Mites kissat ja laki eli kissan tappaminen jos on panta kaulassa. saako metsästäjä hävittää kissan? Eli onko lakipykälää tällaiseen? nimenomaan jos on panta kaulassa.
kissat ja laki
peni
8605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Lain mukaan eisaa, vaikkei pantaa olisikaan. Varsinkaan pannallista ei saa. VILLIINTYNEEN kissan saa hävittää. Tietty ainahan voi sanoa, että luuli villiintyneeksi, oli pantaa tai ei. Tuskin tulee kovin kummoisia seuraamuksia. Ikävä kyllä, näin on.
laittaisitko linkin jossa tämä käy ilmi. Siis lakipykälä. En tarvitse mitään kissakirjan kopioita vaan ihan laissa määrättyä juttua.
"Villiintyneeseen kissaan sovelletaan, mitä rauhoittamattomista eläimistä säädetään.
"
Linkistä 7. luku,
Rauhoittamattoman eläimen pyydystäminen ja tappaminen, lue sieltä...----->
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930615?search[type]=pika&search[pika]=metsästys
Se vielä, että kaulapannalla ei ole mitään merkitystä- voihan kaulapannallinenkin kissa olla omistajaltaan karannut ja villiintynyt.
Kyllähän yleinen käytäntö on se, että jos metsästäjä tapaa kissan metsästysreissullaan, niin hän kyllä ampuu kissan oli sillä sitten panta tai ei. Ei siinä sen kummemmin aleta selvittämään kissan villeysastetta. Eihän kaiken järjen mukaankaan kesy kissa metsässä liiku. Eikä koskaan metsästäjääkään tuollaisessa tapauksessa sen kummemmin aleta tenttailemaan, että miksi ammuit; ainakaan virkavallan taholta.
Nimenomaan. Eli, alkuperäinen kysyjä, jos tahdot kissasi turvassa pitää, pidä se sisäkissana (kuten muuten myös laki määrää, irtihän niitä ei saa pitää, oli pantaa tai ei.)
Lakihan sallii kissan vapaan kulkemisen. Toki on ymmärrettävää, ettet metsästäjänä lainkohdista mitään ymmärrä.
Pum pum vaan, pyssykkäfanaatikot.
Ei todellakaan salli. Vai, näytäpäs kohta laista, jossa niin sanotaan?