitämään hauskaa. "Toivottavasti"
Se on kyllä syntiä, mutta saat sen varmasti anteeksi. Ainakin jos minä olisin ........
..ajattelin että se 10 anteeksi pyyntöä etukäteen.. mutta
mielluumin tunnustan siellä rippituolissa,
jos sinä armahdat.. ; ))
Oon käynyt tosi vanhassa kirkossa. Vierahilla mailla. Tuoksahti niin vanhalle, että alko ahistaa.
Oikeesti.
Anna pikku kolehti, niin kyl ne hoitaa asian.
"Jos tunnet tarvetta"?
tänään se menee portsarille : ))
Uskon siihen, että ihmisen tärkein tehtävä on tämä elämä.
Raamatusta ainut kohta, jonka "allekirjoitan" on se, missä kehoitetaan ihmistä kohtelemaan muita siten, kuin toivoisi itseään kohdeltavan.
Kaikki elollinen on tärkeää!
Uskon rakkauteen, hyvyyteen ja valoon.
Niinkuin Kungfutse, varhainen kiinalainen filosofi on sanonut:
´Älä tee toisille, mitä et toivo toisten tekevän itsellesi´
toimii juuri niin kuin minea44 ja vio-letti kirjotaa.
liki samaan tulemaan päästään monia polkuja pitkin.
On hvyä muistaa nuo molemmat ohjeet.
Pähkäilemättä kauhean paljon, kuka ja kuinka kauan sitten ne on sanottu.
Kysymyksen asettelusi ei ilmeisesti salli muita uskontoja kuin kristinuskon koska korostit "pääsiäisen aikaan." Sillähän ei ole muissa uskonnoissa mitään merkitystä.